banner6

Hükümette ‘şartlı’ ortaklık

banner37

Hükümette  ‘şartlı’  ortaklık
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Faiz Sucuoğlu’nun başbakanlığında üçüncü kez kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyonuna DP ile YDP “şartlı” destek verdi.

   DP ile YDP’nin hazırladığı “100 günlük şartname taslağı” Başbakan Sucuoğlu’na iletildi. Sucuoğlu’nun da söz konusu taslağı üzerinde çalıştıktan sonra diğer Bakanlara verdiği belirtildi.

   Şartnamenin henüz daha bitmediği ancak bayramdan sonra basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

   İddiaya göre DP ile YDP’nin sunduğu şartnamede belediyeler reformunun gerçekleştirilmesi, bazı yasaların hazırlanması ve değiştirilmesi, ek mesailerde düzenleme yapılması, KIB-TEK’te tasarrufa gidilmesi, yüksek maaşlarla ilgili indirime gidilmesi gibi maddeler yer alıyor.

   KIBRIS’a konuşan DP Genel Başkanı Ataoğlu ile YDP Genel Başkanı Arıklı, “Biz icraat yapmak istiyoruz bu nedenle bir şartname hazırlayıp Başbakan’a verdik” diyerek hükümetin hedeflenen sürede, arzu edilen performansı göstermemesi halinde ise ortaklıktan çekilmenin de gündeme gelebileceğini söyledi.

Ataoğlu: Yeterli icraat yapamadığımız için

‘100 günlük şartname’ yapma gereği duyduk

   DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 59 gün süren bir önceki hükümette yeterli icraat yapamadıkları için “100 günlük şartname” yapma gereği duyduklarını söyledi.

   Ataoğlu, söz konusu şartnamenin DP ve YDP’nin ortak çalışmasıyla hazırlandığını belirterek, ülke ekonomisinin düzeltilmesi için atılması gereken adımlar üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

   Bu çalışmayı daha sonra Başbakan Faiz Sucuoğlu’yla paylaştıklarını ifade eden Ataoğlu, bu taleplerin 100 gün içerisinde yapılmasını istediklerini söylediklerini belirtti.

“Vatandaşın beklentisini yerine

getiremezsek bu koltuklarda işimiz yoktur”

   Başbakan Sucuoğlu’nun bu şartname üzerinde ciddi bir çalışma yapılması gerektiğinde hemfikir olduğunu dile getiren Ataoğlu, “Bu şartname bu hükümetin kurulması için ortaya koyduğumuz eforun neticesinin gözükmesi içindir” dedi. 

   Ataoğlu, icraat hükümeti olmak istediklerini belirterek, “Biz buraya oturmaya değil, iş yapmaya geldik. Eğer 100 günün sonunda vatandaşın beklentisini yerine getiremezsek bu koltuklarda işimiz yoktur. Yani 100 günün sonunda gerekli görülürse parti meclisimiz toplanır, hükümete girme yetkisini verdiği gibi çekilme kararını da verir” ifadelerini kullandı.

Arıklı:  Bu şartname arzu

ettiğimiz icraatların bir dökümü

   YDP Genel Başkanı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, 59 gün süren bir önceki hükümette herhangi bir icraat yapamadıkları için “100 günlük şartname” hazırladıklarını söyledi.

   Arıklı, söz konusu şartnamenin hükümeti oluşturan 3 partinin 100 gün içerisinde yapılmasını arzu ettiği icraatların bir dökümü olduğunu ifade etti.

   Şartname taslağını Demokrat Parti’yle birlikte hazırladıktan sonra Başbakan Faiz Sucuoğlu’na verdiklerini belirten Arıklı, Sucuoğlu’nun da taslak üzerinde çalıştığını kaydetti.

   Başbakan Sucuoğlu’nun söz konusu taslağı daha sonra üzerinde çalışmaları için diğer Bakanlara verdiğini ifade eden Arıklı, “Şartname henüz daha bitmedi. Sayın Başbakan bu şartnameyi bayramdan sonra basın toplantısıyla açıklayacak” dedi.

“İcraatlar yerine getirilmezse

hükümetten çekilme yetkisi aldım”

   Hükümet programlarının 5 yıllık hedeflerle hazırlandığını, ancak bu şartnameyle 100 gün içerisinde neler yapılması gerektiğini kayıt altına almak istediklerini belirten Arıklı, şöyle devam etti:

   “Bu şartname hem önümüzü görmemiz açısından, hem de kendimizi bağlamak ve icraatlar yapmak açısından son derece önemlidir. Çünkü sorunları iteleme ve öteleme yerine 100 gün içerisinde ne yapacağımızı bileceğiz.

   YDP olarak bizim tabanımız oldukça şikayetçi…

   Bir önceki hükümette, yani daha önceki 59 günde herhangi bir icraatımız olmadı. Sadece kabine tartışmalarıyla zaman geçirdik. Dolayısıyla bu durumdan tabanımız da oldukça rahatsız.

   Bu yüzden hükümet görüşmelerini yaparken koalisyon ortaklarıyla birlikte bu 100 günü takvimlendirelim dedik. Eğer bu 100 günün sonunda deklarasyondaki maddeler yerine getirilemezse hükümeti oluşturan siyasi partiler gereğini yapacak, koalisyonun bozulması dahil gündeme gelecek.

   Bu konuda parti meclisimiz de bana ciddi şekilde muhtıra verdi. Çünkü hem önceki hükümet döneminde hem de şimdi hükümette olduğumuz sürede, icraatlar adına ortaya koyabileceğimiz hiçbir şey yok.

   Bu yüzden de parti meclisimiz, icraatlar yerine getirilmezse bana hükümetten çekilme yetkisini verdi.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110