Hükümetteki çatlak büyüyor!

banner37

UBP-DP-YDP azınlık hükümeti,Koral Çağman’ın Çalışma Bakanlığı görevinden istifasının ardından yerine günlerdir atama yapılmaması, meclisteki nisap sorunu ve erken seçim tarihinin bir türlü netleşememesi gibi birçok nedenden dolayı kriz yaşıyor

Hükümetteki çatlak büyüyor!
banner8

Ceren ÖZBİL

HÜKÜMETTEKİ 3 PARTİNİN KENDİ İÇİNDE DE BÖLÜNME VAR… Hükümette bulunan Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi, hem kendi içlerinde hem de azınlık hükümeti içerisindeki krizleri aşmakla uğraşıyor. UBP, kurultay hesaplaşmaları; DP, yeni bakan ataması; YDP de başkan-vekil tartışmaları nedeniyle bölünmeye başladı. Partilerin kendi içindeki sorunlar, azınlık hükümetini de etkiledi, buna meclisteki nisap sorunu ve erken seçim tartışmaları da eklenince hükümetteki çatlak daha da büyümeye başladı.

“HÜKÜMET KRİZİ YAŞANIYOR”…Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı CTP Vekili Armağan Candan, yaz döneminde tüm komitelerin çalışmaya devam edeceğini ancak komitelerden geçecek tasarıların yaz döneminde genel kuruldan onay alabilmesi için genel kurulun olağanüstü toplanması gerektiğini belirtti. Candan, “Zaten mecliste bir nisap sorunu yaşandığı biliniyor. Bu da hükümet krizi olduğu anlamına geliyor. Bu durumda meclisin olağanüstü toplanabileceğini düşünüyorum” dedi

“SEÇİM TARİHİ KONUSUNDA NİHAİ BİR KARAR YOK”…“Seçim Tarihini Belirlemek, Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite”nin Başkan Vekili Bertan Zaroğlu, AD-HOC komitede yapılan toplantıda alınan 3 Nisan 2022 erken seçim tarihiyle ilgili kararın nihai karar olmadığını söyledi. Zaroğlu, bu kararın sadece tavsiye niteliğinde olduğunu belirtti

“BAKAN, BİR İKİ GÜN İÇİNDE BELİRLENECEK…Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer, Koral Çağman’ın Çalışma Bakanlığı görevinden istifa etmesinin ardından yerine kimin getirileceği ile ilgili kararın henüz verilmediğini ifade etti. Özcafer, bu konudaki kararın bir iki gün içerisinde netleşeceğini kaydetti

Çalışma Bakanı’nın istifasının ardından yerine günlerdir birinin atanmaması, meclisteki nisap sorunu ve erken genel seçim tarihinin bir türlü netleşememesi derken, ülke tam anlamıyla siyasi bir krize sürükleniyor.

Bu da beraberinde önemli yasa tasarılarının yasallaşamamasını, bazı kurumların bütçelerinin meclisten geçememesini ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) da sürekli çağrı yaptığı Seçim ve Halk Oylaması Yasası’ndaki değişikliklerle ilgili çalışmaların başlanamamasını getirdi. Kısacası ülke, siyasi anlamda resmen kilitlendi.

Hükümette bulunan Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi, hem kendi içlerinde hem de azınlık hükümeti içerisindeki krizleri aşmakla uğraşıyor.

UBP’deki kurultay hesaplaşmaları bir türlü bitmek bilmezken; Koral Çağman’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinden istifası sonrası yapılacak atama konusu DP’de büyük yara açtı. DPmilletvekili Serdar Denktaş’ın DP kanadından yapılacak atama için YDP vekili Bertan Zaroğlu’nun adını zikretmesi, parti içerisindeki tartışmaları körükledi.

YDP içindeki Genel Başkanı Erhan Arıklı ile Milletvekili Bertan Zaroğlu arasında uzun zamandır süren sürtüşme, parti içinde derin yaralar açtı, bölünme giderek arttı.

Partilerin kendi içindeki sorunlar, azınlık hükümetini de etkiledi, buna meclisteki nisap sorunu ve erken seçim tartışmaları da eklenince hükümetteki çatlak daha da büyümeye başladı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı CTP Milletvekili Armağan Candan, meclisin durumu, “Seçim Tarihini Belirlemek, Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite”nin Başkan Vekili Bertan Zaroğlu komitede yapılan çalışmalar ve DP Genel Sekreteri Afet Özcafer de Çalışma Bakanı atama çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Candan: Meclisi toplayamayan bir hükümet kriz yaşıyor demektir

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Armağan Candan, yaz döneminde tüm komitelerin çalışmaya devam edeceğini söyledi ve bu komitelerden yasa tasarılarının geçmesi ve meclisinde olağanüstü toplanmaması durumunda bu tasarı ve önerilerin genel kurulda oylanmasının ekim ayına kalacağını belirtti.

Candan, şu anda komitelerin gündeminde çok önemli yasa tasarıları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Toprak Ürünleri Kurumu’nun bütçesi ile Genel Tarım Sigortası Fonu bütçesi geçirilemedi.

Ayrıca Kan ve Kan Bileşenlerinin Kalite ve Güvenliği Yasa Tasarısı gibi birçok yasa tasarısı meclisten geçirilemedi. Bu yasa tasarılarının yaz döneminde geçebilmesi için olağanüstü toplantı olması gerekiyor. Şu an itibariyle bir olağanüstü toplantı planı yok. Zaten başbakan, hükümet krizi olduğunu söyledi ve DP ve YDP ile görüşüp bunu çözmeye çalıştıklarını belirtti.Yani şu anda bir hükümet krizi var. Meclisi toplayacak bir durum yok. Zaten meclisi toplayamayan hükümet, hükümet krizi yaşıyor demektir”.

“AD-HOC komite kararını meclise getirmediler”

Armağan Candan, AD-HOC Komite’nin de 3 Nisan 2022’de erken seçim kararı aldığını kaydetti ve “bunun komiteden geçmesinin üzerinden üç hafta geçti. Ancak onu da meclise getiremediler. Çünkü bu da hükümet krizi ve kurultay tartışmaları ile bağlantılıdır” şeklinde konuştu.

“Muhalefetin üyesi olmayan AD-HOC Komite’de Seçim Yasası değişikliği nasıl görüşülebilir?”

Candan, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda değişikliğe gidilmesiyle ilgili Cumhuriyet Meclisi’ne sunulan bir  yasa tasarısı olmadığını ifade etti ve şöyle devam etti:

“Bunu görüşmek üzere özel bir komite kuruldu.

Yine aynı AD-HOC komitedir.Ancak biz bu komiteye ne onay, ne de üye verdik. Peki bu komitede Seçim ve Halk Oylaması Yasası değişikliği nasıl görüşülecek?Sonuçta herkesi ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle bu da beklemededir. Benim kişisel fikrim, seçim tarihi belli olmadan, o yasaya ilişkin bir tartışma yapılamayacağıdır.Seçim tarihi belli olur, ondan sonra o komitede mi, başka bir komitede mi değerlendirilecek karar verilir. Komitedeki üye sayıları belirlenir. Bence Seçim Yasası’nda da değişikliğe ihtiyaç var”.

Candan, bütün bu yaşananların meclisin ömrünü tamamladığını gösterdiğini söyledi ve şunları anlattı:

“Gerek mecliste, gerekse de hükümet açısından sürdürülebilir bir durum kalmamıştır.

Bu işi daha fazla uzatıp, halkın zamanını çalmaya kimsenin hakkı yoktur. Bir an önce erken seçime gidilip, yeni bir meclis ortaya çıkmasına ortam sağlamak lazım. Sürdürülebilir, istikrarlı, arkasında güçlü meclis desteği olan bir hükümetin ortaya çıkması gerekir.Bunun dışındaki arayışlar, topluma zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramaz”.

Zaroğlu: Bu seçim tarihi, nihai karar değildir

banner134
“Seçim Tarihini Belirlemek, Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite”nin Başkan Vekili Bertan Zaroğlu, AD-HOC komitede yapılan toplantıda alınan seçim tarihi kararının nihai karar olmadığını söyledi.

Zaroğlu, bu kararın sadece tavsiye niteliğinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bunun nihai kararını genel kurul verecek. Belki orada uzlaşı içinde başka bir tarih kararı da alınabilir. Zaten ben uzun süredir, ortaya bir uzlaşı çıkarsa daha iyi olur yönünde bir çağrı yapıyorum.

Ancak AD-HOC Komite’de seçim sistemi ile ilgili bir çalışma henüz yapmadık.

İlk yapılan toplantıda, komite üyeleri belirlendi, genel kurula sunuldu, daha sonraki toplantıda seçim tarihi belirlendi.Önümüzdeki günlerde komite toplantısı için çağrı yapılırsa, seçim sistemini konuşmaya başlayacağız.

