banner6

İçip içip korkusuzca sürüyorlar!

banner37

Ülkemizde geceleyin düz yolda meydana gelen çoğu kazada, özellikle yabancı uyruklu kişilerin kullandığı araçların içerisinde bulunan alkol şişeleri ve uyuşturucuyu çağrıştıran bulgular, vatandaşları dehşete düşürüyor. Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Avcı, bu konuda KIBRIS’a çarpıcı açıklamalar yaptı ve kazaların 3 ana sebebini, yolları bilmemek, devlet otoritesinden çekinmemek, alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullanmak olarak sıraladı

İçip içip korkusuzca sürüyorlar!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde son günlerde art arda meydana gelen trafik kazalarındaki artış korkutuyor. Vatandaşlar, trafiğe çıkarken oldukça endişeli.

Özelliklede akşam saatlerinde, özellikle de düz yollarda meydana gelen kazalar ve birçok kaza sonrasında araç içerisinde bulunan alkol şişeleri ve uyuşturucu maddeler ise bir şeylerin yanlış gittiğini gözler önüne seriyor.

  Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, trafikte bir şeylerin doğru gitmesi için hiçbir şey yapılmadığını, 3-4 senedir trafik kazalarını azaltmak adına etkili bir çalışma göremediklerini kaydetti.

Avcı, son zamanlarda meydana gelen kazalarda, düz yolda havada uçan araba haberlerini okuduklarının altını çizerek, özellikle gece geç vakitlerde meydana gelen bu kazaların denetim yetersizliği ve caydırıcı cezaların olmamasından kaynaklandığını vurguladı.

Avcı, trafikte sürücülere uyuşturucu testi yapılabilmesi için gerekli olan değişikliklerin öngörüldüğü Yol Güvenliği Yasası Tasarısı’nın 15 aydır mecliste bekletildiğini vurgulayarak, trafik kontrollerinde alkol kontrolü gibi uyuşturucu kontrollerinin de şart olduğunu kaydetti.

Mehmet Avcı, alkollü sürücülerin yaptığı kazalara bakıldığında, alkol promil oranlarının çok yüksek seyrettiğini ifade ederek, alkolle ilgili birçok kazada, sürücünün promil seviyesinin 200’ün üzerinde çıktığını anımsattı.

Bunun, cezaların yetersiz olmasından kaynaklandığının altını çizen Avcı, 100 puan ve bir asgari ücret cezasının, sürücülerin alkollü araç kullanmasının önüne geçmeye yeterli olmadığına vurgu yaptı.

banner134

“Yol Güvenliği Yasası 15 aydır bekliyor”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, 3-4 yıldır trafik kazalarını önlemek adına etkin bir çalışma yapılmadığını söyleyerek, Türkiye Cumhuriyeti katkıları ile yol yapımları gerçekleşse de, yol yapmanın kazaları önlemediğine işaret etti.

  “Son zamanlarda havada uçan arabalar görüyoruz” diyen Avcı, özellikle gece geç vakitlerde meydana gelen bu kazaların denetim yetersizliği ve caydırıcı cezaların olmamasından kaynaklandığını belirtti.

Avcı, yine son aylardaki kazalarda, en sık rastlanılan sebepler arasında alkol ve uyuşturucu kullanımı olduğunu belirterek, sürücülere uyuşturucu testi yapılmadığına dikkat çekti.

Polisin trafik kontrollerinde alkol testi yaptığı gibi uyuşturucu testi de yapabilmesi gerektiğini söyleyen Avcı, uyuşturucu testi yapılabilmesi için yasal düzenleme gerektiğini belirtti.

Avcı, trafikte sürücülere uyuşturucu testi yapılabilmesi için gerekli olan değişikliklerin öngörüldüğü Yol Güvenliği Yasa Tasarısı’nın 15 aydır mecliste bekletildiğini vurgulayarak, uyuşturucu kullanarak araba süren herkesin milletvekillerine teşekkür borçlu, vekillerin de teşekkür alacaklı olduğunu kaydetti.

Son günlerde meydana gelen kazalara bakıldığında araçların geceleyin düz yolda havada uçtuğunun görüldüğünün altını çizen Avcı, kazalarda sürat etkeni olduğunu ama sürate, alkol ve uyuşturucunun sebep olduğunu söyledi.

“Son günlerde promiller çok yüksek”

Avcı, alkollü sürücülerin yaptığı kazalara bakıldığında alkol promil oranlarının çok yüksek seyrettiğini ifade ederek, alkolle ilgili birçok kazada, sürücünün promil seviyesinin 200’ün üzerinde çıktığını kaydetti.

Bunun, cezaların yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizen Avcı, 100 puan ve bir asgari ücret cezasının, sürücülerin alkollü araç kullanmasının önüne geçmeye yeterli olmadığına vurgu yaptı.

Avcı, dünyada alkollü araç kullanımının ve yüksek promilin hapislik cezası olduğuna vurgu yaparak, alkollü araç kullanan sürücülerin mahkemeye çıkarılarak, hapis cezası almaları gerektiğini savundu.

“Yolları bilmiyorlar, denetimlerden korkmuyorlar”

Avcı, yine son yıllarda meydana gelen kazalarda 3’üncü dünya ülkelerinden ülkemize gelen kişilerin adının çok geçtiğine işaret ederek, bunun sebeplerinden birinin yolları bilmemelerinden, diğerinin ise denetimlerden korkmamalarından kaynaklandığına vurgu yaptı.

Yabancıların yolların neresinde çukur, neresinde viraj olduğunu bilmediklerini, dikkatli olmayıp, sürat yaptıklarında ise kaza yapabildiklerini söyleyen Avcı, bu kişilerde para da olduğundan dolayı denetimlerde alacakları cezaların çok umurlarında olmadığına dikkat çekti.

  “Vatandaş olarak ben, kendimi, özellikle de gece güvende hissetmiyorum” diyen Avcı, kazaların 3 ana sebebinin yolları bilmemek, devlet otoritesinden çekinmemek, alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullanmak olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104