banner6

Hür eşekler soğan tarlalarını bastı!

banner37

Karpaz köylerini talan eden eşekler, üreticinin yetiştirdiği her türlü sebze, meyve ve yoncaya zarar vermeye devam ediyor.

Hür eşekler soğan tarlalarını bastı!
banner151 banner143

Ayşe BULUT

 

Karpaz’ın hür eşekleri, Karpaz bölgesindeki çiftçilerin ekinlerine zarar vermeye devam ediyor. Bölgedeki üreticiler, sebze ve ekinlere zarar veren eşeklerden bıkıp usandı ve yetkililerin bu konuda tedbir almasını istiyor.

Eşekler, Dipkarpaz, Kaleburnu, Kuruova, Avtepe, Derince, Boltaşlı, Gelincik ve Ziyamet köylerinde ekili tarlalara girerek, bin bir zahmetle ekilen sebze ve yoncalara zarar veriyor.
Eşeklerin, ekinlerin yanı sıra ağaçlara, ovadaki bahçelere ve yoncalara zarar verdiğini söyleyen vatandaşlar, evlere kadar girerek vatandaşın bahçesindeki sebze ve ağaç fidelerini yediğini kaydetti.

Çoğalarak sürü halinde gezen eşekler, ekinlere zarar vermesinin yanı sıra trafikte de büyük sorun yaratıyor. Yola aniden fırlayan eşekler, birçok kazaya sebebiyet veriyor.

Vatandaş ne dedi?

Mustafa Talay:

“Gelincik’te sulu arazide soğan ektik. Ancak eşekler soğan tarlalarını darmadağın ediyor. Ayaklarıyla soğanları söküyorlar. Sürü halinde geziyorlar. Kovalıyoruz, kovaladığımızda da kulaklarını dikip üzerimize saldıracak gibi duruyorlar. Saldıracaklar diye korkuyoruz. Eşek değil sanki katırlar. Bahçelere zarar verdikleri gibi ekinlere de zarar veriyorlar. Ekinlerin başaklarını yiyorlar. Başka köylerde evlere kadar girip, bahçelerdeki ağaç fidanlarını yiyorlar. Toplayacaklardı toplamadılar. Çiftçinin başına bela ettiler. Mecburen soğan tarlamın etrafını elektrikli telle çevirdim de ancak kurtuldum. Ama bu da çözüm değil, bu nedenle yetkilileri göreve davet ediyoruz. Bu eşeklerini kapalı alana toplasınlar.”

Ahmet Talay:

“Her yıl patates ekiyordum. Bu yıl soğan ektim ancak ekeceğime bin pişman oldum. Gelincik’teki sulu arazide yaklaşık 50 tane eşek var. Bunlar sürü halinde geziyor. Soğanlara bir giriyorlar, ayaklarıyla söküyorlar. Bütün emeğimiz boşa gitti. Soğanlar yetişene kadar herhalde benim tarlada soğan kalmayacak. Yanlarına yanaşmaya korkuyoruz. Katır gibiler, kulaklarını diktiler mi ne yapacakları belli olmaz. Gelincik ovasında sulu arazide sebzesi ve yoncası olanların hepsi de eşeklerden nasibini alıyor. Eşekler hem ekinlere, hem sebzelere, hem ağaçlara zarar veriyor. Sipahi, Karpaz ve Derince köylerinde evlere kadar girdiler. İnsanlara, avlularında hiç bir şey bırakmıyorlar. Önümüz yaz, su ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok evlerin bahçelerine saldıracaklar. Bu nedenden dolayı yetkililer, bu eşekleri toplasın, kapalı alana koysun. Kapalı alana koyacaklardı senelerdir, daha toplayıp koyacaklar.”

Servet Mercan:

“Eşekler vatandaşa çok zarar veriyor. Çiftçi ekiyor, eşekler yiyor. Eğer bu hayvanlar doğadaysa illaki bir yerlerden bir şey bulup yiyecek. Bu nedenle suç eşeklerin değil, suç bu eşekleri bir türlü toplayıp kapalı alana alamayan yetkililerindir. Eşekler daha önce Karpazday’dı. Şimdi Karpaz, Dipkarpaz, Yenierenköy, Sipahi, Yeşilköy, Kaleburnu, Kuruova, Avtepe, Taşlıca, Boltaşlı, Gelincik, Ziyamet yani yavaş yavaş merkeze doğdu gidiyorlar. Eşekler trafikte de büyük tehlike yaratıyor. Birçok ölümlü kazamız var eşeklerin sebep olduğu. Ayrıca da ölümden dönen birçok araç sürücüsü var. Yetkililer bir an önce eşekleri kapalı alana alsın, çiftçi ancak da eşeklere çalışıyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 09:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104