banner6

Hz. İsa'nın temsili tabutu dolaştırıldı

banner37

Kıbrıslı Rumlar, 2 yıl aranın ardından dün Hz. İsa’nın tabutunun kiliseden çıkarılması seremonisi olarak düzenledikleri “Kutsal Cuma” ayinini Mağusa Suriçi’ndeki Ay. İkserino Kilisesi’nde gerçekleştirdi

Hz. İsa'nın temsili tabutu dolaştırıldı
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Kıbrıslı Rum Ortodokslar, geçtiğimiz yılki yasağın ardından dün Gazimağusa Suriçi’nde Ay. İkserino Kilisesi’nde Hıristiyan âleminin, Paskalya Bayramı öncesinde Hz. İsa’nın tabutunun kiliselerden çıkarılması seremonisi olarak düzenledikleri “Kutsal Cuma” ayinini gerçekleştirdi.

Ayini Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) bayrakları ve ülkücü işareti yapan 6 kişilik bir grup protesto etti. Polisin kontrolünde gerçekleşen protesto gösterisinde herhangi bir olay yaşanmadı.

Yaklaşık 700 Kıbrıslı Rum’un katıldığı Kutsal Cuma ayinini Mağusa Metropoliti Vasileos Karayiannis yönetti. Ayine Rum ve Rus oldukları öğrenilen 6 papaz daha katıldı.

Saat 16.30’da başlayan ayinde dualar okunup, adak mumları yakıldı. Hz. İsa’nın temsili tabutu saat 18.30’da kiliseden çıkarılarak omuzlarda kilisenin yanındaki sokakta, kilisenin park yerinde ve kilisenin bahçesinde gezdirildi. Ayin, saat 19.00 sıralarında son buldu. Ayine, çok sayıda Rum parlamenter de katılırken, güney basını ayine büyük ilgi gösterdi.

Ayin öncesinde AKEL yazılı açıklama yaparak bu törene kalabalık bir heyetle katılacağını kaydetmiş ve halka da yüksek katılım göstererek “geri dönüş isteğini ifade etme” çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan otobüslerle Akyar Sınır Kapısı’nda kuzeye geçen Kıbrıslı Rumlar, sınır kapısındaki işlemlerin gecikmesinden dolayı ayine son anda katılabildiler

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 09:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110