banner6

İçişleri Bakanlığı’na ‘haciz’ şoku

banner37

Ninos Andonis Yiamakis isimli Maronit’in varisleri, mahkeme emrine rağmen 2019 yılından beri 560 bin sterlin tazminatın ödenmediği gerekçesiyle yeni bir girişim yaptı ve icra memurları dün iki resmi hizmet aracını haczetmek için İçişleri Bakanlığı’nın kapısına dayandı

İçişleri Bakanlığı’na ‘haciz’ şoku
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa’da bir Maronit’e ait arazinin ‘eşdeğer’ kapsamında Kıbrıslı Türk birine verilmesinin ardından başlayan yargı süreci 2 yıl önce tamamlandı, ancak davacının bu süre zarfında tazminatını alamaması üzerine İçişleri Bakanlığı’na icra memuru gönderildi. Haciz işlemi, kısmi ödeme yapılacağı taahhüdünün verilmesi üzerine ertelendi.

banner134

Bedrettin Demirel Caddesi üzerinde faaliyet gösteren bir benzin istasyonunun bulunduğu arazi Maronit Ninos Andonis Yiamakis’e ait olmasına rağmen 1986 yılında bu arazi eşdeğer kapsamında bir Kıbrıslı Türk’e verildi.

Ninos Andonis Yiamakis’in varislerinin 2014 yılında Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açtığı dava 2019 yılında sonuçlandı. Mahkeme, Yiamakis’in varislerine 560 bin sterlin tazminat ödenmesine hükmetti.

Ancak yaklaşık 2 yıldır devletten ödeme alamayan Yiamakis’in varisleri, tazminatlarını alabilmek için avukatları aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na haciz getirilmesi için girişim yaptı ve bakanlığın 2 resmi hizmet aracı için haciz kararı çıkarttı.

Dün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı’na giden icra memurları, bakanlığa ait resmi hizmet araçlarını haczetmek için işlem başlattı. Ancak, bakanlığın Yiamakis’in varislerine verilmesi gereken tazminatın bir kısmını şimdi, geriye kalanın kısmının da daha sonra ödeneceği taahhüdünde bulunması üzerine haciz işlemleri ertelendi.

Polili: Haciz işlemi ertelendi

KIBRIS’a konuşan Avukat Öncel Polili, haciz işleminin kısmi ödeme yapılacağının söylenmesi üzerine ertelendiğini belirtti.

Dava sürecine de değinen Polili, Maronit mallarının eşdeğer kapsamına girmediğini, ancak müvekkilinin malının yıllar önce eşdeğer kapsamında bir Kıbrıslı Türk’e verildiğini söyledi.

2014 yılında Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açılan davanın 2019 yılında sonuçlandığını kaydeden Polili, mahkemenin müvekkiline 560 bin sterlin tazminat ödenmesine yönelik karar ürettiğine dikkat çekti.

Ancak 2019 yılından beri yapılan tüm görüşmelerde ‘ha bugün, ha yarın ödeyecekler’ mantığıyla hiç ödeme alamadıklarını kaydeden Polili, bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’na icra memuru gönderdiklerini ifade etti.

Dün yapılan görüşmede kısmi bir ödeme yapılacağının söylendiğini belirten Polili, geriye kalan miktarın da yılbaşından hemen sonra ödenmesinin taahhüt edildiğini dile getirdi.

Polili, bu nedenle haciz işleminin ertelendiğini söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104