banner6

Hükümetten Cenevre'ye teknik takoz

banner37

Liderlerin, 7-11 Kasım tarihlerinde İsviçre’de yapacağı müzakereler öncesi tatsız bir gelişme yaşandı... Cumhurbaşkanlığının yazılı talep ettiği teknik uzmanlara hükümetten sözlü talimatla “Cenevre yasağı” konuldu

Hükümetten Cenevre'ye teknik takoz
banner151

Artun ÇAĞA

Hükümet, Cumhurbaşkanlığının yazılı talep ettiği teknik uzmanların Cenevre’ye gitmesine izin vermedi.

Kıbrıs sorununda 17 aylık müzakere sürecinde elde edilen ilerlemelerin 5’li konferansta güvenlik ve garanti başlığının da tamamlanarak referandumla sonuçlandırılmasının son aşaması olan Cenevre Zirvesi’ne hükümetten “teknik engel” çıkarıldı.

Cumhurbaşkanlığının yazılı talep ettiği teknik uzmanlara hükümetten sözlü talimatla “Cenevre yasağı” konulduğu öğrenildi.

7-11 Kasım tarihleri aşamasında üç aşamalı olarak yürütüleceği BM huzurunda resmen uzlaşılan Cenevre Zirvesi, hükümetin teknik uzmanlara getirdiği keyfi yurt dışı seyahat yasağı nedeniyle riske girdi.

1967’de Beyrut’ta başlayan 49 yıldır devam eden toplumlararası görüşmelerin BM Genel Sekreteri’nin ifadesiyle, “elde edilen eşsiz ilerlemeyle” birlikte sona erdirilmesine yaklaşılmışken, hükümetin tavrı şok etkisi yarattı.

Hükümetin bu tavrı, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile birlikte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı’na Cenevre süreci için destek verdiğini belirttiği açıklamanın ardından geldi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz günlerde açıklanan Cenevre heyetinde, tapu, şehircilik, nüfus ve harita uzmanları ile bu dairelerin yetkililerinin de yer alacağı açıklanmıştı.

Cenevre gündemi neredeyse belli

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un açılışını yapacağı Cenevre Zirvesi’nin gündemi de birkaç küçük ayrıntı dışında neredeyse belli oldu.

KIBRIS’ın ulaştığı bilgilere göre Cenevre’de ilk iki gün ilk dört başlıktaki “park edilmiş” askıdaki konular yeniden ele alınacak. Bu konularda Mümkün olan maksimum ilerlemenin sağlanması hedefleniyor.

İkinci aşamada ise idari sınır düzenlemesiyle ilgili kriterler konusu, “mutabakat arayışıyla” müzakere edilecek.

İdari sınır kriterlerinde uzlaşının elde edilmesi durumunda ise iki bacaklı üçüncü ve son aşamaya geçilecek. Bu aşamada, uzlaşılan kriterler temelinde sınır düzenlemesinin harita üzerinde çalışılmasına başlanabilmesi için, güvenlik ve garanti başlığının ele alınıp sonuçlandırılacağı 5’li konferans tarihi de belirlenerek eş zamanlı olarak açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 10:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110