Hurdalık için için yanmaya devam ediyor

banner37

Haspolat’ta yangın çıkan hurdalıktaki soğutma çalışmaları salı gününden beridir devam ederken, uzmanlar bu tür yangınların havaya saldığı dumanların hem insan sağlığına, hem de çevreye ciddi zararlar verebildiğine dikkat çekti

banner87
Hurdalık için için yanmaya devam ediyor
banner90
banner8

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR… Henüz belirlenemeyen bir sebeple salı günü Haspolat’taki bir hurdalıkta öğle saatlerinde başlayan yangının soğutma çalışmaları üç gündür devam ediyor. Bazı yerlerde için için yanmaya devam eden hurdalıktaki atıkların dumanları havaya karışırken, uzmanlar, bu tür yangınların hem insan sağlığına hem de çevreye ciddi zararlar verebildiğine dikkat çekti. İtfaiye, dün de gün boyunca hurdalıkta soğutma çalışmalarını sürdürdü.

YANGININ VERDİĞİ ZARAR BÜYÜK… Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, hurdalıkta bulunan araçların motorlarındaki ve plastik borularındaki yağların yangınla birlikte açığa çıkarak küresel ısınmaya, yer altı sularının kirlenmesine, insan sağlığının bozulmasına yol açan kimyasal maddelerin oluşmasına yol açabileceğini söyledi. Biyologlar Derneği Kurucu Üyesi Mustafa Kofalı, kimyasal maddelerin küresel ısınmaya yol açacağını ifade ederek solunum yolu ve kanser hastalığına neden olabileceğini dile getirdi. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel ise iş sağlığı noktasında gereken tedbirlerin alınmasının zorunluluğuna işaret etti.

Ahmet UÇAR

   Haspolat Sanayi Bölgesi’nde yer alan bir hurdalıkta salı günü öğle saatlerinde çıkan yangın kontrol altına alınarak söndürüldü ancak soğutma çalışmaları üç gündür devam ediyor.

   Bazı yerlerde için için yanmaya devam eden hurdalıktaki atıkların dumanları havaya karışırken, uzmanlar, bu tür yangınların hem insan sağlığına hem de çevreye ciddi zararlar verebildiğine dikkat çekti.

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, hurdalıkta bulunan araçların motorlarındaki ve plastik borularındaki yağların yangınla birlikte açığa çıkarak küresel ısınmaya, yer altı sularının kirlenmesine, insan sağlığının bozulmasına yol açan kimyasal maddelerin oluşmasına yol açtığını belirtti.

   Biyologlar Derneği Kurucu Üyesi Mustafa Kofalı, kimyasal maddelerin küresel ısınmaya yol açacağını kaydederek, diğer yandan solunum yolu ve kanser hastalığına neden olabileceğini dile getirdi.

   İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel ise iş sağlığı noktasında gereken tedbirlerin alınmasının zorunluluğuna işaret ederek, bu tedbirleri çevre temizliği, kırık camların toplanması, elektrik kontaklarının kontrol edilmesi olarak sıraladı.

Sahir: Yangınların %95’i insan hatalarından kaynaklanıyor

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, Haspolat’ta yer alan sanayi bölgesindeki büyük yangın noktasında, yangının çıkış sebebinin, yangında yaşananların ve yangının sonuçlarının neler olduğunun önem arz ettiğini belirterek, hurdalıkta çıkan yangının oldukça ciddi olduğunu kaydetti.

   Sahir, yangınların %95’ine yakınının insan hatalarından oluştuğunu dile getirerek, normal şartlarda sokağa çıkılmaması gerektiğini ifade etti.

   Bu yangınların insan ihmalleri nedeniyle de çıkabildiğini belirten Sahir, geçmiş dönemlerde meydana gelen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndaki yangınların da insan ihmalleri nedeniyle gerçekleştiğini, bunlardan da ders çıkarılmadığını iddia etti.

“Haspolat’taki yangın çevreye ciddi zararlar verecek”

   Sahir, Haspolat’ta çıkan yangının ciddi etkiler yarattığını dile getirerek, hurdalık alandaki araçların motorlarında ve plastik boruların içerisinde hâlâ çeşitli yağların bulunduğunu ve bu yangınla birlikte yağların da açığa çıktığını anlattı.

   Bu yağların yanmasıyla ortaya birçok kimyasal maddenin çıktığını ifade eden Sahir, gerek yanmayan yağların toprağa karışması, gerekse yanma sonucu ortaya çıkan bu maddelerin hem atmosferi, hem toprağı, hem de yer altı sularını kirlettiğini açıkladı.

   Sahir, bu kimyasal maddelerin yanı sıra yanmayan yağların toprağa dökülmesi durumunda bile, bu kirliliğin yağmur suları ile denizlere kadar taşınarak tüm denizin de kirlenmesine neden olabileceğine dikkat çekti.

   Sahir, Haspolat’ta Arıtma Tesisleri’nin bulunduğunu anımsatarak, bu maddelerin oraya kadar ulaşıp kirliliğe neden olabileceğini de öngördüğünü söyledi.

