Hükümetin Ve Muhalefetin erken seçim tarihine ilişkin önerilerinin komitede görüşülmesi onaylandı

banner37

Hükümetin Ve Muhalefetin erken seçim tarihine ilişkin önerilerinin komitede görüşülmesi onaylandı
banner99

Meclis Genel Kurulu’nda, hükümetin ve muhalefetin genel seçim tarihine ilişkin önerilerinin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereleri onaylandı.
Genel Kurul’da ilk olarak hükümetin seçimlerin 3 Nisan 2022’de yapılmasına ilişkin önerisinin komitede görüşülmesine ilişkin ivedilik tezkeresi ele alındı.
ÖZYİĞİT
Tezkereye ilişkin ilk sözü TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit aldı. Konuşmasında Anayasa Mahkemesi kararı ve bunun üzerine yapılan açıklamalara işaret eden Özyiğit, bir yandan bağımsız egemen KKTC, iki devletli çözüm denirken öte yandan devletin en üst kurumuna saldırıda bulunulduğunu ifade etti.

BAYBARS
HP Milletvekili Ayşegül Baybars da tezkereyle ilgili söz aldı. “Bugün demokratik teamülleri yok sayan bir hükümetle karşı karşıyayız” diyen Baybars seçim tarihinin yenilenmesine dair tasarı ve muhalefetin önerisine işaret etti.


DENKTAŞ
Daha sonra DP Milletvekili Serdar Denktaş söz aldı.
Her iki öneriye de olumlu oy vereceklerini dile getiren Denktaş ad hoc komite kurulmasına neden karşı olunduğunu anlamadığını bu komitede hem iktidar hem muhalefet vekillerinin olacağını söyledi.
Halkın psikolojisinin zaten bozuk olduğunu anlatan Denktaş, Meclis’teki zıtlaşmaların vatandaş açısından da sıkıntılı bir durum yarattığına işaret etti.
Baskı ve ısrarla zıtlaşarak bir karar verilmeye çalışılırsa ret oyu vereceklerini söyleyen Denktaş mutlaka uzlaşıyla bir karara varılması gerektiğini, bu şekilde halka olumlu bir mesaj verilmesi gerektiğini vurguladı.
Denktaş seçimlerde karma oyun kullanılmasının da kaldırılması gerektiğini anlattı.

banner134
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da tezkereye ilişkin söz aldı. Ülkedeki ekonomik krize işaret eden Erhürman pandeminin başından beri bu konuya dikkat çekmeye çalıştıklarını ancak gerekli adımların atılmadığını anlattı.
Seçimi siyasi, hukuki, mali ve ekonomik açıdan ele almak istediğini belirten Erhürman, siyasi olarak, hükümet programında Ekim 2021’de seçime gidilecek denilirken, pandemi ve kurultay bilinirken, nisap sorunlarıyla hükümetin ölü doğduğu ortadayken seçime ilişkin bu önerinin büyük bir ciddiyetsizlik olduğunu anlattı.

SANER
İddialara yanıt veren Başbakan Ersan Saner hükümeti kurma görevi aldıklarında ilk ziyareti, bugünkü sıkıntıların yaşanmaması için, icraat hükümeti kurabilmek için CTP’ye gerçekleştirdiklerini, masada bunun olamayacağının anlaşıldığını belirtti.
Hükümeti kurma görevini iade ettiklerini ancak yine hükümet kurulamadığını söyleyen Saner, ara seçime kimsenin taraftar olmadığını dile getirdi.
Uzlaşı arayışı çerçevesinde kendisinin tüm parti başkanlarıyla iki kere görüştüğünü ancak bir uzlaşıya varılamadığını ifade eden Saner, muhalefetin 29 Ağustos hükümetin 3 Nisan tarihini sunduğunu öte yandan ara seçim yapılmaması konusunda uzlaşı olduğunu belirtti.
Bugün uzlaşıyla bu iki önerinin komiteye gönderileceğini anlatan Saner, hem seçim tarihinin, hem de Seçim ve Halkoylaması Yasasının, tüm partilerin seçime gideceğinden yola çıkarak tüm partilerin temsil edeceği bir ad hoc komite ile ele alınmasını önerdiklerini belirtti.
Saner burada atılacak adımda demokrasi gereği herkesin ağırlığı oranında o komitede temsil edileceğini söyledi.
Erhürman’ın “tehditvari” konuştuğunu kaydeden Saner, böyle bir konuşmayı doğru bulmadığını, eğer böyle olursa UBP’nin de, gerek Hukuk Komitesinde gerek İdari İşler Komitesindeki ağırlıklarını geriye almak için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.
Başbakan Saner’in konuşmasının ardından hükümetin ivedilik tezkeresi oya sunuldu, oy birliğiyle kabul edildi.
Ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in, birlikte sunduğu, genel seçimlerin 29 Ağustos’ta yapılmasının Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesinde ele alınmasına ilişkin ivedilik tezkeresi oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi.
Gruplar arası varılan mutabakatla bugünkü toplantı tamamlandı.
Genel Kurul sonraki birleşimini 29 Nisan Perşembe gerçekleştirecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75