Ben bu konuda acele edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yaz süreci içinde seçim sistemini konuşmak için çağrı yapılabilir. Komite başkanımızdan bu çağrıyı bekliyoruz.

Zaten hükümetteki durum da belli değildir. Bu nedenle bu seçim sisteminin konuşulmasının ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ülkede yüzde 10 civarında yanan oyun, karma seçim sistemi ile alakalı olduğu biliniyor.Bu nedenle ülkedeki mevcut sistemde aslında bir sorun yok.Mevcut tek bölgeli seçim sistemi aslında yıllardır süregelen yanlışların neticesinde ortaya çıkmış bir doğrudur. Tek bölgeli seçim sistemi Kıbrıs milletvekilliğini yarattı. Ancak buradaki tek hata, karma oy sistemi ile alakalıdır. Bu durumda bizim istediğimiz karma oy sisteminin kalkmasıdır.Bu kalkmayacaksa da oy kullanmayı kolaylaştıracak imkânlar yaratılabilir”.

“Serdar Denktaş’ın kendi görüşü”

Bertan Zaroğlu, Serdar Denktaş’ın Çalışma Bakanlığı için “Bakan, milletvekili olmalı… Ben ya da Bertan Zaroğlu olabilir” yönündeki açıklamasını da değerlendirdi ve şöyle konuştu:

“Bu tamamen kendine ait bir açıklamadır. Dolayısıyla bakan olacak ya da olmayı ümit eden arkadaşların buna ‘koltuğumu kaybederim’ kuşkusuyla bakmasını gerçekten bir tebessümle izliyorum”.

Özcafer: Çalışma Bakanı bir iki gün içinde belirlenecek

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer, Koral Çağman’ın Çalışma Bakanlığı görevinden istifa etmesinin ardından yerine kimin getirileceği ile ilgili kararın henüz verilmediğini ifade etti.

Özcafer, bu konudaki kararın bir iki gün içerisinde netleşeceğini kaydetti.

Bazı haber kanallarına konuşan Demokrat Parti Genel Sekreteri Afet Özcafer, ülkenin hükümetsiz kalmaması için ekimde erken seçime gidilmesi amacıyla UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin kurulduğunu ancak hükümetin devamının mümkün olmadığı bir noktaya doğru ilerlediklerini söyledi.

Özcafer, bir an önce erken seçim tarihinin belirlenmesi noktasında karar alınmasının önemine işaret ederek

“Hükümetin, bazı vekiller ile çirkin pazarlıklar yaptığını duyuyoruz” dedi.

Özcafer, hükümete mensup bazı milletvekillerinin UBP ile pazarlıklar içerisinde olmasını eleştirdi.

DP’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı ataması için çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Özcafer, DP Milletvekili Serdar Denktaş’ın, Koral Çağman’ın istifasının ardından boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu’nu önermesine sitem etti.

“Denktaş, kendi ağzından duymasam da nasıl YDP’li vekile bakanlık teklif edebiliyor? Anlamış değilim” diyen Özcafer, beğenilse de beğenilmese de parti içinde bir hiyerarşi olduğunu vurguladı.

Parti genel başkanının atama yapabileceğini, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın da onaylayacağını dile getiren Özcafer, “Denktaş, siyasette oldukça tecrübeli, DP’nin kurucusu, benim de çok değer verdiğim birisidir. Bunu nasıl yapar?” diye sordu.

Birkaç ay sonra erken seçime gidileceğini anlatan Özcafer, “Bu durumu kaos haline getirip halkın gözü önünde çirkin pazarlıkların yapıldığını görmek, güvensizlik ve utançtır” dedi.

Denktaş’ın desteğini istediklerini ancak gelmediğine işaret eden Özcafer, “Bir partinin kurucu başkanı, bu partiden destek alarak çeşitli görevler yapmış birisinin daha sakin daha doğru kararlar almasını isterdim” diye konuştu.

UBP’nin seçime hazır bir parti olduğunu anlatan Özcafer, “Ülkeyi kaosa götürmeye gerek yok. Toparlanıp bir karar alırlar, halk da önünü görür. Siyasetten bunu kaldırmanın yolu da Meclis’te uygulanan yasaların geçirilen yasaların uygulanabilmesidir. Aldı başını gidiyor kimsede itaat yok, kimsede saygı yok bireysel çıkarlar türlü pazarlıklar” ifadelerini kullandı

Afet Özcafer, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın düzeltilerek seçime gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75