İçişleri Bakanlığı soruya soruyla yanıt verdi

banner37

İçişleri Bakanlığı, Bağımsızlık Yolu’nun  22 Ocak’ta Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’ne saldırıp hapis cezası alan kişilerin şartlı tahliye edilmelerine ilişkin Bilgi Edinme Yasası uyarınca  sorduğu sorulara cevap verdi.

İçişleri Bakanlığı soruya soruyla yanıt verdi

Bakanlık tarafından verilen cevapta bilginin; kişisel amaçlı mı, bilimsel amaçlı mı, haber olarak basın örgütleri tarafından mı, yoksa ticari amaçlı mı kullanılacağının bildirilmesi halinde maliyet tutarının hesaplanıp, bu harcın yatırılması halinde istenen bilgilerin verileceği ifade edildi.

Kamuoyu vicdanını yaralayan tahliye kararı; nasıl, hangi gerekçe ile ve kimler tarafından alındı?

Bunun üzerine Bağımsızlık Yolu;  bilgilerin sorulma sebebinin, kamuoyu vicdanını derinden etkileyen söz konusu Şartlı Tahliye Kurulu kararının nasıl, hangi gerekçe ile ve kimler tarafından alındığını şeffaf bir şekilde kamuoyunun bilgisine getirmek olduğunu içeren yeni bir yazıyı İçişleri Bakanlığı’na verdi.

Bakanlığa verilen yazıda, ödenmesi gereken harcın maliyet tutarı hesaplanırken, bilginin tüm kalemler için kullanılacağının göz önünde bulundurulması da talep edildi.

Bağımsızlık Yolu ne sormuştu?

1) 22 Ocak’ta Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’nde yaşanan olaylar neticesinde Lefkoşa Kaza Mahkemesince haklarında hüküm verilen ve ardından Şartlı Tahliye Kurulu tarafından tahliye edilen hükümlülerin tahliye kararı kaç oyla alındı?

2) Bahsi geçen olayda hüküm giyenler için Şartlı Tahliye Kurulu tarafından alınan tahliye kararının gerekçesi neydi?

3) Şartlı Tahliye Kurulu’nda bulunan hükümet temsilcileri ne yönde oy kullandılar?

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER