'Hükümet, şiddeti önleme konusunda adım atmıyor'

banner37

Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölge Örgütü, hükümeti kadına ve çocuğa karşı şiddeti önleme konusunda hiçbir adım atmamakla suçladı.

'Hükümet, şiddeti önleme konusunda adım atmıyor'
banner90

Örgüt adına yapılan yazılı açıklamada, bir önceki hükümet döneminde başta Güzelyurt’ta olmak üzere artan kadına yönelik şiddet vakalarına dair yaptıkları sayısız çağrının yanıtsız kaldığı belirtildi.

banner9
Açıklamada, “Dörtlü koalisyon da, başta sosyal hizmetler ve kadına ve çocuğa karşı şiddeti önleme konusunda hiçbir adım atmamıştır; bırakın adım atmayı, bu yönde bir plan dahi ortaya koymamıştır” denildi.

“Güzelyurt ve Lefke bölgesinde son 1 ay içerisinde yaşananların dehşet verici olduğu” kaydedilen açıklamada, 22 Haziran günü Bostancı’da tecavüz girişiminde bulunulduğunu, 9 Temmuz’da Lefke’de bir kadının boğazının kesildiğini, dün akşam da Doğancı’da bir kadının öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, “Başta bölgemiz Omorfo’ya olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm bölgelerde sığınma evi kurulmasına ilişkin çalışmalar başlatılmalı, şiddet önleme merkezleri kurulmalı, hükümet bütçesinin sermayeye, rantçılara ve dinsel gericiliğe ayrılmak yerine sosyal mekanizmaların güçlendirilmesi için kullanılması gerekmektedir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108