Hükümette santral çatlağı

banner37

Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde, KIB-TEK’e dört yeni santral alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, UBP-HP hükümetinde görüş ayrılığına neden oldu

Hükümette  santral çatlağı
banner90
banner8

ELEKTRİKTE ANLAŞAMADILAR… Hükümetinin küçük ortağı HP, bir önceki hükümet döneminde alınan kararı desteklediklerini açıklarken, büyük ortak UBP, öncelikli olarak yapılması gereken başka işleri öne sürerek, bu aşamada santral alımına sıcak bakmıyor. EL-SEN’in santraller konusunda genel grev resti karşısında hükümet ortaklarının nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor. EL-SEN, KIB-TEK’e 4 yeni santral alınması için ay sonuna kadar uluslar arası ihaleye çıkılmaması durumunda süresiz grev başlatmaya hazırlanıyor. Bu durumda UBP-HP koalisyonunun önünde sadece 10 günlük süresi var

BAKAN TAÇOY: YAPILMASI GEREKEN BAŞKA İŞLER VAR Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, KIB-TEK’in elektrik üretim kapasitesini artırma ihtiyacının olduğunu, ancak öncelikli olarak yapılması gereken başka işlerin bulunduğunu belirterek, “Biz gerekli araştırmaları yapmadan bu konuda bir adım atmayacağız. Ancak bu durum, bizim, bu öneriye destek vermediğimiz anlamına gelmiyor. Biz sadece şu anda böyle bir yatırımın yapılmasına mı, yoksa daha ucuz yatırımlara mı ihtiyaç duyuyoruz, ona bakmamız gerekiyor” dedi

  • SENİN: HP, GÖRÜŞÜNÜ DEĞİŞTİRMEDİ… HP Genel Sekreteri Yenal Senin, santrallerle ilgili geçmiş hükümet döneminde alınan kararın aksine bir karar olmadığı sürece, önceki Bakanlar Kurulu kararının yürürlükte olduğunu belirtti. Senin, önceki hükümet döneminde alınan bu kararın, aksi, bilimsel veri ve raporlarla ispatlanmadıkça faydalı olacağının aşikar olduğunu ifade ederek, “Halkın Partisi, dört yeni jeneratör alımı ile ilgili olarak aynı duruşa sahiptir ve görüşünü değiştirmemiştir” şeklinde konuştu

Ahmet KARAGÖZLÜ

    Ülkede 23 Mayıs 2019’da işbaşına gelen Ulusal Birlik Partisi (UBP)- Halkın Partisi (HP) hükümetini “elektrik” çarptı.

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) 4 yeni santral alınması, 3 aylık UBP- HP hükümetinde çatlağa neden oldu.

   Bir önceki dörtlü koalisyon hükümetinin de ortağı olan HP ile yeni hükümetin büyük ortağı UBP, KIB-TEK’e 4 santral alınması konusunda farklı düşünüyor.

   Kısa süre önce bozulan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)- Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP)- Halkın Partisi (HP) koalisyon hükümeti, Bakanlar Kurulu kararıyla, KIBP-TEK’e 4 yeni elektrik santrali alınması için karar üretmişti.

   4’lü koalisyonun bozulmasıyla işbaşına gelen UBP-HP koalisyonu, önünde bulduğu santral alımı konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

   UBP, KIB-TEK’e 4 santral alınmasına “öncelikli yapılması gereken başka işler var” diyerek mesafeli dururken, HP, bir önceki koalisyon dönemindeki tavrını sürdürüyor ve alımı destekliyor.

   Hükümetinin küçük ortağı HP, bir önceki hükümet döneminde alınan kararı desteklediklerini açıklarken, büyük ortak UBP, öncelikli olarak yapılması gereken başka işleri öne sürerek, bu aşamada santral alımına sıcak bakmadığını bildiriyor.

banner134
   Hatırlanacağı üzere, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), ay sonuna kadar KIB-TEK’e dört yeni santral alınabilmesi için uluslararası ihaleye çıkılmaması durumunda süresiz grev başlatacaklarını duyurmuştu.

   UBP-HP koalisyonunun önünde sadece 10 günlük süresi var.

   KIBRIS’a konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, KIB-TEK’e dört yeni santral alınmasına yönelik kararın halen Merkezi İhale Komisyonu’nda olduğunu, ancak öncelikli olarak yapılması gereken başka işlerin bulunduğuna dikkat çekti.

   HP Genel Sekreteri Yenal Senin ise geçmiş hükümet döneminde alınan kararın aksine bir karar olmadığı sürece önceki Bakanlar Kurulu kararının yürürlükte olduğunu belirterek, “Halkın Partisi, çift yakıtlı dört yeni jeneratör alımı ile ilgili olarak aynı duruşa sahiptir ve görüşünü değiştirmemiştir” dedi.

Taçoy: Öncelikli yapılması gereken başka işler var

   Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, dörtlü koalisyon hükümeti döneminde, Bakanlar Kurulu’nca KIB-TEK’e dört yeni santral alınmasına yönelik aldığı kararın, Merkezi İhale Komisyonu’na gönderildiğini ve söz konusu önerinin halen orada durduğunu söyledi.

   Taçoy, KIB-TEK’in elektrik üretim kapasitesini artırmaya ihtiyacının olduğunu, ancak öncelikli olarak yapılması gereken başka işlerin bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

   “Biz gerekli araştırmaları yapmadan bu konuda bir adım atmayacağız. Ancak bu durum, bizim bu öneriye destek vermediğimiz anlamına gelmiyor. Biz sadece şu anda böyle bir yatırımın yapılmasına mı, yoksa daha ucuz yatırımlara mı ihtiyaç duyuyoruz, ona bakmamız gerekiyor”.

Senin: Halkın Partisi görüşünü değiştirmedi

   HP Genel Sekreteri Yenal Senin, önceki hükümet döneminde uluslararası ihaleye çıkılarak 4 adet çift yakıtlı jeneratör alınması kararı alındığını, bu karar alınırken fizibilite raporlarının incelendiğini, daha çevreci, daha verimli enerji üretimi, enerji ücretinin düşürülmesi ve kamu kuruluşlarının varlığının sürdürülmesinin hedeflendiğini kaydetti.

   Mevcut ihale sürecinin tamamlanmasının akabinde 4 yıl içerisinde yatırımın kendi kendini amorti etme noktasına geleceğini belirten Senin, “Bu sebeple önceki hükümet döneminde alınan bu kararın, aksi, bilimsel veri ve raporlarla ispatlanmadıkça, hem kurum, hem de vatandaş için faydalı olacağı aşikârdır” dedi.

   Aksine bir karar olmadığı sürece önceki Bakanlar Kurulu Kararı’nın yürürlükte olduğunun altını çizen Senin,  

   “Halkın Partisi önceki hükümet döneminde ortaya koyduğu çift yakıtlı dört yeni jeneratör alımı ile ilgili olarak aynı duruşa sahiptir ve görüşünü değiştirmemiştir.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75