banner6

Hür eşeği avcılar vurdu!

banner37

Çevre Dairesi Müdürü Aktolgalı, yazılı bir açıklama yaparak, Karpaz’daki eşeğin zehirlenerek değil, avcılar tarafından vurularak öldürüldüğünün tespit edildiğini söyledi

Hür eşeği avcılar vurdu!
banner99

Ayşe BULUT

Karpaz’da, pazar günü ava giden bir grup avcı tarafından ölü bulunan eşeğin zehirlenerek değil, avcılar tarafından vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Toplumda, özellikle de hayvan severler tarafından büyük tepkiyle karşılanan hür eşeğin hazin sonuyla ilgili Çevre Dairesi açıklama yaptı.

banner134

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Karpaz’da, Ayfilo bölgesindeki ormanlık alanda ölü bulunan eşeğin zehirlenerek değil, avcılar tarafından vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

2 binden fazla hür eşeğin bulunduğu Karpaz bölgesinde, yaklaşık 700’ü kapalı alanda, gerisi de açık alanda yaşıyor.

Otopsi yapıldı, vurularak öldürüldüğü anlaşıldı

Aktolgalı yaptığı yazılı açıklamada, basında ve sosyal medyada Karpaz bölgesindeki eşeklerin zehirlendiği yönündeki iddialara yanıt vererek, zehirlenme gibi bir durumun olmadığını söyledi.
   Aktolgalı, hafta sonu bölgede avlanan avcı veya avcılar tarafından bir eşeğin vurulduğunu ifade ederek, polis soruşturmasının sürdüğünü belirtti.
   Çevre Koruma Dairesi’nin Karpaz bölgesinde 15 personelinin bulunduğunu dile getiren Aktolgalı, bölgede eşeklerin zehirlenerek öldürüldüğünün doğru olmadığını kaydetti.
   Üzücü olayın, koruma alanı dışında, ava açık bölgede yaşandığına işaret eden Aktolgalı, bariyerli bölge dışında yaşanan olay sonrasında Veteriner Dairesi hekimlerinin polis gözetiminde otopsi yaptığını ve otopsi sonucunda eşeğin avcılar tarafından vurulduğunun anlaşıldığını söyledi.
   İddia edildiği gibi bölgede 100 adet eşeğin bulunmadığını ifade eden Aktolgalı, Ziyamet’ten, Dipkarpaz’a kadar 2 bin adet eşek bulunduğunu, eşeklere sadece Çevre Koruma Dairesi’nin değil, tüm vatandaşların sahip çıkıp koruması gerektiğini de belirtti.
   Olayın fail ya da faillerinin tespit edilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Aktolgalı, Çevre Koruma Dairesi olarak yasanın öngördüğü cezai işlemlerin anında başlatılacağını vurguladı.

Avcılık Federasyonu: Önlemi devlet almalı

Avcılık Federasyon Başkanı Erhan Keser ise olayı değerlendirirken bunun tüm avcılara mal edilmemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Öncelikle eşeğin av günü öldürülüp öldürülmediği belli değil, ikincisi de bu eşekler daha önce de ava kapalı mevsimde vurularak öldürüldü. Çiftçilerin de bu eşeklerle sorunu olduğu biliniyor.

Biz bölgede, av korumalarımız ile kaçak için uğraşırken, bu eşekleri yakalamak için çiftçilerin kurduğu büyük tuzaklardan da bulduk, büyük halatlar ve teller.

Bu eşekler bir şekilde ekinlere zarar verdiği için çiftçiler de haklı ve kendi önlemlerini almak için bu gibi yollara başvuruyorlar.

Şimdi av mevsimi ve bir eşek vuruldu. Avcıların içinde çürük yok mudur? Avcıların içinde bunu yapabilecek kişiler vardır. Toplum içinde nasıl tecavüzler olur, katillikler olur, aynen bu da böyledir. Avcılar vurdu diye genelleme yapmak yanlıştır. Bunu vuran eğer gerçekten ava giden biri ise biz onu avcı olarak kabul etmeyiz kendi içimizde. Ama işin bir de diğer boyutu var.

Bu eşekler insan tarafından doğaya bırakılmıştır. Ve gelinen noktada, çiftçilerimize de büyük zararlar vermektedirler. Benim istediğim bunları öldürelim ya da yok edelim değil. Eşekler, devlet tarafından kapalı bir bölgeye konulsa çiftçilere de zarar vermezler. Çünkü bunlar, ülkenin doğal bir parçası değildirler, sonradan doğaya yerleştirilmiş taşıma hayvanlardır.

Biz de araziye gittiğimizde, doğanın gerçekten büyük tahribat içinde olduğunu görebiliyoruz.

Eşek sorununa bir çözüm bulunması gerekir.

Burada vurulmuş bir eşek var, bunu kimin yaptığı veya yapmadığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bunun yaptırımının avcılara veya çiftçilere mal edilmesi çok büyük yanlıştır. Bunun önlemini devletin alması gerekir”.


 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 08:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104