banner6

Hükümeti istifaya çağırdılar

banner37

Çeşitli okullarda okuyan yüzlerce öğrenci, arkadaşlarının dün meydana gelen trafik kazasında yaşamlarını yitirmelerini protesto etti.

Hükümeti istifaya çağırdılar
banner151 banner143

İlk olarak Meclis'in önünde toplanan öğrenciler, daha sonra Başbakanlığın önüne yürüdü. Başbakanlık önünde polis güvenlik önlemi alırken, öğrenciler "hükümet istifa", "karanlıkta okula gidilmez" sloganları attı.Öğrenciler başbakanlığa pet şişe de attı.   

"Katil Devlet"

Arkadaşlarının kaybından dolayı devleti protesto eden öğrenciler, “Yollar yapılsın, yollar mezar olmasın", "Karanlıkta okula gidilmez", "Canımız yanıyor", "Katil devlet", "Katil devlet hesap verecek", "Yönetim İstifa" sloganları attı.

Öğrenciler Başbakanlık giriş kapılarını zorladı, Başbakanlık binasına yumurta attı. Başbakan’la görüşme talebinde bulunan öğrencilerden bir grubu ve bir öğretmeni, Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu kabul etti.

Yüzlerce öğrencinin katıldığı eylemde, dün Girne -Değirmenlik dağ yolunda meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu da yapıldı.

Kofalı: “Devlet ya çözüm bulacak ya da biz yolları tamir edeceğiz”

Eylemde öğrenciler adına konuşan Atatürk Meslek Lisesi Konsey Başkanı Hüseyin Kofalı, dün yaşanan trafik kazasında vefat eden arkadaşlarını anarak, hükümeti protesto etti.

Kofalı, aynı yolda daha önce de aynı şekilde kaza olduğunu ve insanların yaşamını yitirdiğini anımsatarak, kazalara rağmen kaynakların yollara değil başka yerlere harcandığını kaydetti.

"Devlet ya çözüm bulacak ya da biz çalışıp yolları tamir edeceğiz" diyen Kofalı, sabah karanlıkta okula gitmek zorunda kaldıklarını belirtti, bunu istemediklerini söyledi ve yaşamını yitiren arkadaşlarının ailelerine bunun hesabını kimin vereceğini sordu.

Kofalı, "O otobüste biz de olabilirdik o yüzden susmadan sesimizi yükselteceğiz ve duyuracağız" dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler arkadaşlarını andı, arkadaşlarının ağzından yazılan yazıları okudu, ağıtlar yaktı.

Öğrenciler Başbakanlık ana giriş kapısını da sallayarak, protesto eylemini sürdürdü. Polis öğrencilere müdahale etmedi ancak eylemin sükunet içinde devam etmesi için öğrencilerin kendilerine zarar verecek şekilde davranmaması için uyarıda bulundu.

Eyleme, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yetkilileri ile bazı öğretmenler de katıldı.

Öğrencilerin eylemi sloganlarla Başbakanlık önünde devam ediyor.

Foto: Ceren ÖZBİL

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 10:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104