İflas eşiğindeyiz, dayanacak güç kalmadı!

banner37

Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nın 2 buçuk yıldan beridir yürürlüğe girmemesi, İskele’deki esnafı isyan noktasına getirdi. Bölge esnafı hükümete seslendi:

İflas eşiğindeyiz, dayanacak güç kalmadı!
banner8

Sedef BOŞNAK

“İŞ YOK, BORÇLAR BİRİKTİ”… İki yılı aşkın süredir, yeni iş bağlantısı yapmadıklarından yakınan Behnam Jafari, Çağatay Doğru, Yılmaz Kaya, Ali Yaman, Musa Güzelgöz, Ahmet Doygundağ, Osman Habeşoğlu planın yürürlüğe girmemesi halinde iflas bayrağını çekeceklerini duyurdu. Esnaf, “İş yok, borçlar birikti. Çalışanlarımızı ödemekte güçlük çekiyoruz. Önümüz karanlık ve batağa gidiyoruz” dedi.

Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nın, 2 buçuk yıldan beridir yürürlüğe girmemesi, ülkenin gözde ilçelerinden İskele’deki esnafı isyan noktasına getirdi.

Bölge esnafı, plansızlık nedeniyle, iş yapamaz hale geldiklerini belirterek, hükümete, bir an evvel gerekeni yapması için çağrıda bulundu.

İskele’deki birçok yatırımcının zorda olduğunu belirten elektrik, inşaat, alüminyum, mobilya ve nakliyecilikle uğraşan esnaf, yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

banner134

İflasın eşliğinde olduklarını, iki yıldır yeni iş bağlantısı yapmadıklarını, yanında çalıştırdıkları işçileri ödemekte zorlandıklarını, küçülmeye gittiklerini belirten esnaf, “İş yok, borçlar birikti” dedi.

KIBRIS’a konuşan Behnam Jafari, Çağatay Doğru, Yılmaz Kaya, Ali Yaman, Musa Güzelgöz, Ahmet Doygundağ, Osman Habeşoğlu planın yürürlüğe girmemesi halinde işyerlerine tek tek kilit vuracaklarını söyledi.

İskele esnafı ne dedi?... İskele esnafı ne dedi?... İskele esnafı ne dedi?...

Behnam Jafari:

İmar planının yıllardır yürürlüğe girmemesi bölgedeki yatırımcıyı güç duruma düşürdü. İnşaat sektöründe izinler durdu, kimse iş yapamaz hale geldi. Herkes perişan. Plan yürürlüğe girmezse zor olan durum daha da kötüleşecek. Ülkede öğrenci gitti, üniversiteler bitti. Pandemi var, turizm dipte. Böyle giderse inşaat sektörü de bitecek. İlgililer daha neyi bekliyor?

Çağatay Doğru:

Elektrik elektronik mühendisiyim. 2,5 yıldır işlerimiz günden güne kötüye gidiyor. Plan henüz yürürlüğe girmedi. Önümüzü göremiyoruz. Personel sayımız 39 iken 12’ye düştü. Birçok yatırımımızı durdurduk. Malzeme alımı durdu. Önümüz karanlık. Yeni iş bağlantısı yok. Planın yürürlüğe girmesiyle, önümüz açılacak. İş alıp, diğer sektörlere de katkı yapacağız. Personelimizi artıracağız, aksi halde her şey kötüye gidecek.

Yılmaz Kaya:

İşlerimiz yarı yarıya düştü. Büyük sıkıntılarımız var. Planın yürürlüğe girmemesi, yeni yatırımların önünü tıkadı. Dolayısıyla bizim işleri de düşürdü. Elimizdeki eski işleri bitirmek üzereyiz. İş almadıkça, çalışanımızı ödeyemez hale geldik. Gelirimiz giderimizi karşılamıyor. Kredi borçlarımız birikti. Plan bugün yürürlüğe girecek olsa, en erken 6 ay sonra iş bağlantısı yaparız. İlgililer var olan durumu dikkate alıp, bir an evvel net karar vermeli. Bizi belirsizlikten ve bulunduğumuz zor durumdan kurtarmalı.

Ali Yaman:

Yaman Mobilya’nın direktörüyüm. Kredi çektim, iş makinesi aldım. İnşaat sektörü durunca, bizim işler de durdu. Tam büyüyoruz derken, işsizlik kapıya dayandı. Böyle gitmesi halinde ne kredi borçlarımızı ne de çalışanlarımızı ödeyemez duruma düşeceğiz. Zordayız, önümüzü göremiyoruz. İlgililerden duyarlılık bekliyoruz.

Musa Güzelgöz:

İnşaat tedarikçisiyim. İşlerde ciddi bir düşüş var. Pandemi ve imar planının yürürlüğe girmemesi bizi mahvetti. İşler azalınca, ödemeleriniz de aksadı. Borçlarımızı ödeyemiyoruz. Döviz yükseldi her şey pahalılandı. Alım gücü düştü. İşsizlik bizi mahvetti. Önlem alınmaması halinde biz bittik. Çalışanlarımın ödemelerini güçlükle yapıyorum. Böyle giderse, üstesinden gelemeyeceğiz. Plan bir an evvel yürürlüğe girmeli.

Ahmet Doygundağ:

Emirname öncesi işten eve gidecek vakit bulamazdım. Personelim işleri yetiştiremez, diğer meslektaşlarımdan destek alırdım. 30 personelim var. İş yok. Önümüz karanlık. 2,5 yıl önce işyerimizin kapasitesini ve makinelerimizi yeniledik. İşyerimize yatırım yaptık. Alüminyum profil işleme makinesiyle cam işleme makinesi aldım. Taksitlerini ödemekte güçlük çekiyorum. Plan yürürlüğe bir an evvel girmeli. Dayanacak gücümüz kalmadı. Batağa gidiyoruz. Amaç Mağusa ve İskele’yi bitirmek mi? Söylesinler, işyerlerimizi kapatalım, ülkeye hiçbir hizmette bulunmayalım.

Osman Habeşoğlu:

İskele bölgesi inşaat alanında gelişti, güzel noktaya geldi. Burada iş yapan 3 büyük inşaat şirketi kapısına kilit vursa ne olur? Hükümete vergisini vermezse ne olur? Hükümet de zarar eder. Bu bir çemberdir. Biz çalışırsak başka sektörler de çalışır. Hükümet de kazanır. Gereken, vakit kaybedilmeden yapılmalı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88