banner6

Hükümete saatler konusunda eleştiri yağmuru

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul’unda konuşan muhalif milletvekilleri, saatler konusunda hükümeti eleştiri yağmuruna tuttu.

Hükümete saatler konusunda eleştiri yağmuru
banner150 banner151 banner143

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, geri çekilmeyen saat konusunda, Başbakan Hüseyin Özgürgün’e, “Saat konusundaki eleştiri dinleyin, ele alın. Ne papazcı olacağız, ne imamcı. Sizi bu konuda diyalog kurmaya çağırıyorum. Bu kaosu bitirin” çağrısında bulundu. Soyer, meseleye olgunlukla yaklaşılmasını istedi.

Türkiye ile Kıbrıs’ın günlük ve idari yaşamlarında farklılar olduğunu, bunların sıkıntı değil, cazibe yarattığını belirten Soyer, “Türkiye’ye ilk tahsile gittiğimde aynı gece tutuklandım, pasaportumun arasında 5 Kıbrıs Lirası vardı. Türk lirasına muhalefet ederim diye. O dönem Türkiye’de döviz taşımak yasaktı” dedi.

Çeler ülkedeki eylemlere işaret etti  

TDP Milletvekili Zeki Çeler, bazı ülkelerdeki bakanların neden istifa ettikleriyle ilgili bilgiler paylaşıp, ülkedeki eylemlere işaret etti.

Hükümet edenlerin eylemlerle ilgili söylemlerinin kabul edilemeyeceğini ve toplumsal iradeye saygı duyulması gerektiğini ifade eden Çeler, “Kendinizi güvene alacak adımlar bu olmamalıydı Sayın Başbakan. Eylemdeki gençlerden biri sizi orada görse ne yapacaktı? Hiçbir şey. Siz de bunu biliyorsunuz. Başbakanlığın gancelli kapısını lamarinayla kapatmak niye ?” diye sordu.

Başbakanın yaşına göre genç gösterdiğini de belirten Çeler, “Bu kadar genç gösteren bir başbakanın bazı gençlerle diyalogunun bu kadar zayıf olmasının sebebi nedir? Başbakan, bazen anlaşılabileceği, icraatlarıyla ilgili toplumu ikna edebilecek bir dil kullanırken, bazen de toplumu anarşiye itecek bir dil kullanıyor? Niye?” dedi.

“İç siyasette de halka güzel şeyler yaşatalım”

Başbakanın saatler konusundaki açıklamalarını eleştiren Çeler, “Gelin bu konuya birlikte çözüm üretelim. İç siyasette de halka güzel şeyler yaşatalım”dedi.

Koordinasyon Ofisiyle ilgili yaşananlara da değinerek, o zaman da kimseden görüş alınmadığını söyleyen Çeler, “Bu gençlere kulak verin, bu çocuklarla zıtlaşmayın” şeklinde konuştu.

Zeki Çeler, toplumun yeni seçimde kararını vereceğini dile getirerek, “O güne kadar, ülke içinde yapacağınız açıklamalar ve icraatlar sizin torunlarınız için de önem taşıyacak. Partiniz ikinci kelimesi ‘birlik’, ‘AB’cıler, ‘papazcılar’ söylemleriyle sağlanamaz” ifadelerini kullandı.

Şahali: İş barışı sosyal barış bozuldu  

CTP Milletvekili Erkut Şahali, saat uygulaması konusunda eleştirilerde bulunarak, bu uygulamanın iş barışını ve sosyal barışı bozduğunu kaydetti. Şahali, “İnsanlar iş yerine girip giremeyeceği yönünde tedirginlik yaşıyor, yaşatıyor” dedi.

Saatle ilgili açıklamaların havacılıkta ve bankacılıkta sorun yaşanacağı yönünde olduğunu ancak bu alanlarda sıkıntı ihtimalini zayıf gördüğünü belirten Şahali, teknolojinin bu aşamada olduğu bir dönemde sorun yaşanmayacağını ifade etti.

