İç turizm rakamı belli değil, kapalı turizm için bin 834 kişi geldi

banner37

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1 yılı aşkın süredir hüküm süren pandemi nedeniyle büyük darbe yiyen turizm sektöründe, Ramazan Bayramı dolayısıyla az da olsa hareketlilik yaşandı

İç turizm rakamı belli değil, kapalı turizm için bin 834 kişi geldi
banner90
banner8

Ahmet UÇAR
TÜM OTELLER AÇIK DEĞİL… Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Ramazan Bayramı’nda Karpaz bölgesindeki bazı işletmelerin ve merkezdeki bazı otellerin iş yaptığını ancak tüm otellerin açık olmadığını belirtti. Çağıner, bayram tatilinde bir hareketliliğin yaşandığına ve kapalı turizm kapsamında yaklaşık 1.834 kişinin ülkemizde konakladığına vurgu yaptı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1 yılı aşkın süredir hüküm süren koronavirüs pandemisi nedeniyle büyük mağduriyetler yaşayan turizm sektöründe, Ramazan Bayramı dolayısıyla az da olsa hareketlilik yaşandı.

Kapalı turizm kapsamında ülkemize 1.834 kişi geldi.

Karpaz bölgesinde faaliyet gösteren bazı işletmeler ile şehir merkezindeki bazı oteller, bu süreçte iş yapmanın mutluluğunu yaşarken, hizmet vermeyen otellerde ise sıkıntı devam etti.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Ramazan Bayramı’nda Karpaz bölgesinde bazı işletmelerin ve merkezdeki bazı otellerin iş yaptığını ancak tüm otellerin açık olmadığını belirtti.

Bayram tatilinde bir hareketliliğin yaşandığına işaret eden Çağıner, Ramazan Bayramı’nda charter uçuşlarla gelen ve kapalı turizm kapsamında konaklayan yaklaşık 2 bin misafirin söz konusu olduğuna vurgu yaptı.

Çağıner, tüm otellerin iş yapmaması nedeniyle iç turizm konusunda herhangi bir rakamın verilemeyeceğini dile getirdi.

banner134
Turizm sektörünün artık dayanacak gücünün kalmadığına işaret eden Çağıner, Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak  kararla, çift PCR ve çift aşıyla ülkeye turistlerin getirilmesini beklediklerini açıkladı. 

Geçen hafta kapalı turizm için ülkemize bin 834 kişi geldi
 

Geçen hafta kapalı turizm kapsamında ülkeye bin 834 kişi geldi.
Turizm ve Çevre Bakanlığı, kapalı turizm sistemi ile adaya turist olarak gelen yolcularla ilgili bilgileri paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ülkeye üç günlük seyahat için 12 Mayıs’ta bin 124 kişi, 13 Mayıs’ta 704 kişi, 14 Mayıs’ta ise 6 kişi gelerek, toplam bin 834 kişi ülkeye giriş yaptı.
Tüm gelen yolculara “Güvende Kal Karantina Takip Sistemi” ile bileklik takılarak, yapılan PCR test sonuçlarına göre negatif sonucunu alan yolcuların otellerde konaklamalarına izin verildi.
Ülkeye 12, 13, 14 Mayıs tarihlerinde yapılan charter uçuşlar ile toplam bin 834 kişi giriş yaparak, gelen yolcuların bin 816’sı 5 günlük seyahatlerini tamamladıktan sonra 16 Mayıs’ta charter uçuşlar ile ülkeden ayrıldı.
Gelen yolcu sayısı ile dönen yolcu sayısındaki 18 kişilik farklılık ise; 8 kişinin testinin pozitif çıkması sonucu 7 kişinin karantinaya alınması, pozitif olan 1 yolcunun ambulans uçakla dönüş yapmasından kaynaklandı. Ayrıca 1 yolcunun kalp krizi geçirmesi nedeni ile refakatçisi ile tedavi altına alınması, 8 yolcunun tarifeli seferler ile dönüş yapması nedeniyle meydana geldi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75