İflas eden edene

banner37

Ekonomik krizin girdabında yuvarlanan KKTC ekonomisinin temel taşlarından olan işletmeler ayakta tutunabilmenin savaşını veriyor. Bu uğurda “pes” eden şirket sayısı kadar, yola yeni “umutlarla” çıkanlar da oluyor. Resmi rakamlara göre, son 13 ayda 116 şirket kapandı; yüzlerce insan aileleriyle birlikte iflasın acısıyla tanıştı

İflas eden edene
banner90
banner99

BATAN ŞİRKET SAYISI DAHA FAZLA… Ülkemizde dövizin sürekli yükselmesiyle uzun süreden beri hüküm süren ekonomik kriz, vatandaşın mutfağına ateş düşürürken, ekonomik çarkların da yavaşlamasına neden oluyor. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019-2020 Ocak dönemindeki 13 ayda sadece kayıtlı 116 şirket iflas bayrağını çekerek kapanırken, bin 740 yeni işletme de faaliyete geçti. Ancak kapanan şirket sayısının resmi rakamlarla sınırlı olmayıp kayıtlara geçmeyenlerle birlikte 116’nın çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda ayda ortalama 10 şirketin kapandığı anlaşılıyor. Bir bir batan şirketler, ülke ekonomisinin ne kadar zorda olduğunu gösterme açısından önem taşıyor.

ÜLKE ÖLÇEĞİNE GÖRE ÇOK YÜKSEK… Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Koordinatörü Hürrem Tulga, önceki yıllara göre iş yeri kapanışlarının arttığını, buna rağmen işyeri açma sayısının rekor bir sayıya ulaştığını ifade etti.  Tulga, 2019 sonu ve 2020 Ocak itibarıyla esnaf ve zanaatkâr sayısının 20 bine dayandığını vurguladı. Şirketler Mukayyitliği Müdürü Olgun Yetişmiş ise ülkede, belli nedenlerle çalışmayan ya da kapanan işyerlerinin mevcut olduğunu belirterek kapanan şirketlerin yüzde 50-60’ının piyasada tutunamadığını söyledi. Yetişmiş, bizim ülkemizdeki kişi ve işletme sayısına oranla kapanan işyerleriyle ilgili rakamın çok yüksek olduğunun altını çizdi.

banner134

Funda ÖZSAKINÇ

Ülkemizde dövizin sürekli yükselmesiyle uzun süreden beri hüküm süren ekonomik kriz, vatandaşın mutfağına ateş düşürürken, ekonomik çarkların da yavaşlamasına neden oluyor.

Ekonomik krizin girdabında yuvarlanan KKTC ekonomisinin temel taşlarından olan işletmeler de ayakta tutunabilmenin savaşını veriyor. Bu uğurda “pes” eden şirket sayısı kadar, yola yeni “umutlarla” çıkanlar da oluyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019-2020 Ocak dönemindeki 13 ayda sadece kayıtlı 116 şirket iflas bayrağını çekerek kapanırken, bin 740 yeni işletme de faaliyete geçti.

Ancak kapanan şirket sayısının resmi rakamlarla sınırlı olmayıp kayıtlara geçmeyenlerle birlikte 116’nın çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Bu durumda ayda ortalama 10 şirketin kapandığı anlaşılıyor. Bir bir batan şirketler, ülke ekonomisinin ne kadar zorda olduğunu gösterme açısından önem taşıyor.

Öte yandan yeni kurulan şirket sayısı ele alındığında, ayda 140 civarında şirket kepenk açarak “ekmek kavgasına” başlıyor.

KIBRIS, konuyla ilgili çevrelerin görüşlerine başvurdu.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Koordinatörü Hürrem Tulga, önceki yıllara göre iş yeri kapanışlarının arttığını, buna rağmen işyeri açma sayısının rekor bir sayıya ulaştığını ifade etti.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Şirketler Mukayyitliği Müdürü Olgun Yetişmiş de ülkemizdeki kişi ve işletme sayısına oranla kapanan işyerleriyle ilgili rakamın çok yüksek olduğunun altını çizdi.

Tulga: Kapanan işyeri sayısı resmi rakamların üzerinde

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Koordinatörü Hürrem Tulga, ülkede kapanan işyeri sayısının resmi rakamların üzerinde olduğunu söyledi.

Hürrem Tulga, kapanan şirket sayısıyla ilgili sadece kayıtlı olanlara ulaşılabildiğini ve aslında bu rakamın çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

2019 sonu ve 2020 Ocak itibarıyla esnaf ve zanaatkâr sayısının 20 bine dayandığını da anlatan Tulga, aynı zamanda insanların içinde bulundukları ekonomik sıkıntı, işsizlik ve gelecek kaygılarının da etkisiyle, deneme amaçlı küçük işletme açma girişiminde bulunduklarını, ancak birçoğunun umduğunu bulamayıp kepenk kapatmak zorunda kaldığını bildirdi.

Yetişmiş: Gider, gelirden daha yüksek

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Şirketler Mukayyitliği Müdürü Olgun Yetişmiş ise ülkede, belli nedenlerle çalışmayan ya da kapanan işyerlerinin mevcut olduğundan söz etti.

Kapanan şirketlerin yüzde 50-60’ının piyasada tutunamadığından dolayı kapandığını ifade eden Yetişmiş, şirketlerin başlıca kapanış nedenlerini konum, kalite farkı, giderin gelirden daha yüksek olması gibi aslında her ülkede ekonomik sıkıntılardan dolayı kepenk kapatan işletmeler gibi olduğunu anlattı.

Olgun Yetişmiş, bizim ülkemizdeki kişi ve işletme sayısına oranla kapanan işyerleriyle ilgili rakamın çok yüksek olduğunun altını çizdi.

Yeni kurulan şirket sayısı da çok

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019-2020 Ocak dönemindeki 13 ayda çok sayıda şirket kapanırken, yeni kurulan şirket sayısı da oldukça yüksek.

2019 yılında bin 566 yeni şirket açılırken, 2020’nin ilk ayı olan ocakta da 174 yeni şirket aktif oldu.

Böylece son 13 ayda bin 740 şirketin kurulduğu görülüyor.

Kapananlar

Resmi rakamlara göre, 2019-2020 Ocak döneminde 116 şirket kepenk kapattı.

Buna göre 2019-2020 Ocak döneminde kapanan şirketlerle ilgili veriler şöyle:

“Kendi isteği doğrultusunda kapanan LTD şirketler: 46,

Tek şahıs işletmesi olarak kapanan: 29,

Tasfiye (mahkeme) emri ile kapanan: 20,

Kollektif ortaklık: 12,

Yurtdışı şube işletmeleri: 1,

Uluslararası işletme şirketi (off shore): 8”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75