Erkut Şahali, Türkiye’nin seçim döneminde saatlerde fark olduğunu ancak ciddi hiçbir sorun yaşanmadığını söyledi.

Şahali, “Saatler konusundaki ısrar, hükümetin toplumu karşısına alması anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Başbakanla iletişim kurmakta zorlandıklarını, hükümetin “antenlerinin” muhalefete açık olmadığını söyleyen Şahali, Başbakanın Meclis’te olmasını fırsat bilerek, sorunları dile getireceğini belirtti.

Derya: Hükümetin açıklamaları toplumu kutuplaştırdı

CTP Milletvekili Doğuş Derya da Meclis kürsüsüne ülkedeki durumla ilgili açıklamada bulundu. Derya, Girne-Değirmenlik dağ yolunda meydana gelen kazayla ilgili derli toplu bir rapor göremediklerini söyledi, hükümetin yol güvenliği ve saatlerle ilgili açıklamalarının toplumu kutuplaştırdığını kaydetti.

“Acı üzerinden siyaset yapılıyor açıklamasını” da anımsatan Derya, “Bu ülkede acı üzerinde siyaset yapan iki parti var Sayın Başbakan” dedi.

Toplumdaki gerginliğin kaza sonrası yaşanmadığını, bu gerginliğin UBP-DP azınlık hükümetinin kurulmasıyla başladığını savunan Derya, Koordinasyon Ofisi, Girne Emirnamesi, kanun hükmündeki kararnameler ve Mercedes alımlarıyla ilgili tartışmaları hatırlattı.

Başbakanın “papaz saati” açıklamasını da eleştiren Derya, “Saatlerle ilgili sadece sendikaların değil, sanayi, ticaret odalarının, müteahhitlerin de talepleri var. Bunu gözden geçirin. Bunu gözden geçirmek fesi yere vurmak değil. Erdemdir” dedi.

Derya, özel sektörde emek sömürüsünü önleyememen bir devletin söz konusu olduğunun kabul edilmesini istedi. Derya, kaza sonrasında gündemi değiştirmek için açıklamalar yapıldığını da belirterek, “Bölücü dil öfke yaratıyor” dedi.

Sivil itaatsizlikle ilgili tavır koyan sendika üyelerinin çalışma saatleri konusunda müdahale gördüğünü söyleyen Derya, “Sözleşmeli ve geçici memurlara, sendikanızdan istifa etmezseniz sözleşmeniz yenilenmeyecek ya da işten atılacaksınız diye tehdit ediliyor” iddiasında bulundu.

Okula giden çocukların da benzer sorunlar yaşadığını anlatan Derya, “Bu şekilde olmaması lazım. Bu öfkeyi çoğaltıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Özdenefe: Kaos oluştu

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Bu görüşmelerde siyasi unsurları ve hataları değil, hükümetin aldığı kararların hukuka aykırılıklarını konuşacağım” dedi.

Fazilet Özdenefe, Bakanlar Kurulu kararlarının kamu yararına alınmamasıyla kaos oluştuğunu savundu.

Özdenefe, Başbakanlığı, AB Koordinasyon Merkezi’ne yapılan atama konusunun Ombudsmana gittiğini ve bir rapor hazırlandığını söyledi. Bakanlar Kurulu kararıyla bir şirketten AB konusunda danışmanlık hizmeti almanın kararlaştırıldığını ancak satın alınacak hizmetin şart ve koşullarının belirlenmediğini ifade eden Özdenefe, şöyle devam etti:

“Bu şirketin ana sözleşmesine göre, AB konusunda danışmanlık yapma yetkisi yok. Siz danışmanlık hizmeti verme yetkisi olmayan bir şirketten İhale Yasası’na aykırı şekilde hizmet alıyorsunuz. Bu karar keyfidir ve hukuka aykırıdır. Sayıştay Başkanlığı’nı da göreve çağırıyorum. Devleti 40 bin TL’yi zarara uğrattılar. Sayın Akay’ın o merkezde yetkisi yoktur. Bu kuruma şaibe düşmüştür”.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 18:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110