banner6

İçişleri ile TÜBİTAK arasında e-kimlik işbirliği

banner37

Yurtdışında yaşayan KKTC vatandaşlarının, ülkeye gelmeden e-kimlik başvurusu yapabileceği noktalar İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalarıyla artırılıyor.

İçişleri ile TÜBİTAK arasında e-kimlik işbirliği
banner8

İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’nin ardından 8 yeni noktada e-kimlik başvurusu yapılabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın TÜBİTAK ile işbirliği çerçevesinde, KKTC’nin Londra, Mersin, İzmir, Brüksel, Roma, Abu Dabi, Berlin ve Bakü temsilciliklerinde de e-kimlik başvurusu yapılmasını sağlayacak elektronik sistem devreye sokulacak. Vatandaşlar buradan başvuruyu yapacak, ardından başvuru KKTC’ye gelip onaylandıktan sonra vatandaşların e-kimlikleri yaşadıkları ülkeye gönderilecek.

Konuyla ilgili sözleşme, bugün, İçişleri Bakanı Kutlu Evren ile TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu tarafından imzalandı.

Evren: Kimlik kartı sorununu çözmeyi amaçlıyoruz

İçişleri Bakanlığı’ndaki imza töreninde İçişleri Bakanı Kutlu Evren basına açıklama yaptı.

Evren, tüm ülkelerde yaşayan Kıbrıslı Türklerin ve onların ikinci-üçüncü kuşak akrabalarının kimlik kartı sorununu çözmeyi amaçladıklarını söyleyerek, TÜBİTAK yetkililerine teşekkür etti ve sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.

banner134

Bakan Evren, bir soruya karşılık, uygulamanın maliyetinin 650-750 bin TL civarı olacağını ve 8 temsilcilik için 2017 yılının sonuna kadar işlemlerin bitirileceğini aktardı.

Muratoğlu: Tüm imkanları KKTC için seferber etmeye hazırız

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu ise, kimlik kartlarını kaybedenler, yenilemek isteyenler için kolaylık getirileceğini, bunun Adaya aidiyet duygularını artırmak yanında devlet işleyişinde elzem uygulamalara da katkı yapacağını söyledi.

Muratoğlu, TC’de kullandıkları tüm imkânları KKTC için de seferber etmeye hazır olduklarını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104