   Hurdalık alandaki eski araçlarda kullanılmış çok sayıda plastiğin bulunduğunu ifade eden Sahir, plastiğin yanmasının fiziksel ve kimyasal olmak üzere ayrı ayrı sorunlara yol açabileceğini anlattı.

   Sahir, bölgede meydana gelen yangının yaratacağı fiziksel sorunlar hakkında konuşarak, öncelikle arabaların lastikleri, boyaları, plastik parçalarının yanması ile ortaya çıkan başta karbondioksit olmak üzere yüzlerce kimyasal maddenin atmosfere karışarak ısı artışına yol açabileceğini, bu artışın da sera etkisi yaratarak ülkemizde mevsim ortalamaların üzerinde bir ısı artışı oluşturabileceğini kaydetti.

   Sahir, küresel ısınmanın adamızda önemli sorunlar yarattığını dile getirerek, küresel ısınmayla ortaya çıkan ısı farkının yaza erken girişe sebep olabileceğini kaydetti.

   Yangın yoluyla ortaya çıkan maddelerin yaratacağı kimyasal sorunlar hakkında da bilgi veren Sahir, atmosfere yayılan kükürt dioksit, azot dioksit ve karbon dioksit gazlarının, ısınan atmosferde havadaki su buharı ile kimyasal reaksiyona girerek asitlere dönüşebileceğini, bunun da gerek çiğlerle, gerekse yağmur damlalarıyla yere düşerek asit yağmurlarını oluşturabileceğini vurguladı.

   Sahir, bu kimyasal maddelerin havada asılı bulunduğu durumlarda insanların da risk altında olduğunu ifade ederek, kimyasal maddelerin insanların solunum yolu hastalıklarına hatta kanser hastalıklarına yakalanmasına kadar çeşitli hastalıklara yol açabileceğini açıkladı.

“Yangınların büyümemesi için önlemler alınmalı”

   Sahir, “Her yangın kendine özgüdür ve yanan maddelerin ne olduğu çok büyük bir önem taşır. Örneğin yanan makine yağını, benzini su ile söndürmeye kalktığınızda yangını büyütmüş olursunuz. Bir yangını her zaman su ile söndürme çabalarının bazen işe yaramadığının altını çizmek gerek. Yangınları söndürebilmek için her tesisin farklı kimyasal maddeler ve yöntemler kullanması gerek” şeklinde konuştu.

   Bu tür olası yangınların büyümeden, zamanında söndürülmesi için ise önceden önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Sahir, her işletmenin kendi faaliyet alanına yönelik özel kimyasal maddeleri içeren yangın söndürme araç - gereçleri bulundurmasının zorunlu olması gerektiğine dikkat çekti.

Kofalı: Küresel ısınmaya yol açabilir

   Biyologlar Derneği Kurucu Üyesi Mustafa Kofalı, Haspolat’ta çıkan yangın ile kimyasal maddelerin ortaya çıktığını belirterek, bu maddelerin ise atmosfere sera ve sülfürik asit etkisinde bulunduğunu kaydetti.

   Bu yangın sonucunda ortaya çıkan kimyasal maddelerin asit yağmurları da oluşturabileceğine dikkat çeken Kofalı, bu yangın nedeniyle küresel ısınmaya da yol açılabileceğini bildirdi.

   Kofalı, bu kimyasal maddelerin insan sağlığı noktasında da ciddi bir risk taşıdığını vurgulayarak, kimyasal maddeleri soluyan kişilerde solunum hastalığı hatta kanser gibi ciddi hastalıkların meydana gelebileceğine işaret etti.

   Kimyasal maddelerin yarattığı ciddi sorunlara karşı önlem alabilmek için önerilerde bulunan Kofalı, öncelikle toplumda çevre bilincinin oluşması gerektiğini ve atıklar yerine geri dönüşüme ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.  

Yüksel: Yangınlara karşı gereken önlemler alınmalı

   İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, Haspolat Sanayi Bölgesindeki hurdalıkta çıkan yangında nelerin yandığı, hangi kimyasal maddelerin etkileşime girdiği gibi detayların bilinmediğini belirterek, iş güvenliği noktasında ise gerekli adımların atılması gerektiğini kaydetti.

   Yüksel, yangınların çoğunun yaz aylarında sıcaklığın artış göstermesiyle meydana geldiğini anımsatarak, bu dönemlerde yangınlara karşı önlem alınması gerektiğini dile getirdi.

   Haspolat’ta meydana gelen yangın nedeniyle çevrenin, hayvanların ve insanların olumsuz etkilendiğine vurgu yapan Yüksel, yangın tehlikesine karşı otlak arazilerde ve açık alanlarda da gereken önlemlerin alınması gerektiğinin üzerinde durdu.

   Yüksel, alınması gereken tedbirler hakkında da konuşarak, yanıcı maddeler, kırık camlar gibi nesnelerin ortadan kaldırılarak çevre temizliğinin yapılması ve elektrik sistemlerinin kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75