banner6

“Hükümetçilik” oyunları artık bitsin!

banner37

“Hükümetçilik” oyunları artık bitsin!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede acil çözüm bekleyen yığınla sorun, ne yazık ki siyasi istikrarsızlığın kurbanı oluyor. Yüksek enflasyon nedeniyle ciddi bir yoksullaşmaya sürüklenen toplumda çok kısa sürelerle yaşanan hükümet krizleri yüzünden, ne hayatı ucuzlatacak, ne söz verilen elektrikteki korkunç zamdan ve alkoldeki fonlardan indirim, ne de acı acı haykıran sektör temsilcilerinin sesini duyan var.

   Son 5 ay içerisinde 3. hükümetin kurulması için süreç sil baştan yaşanırken, herkes, bu yaşananlara büyük tepki gösteriyor.

   Bilindiği üzerinde 59 günlük İkinci Sucuoğlu Hükümeti, yani UBP-DP-YDP hükümeti 5 gün önce bozuldu, yerine “tek bir bakan” değişikliğiyle Üçüncü Sucuoğlu Hükümeti’nin kabinesi dün açıklandı. UBP-DP-YDP kabinesinde sadece maliye bakanı değişti, diğer bakanlar koltuğunu korudu.

   İkinci Sucuoğlu Hükümeti’nde Maliye Bakanlığı görevini Sunat Atun yaparken, Üçüncü Sucuoğlu Hükümeti’nde bu göreve Olgun Amcaoğlu getirildi. Kısacası bir bakan değişikliği için ülkede hükümet bozulup, hükümet kuruldu.

   Toplumun gözleri önünde yaşanan bu siyasi gelişmeler, tek kelimeyle “yazık” dedirtti.

   Boşu boşuna yaşanan stresler ve boşa harcanıp giden zamandan en büyük zararı ise halk görüyor.

   Elektrik tarifeleri ile alkol fiyatlarında yapılacak indirimler, belediyeler reformu, Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yasası, Yol Güvenliği Yasası ve benzeri daha birçok konu havada kaldı. Hatta yerel seçimlerin bile ne zaman yapılacağı henüz bilinmiyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ülkenin eski başbakanlarından Hakkı Atun, ülkede bu kadar sorun varken, bu yaşananların hiç de hoş olmadığını söylerken, yine eski başbakanlardan Sibel Siber de benzer bir saptama yaparak, ortada yığınla sorun çözüm beklerken, kaybedecek bir dakikanın bile olmadığını belirtti.

 

Atun: Ayrı devlet olmayı,

çiğnedikleri Anayasa’ya borçluyuz

   Ülkenin eski başbakanlarından Hakkı Atun, ülkede birikmiş bu kadar sorun varken bu yaşananların hiç de hoş bir durum olmadığını ifade etti ve ne yazık ki Anayasa’nın da bu süreçte çiğnendiğini belirtti.

   Şu anda ayrı bir devlet olmayı Anayasa’ya borçlu olduğumuzu kaydeden Atun, bu konuda bile hükümetçilik oynayarak yara aldığımızı belirtti.

   Atun ülke bu zor günlerden geçerken muhalefetin de, hükümetin de elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi ve “Şu anda particilik unutulmalıdır. Şu anda devlet düşünülmelidir. UBP ve CTP’nin Kıbrıs konusunda farklı düşünceleri olabilir. Ancak ortak bir noktada buluşmalıdırlar. Benim döneminde de aynı durum söz konusuydu. Ancak şimdi herkes bakanlık sevdasına kapıldı” dedi.

“Devlet sevgisi olmalı”

   Hakkı Atun, şu anda meclisin çalışmadığını, yasa bile yapamadığını anlatarak, şöyle konuştu:

   “Ülkede sorunlar yaşanıyor. Peki bu sorunlar nelerdir?

   Meclis çalışmıyor, yasa yapılamıyor, Anayasa ile Meclis İçtüzüğü’nün değişmesi gerekiyor.

   Bunlar dışında elektrik konusu tam bir rezilliğe döndü.

   Devlet insanı rahat ettirmek için vardır. Reformdan söz ediliyor ancak kimse ne olduğunu bilmiyor. Devlet yönetiminin büyük bir sorumluluk olduğu unutuldu. Devlet sevgisi olmalı ve buna göre davranılmalıdır. Partisel yaklaşımlarla bu sorunlar çözülmez”.

 

Siber: Bir dakika bile çok değerli

   Ülkenin eski başbakanlarından Sibel Siber, ülkenin içerisinde bulunduğu dönemde bir dakikanın bile çok önemli olduğunu ifade etti ve ne yazık ki bu süreçte ciddi bir zaman kaybı yaşandığını söyledi.

   Siber, şimdi yeniden hükümet kurma, bakan atama ve hükümet programının mecliste okunması sürecine girildiğini ve bunun ciddi bir zaman kaybı olduğunu ifade etti.

   Devlet yönetiminin ciddiyet istediğini belirten Siber, “bir bakan, başbakan ile ters düşmüşse, istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum. Başbakan bir bakanla uyumsuz çalışacağı için görevden almak istiyorsa da Cumhurbaşkanı’nın onu görevden alması gerekiyordu” dedi.

“Güvensizlik derinleşiyor”

   Hem küresel, hem de ülkesel sorunla boğuşulduğu bir dönemde bütün bu yaşananların kaygı yarattığını söyleyen Siber, şunları kaydetti:

   “Bu yapı, güvensizliği derinleştiriyor. Tüm bu yaşananlar istikrarsızlık, kaos ve güvensizlik olarak karşımıza çıkıyor. Hak ve adalet ilkesi göz önünde bulundurulmuyor. Atamalarda liyakata göre davranılmıyor. Artık bu da kanıksanmış durumda… Çok fazla tepki konulmuyor”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110