İhalenin iptal edilmesini dava edeceğiz

banner37

Sideral Lines Şirketi Direktörü Kaptan Ulus Göker, KIB-TEK’in bir yıllık yakıt ihtiyacı için çıkılan ihalenin, “evrakların teknik şartnameye uygun olmadığı” gerekçesiyle iptal edilmesine sert tepki gösterdi:

İhalenin iptal edilmesini dava edeceğiz
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) bir yıllık ihtiyacı olan “220 bin metrik ton” akaryakıt (fuel oil) temini ve taşınması için açılan ihalenin iptal edilmesine, ihaleye katılan Sideral Lines Şirketi Direktörü Kaptan Ulus Göker sert tepki gösterdi.

KIBRIS’a konuşan Göker, akaryakıt ihalesinin iptal edildiğine yönelik henüz kendilerine resmi bir evrakın tebliğ edilmediğini belirterek, “Resmi evrakı alır almaz ihalenin iptalinin iptali için dava açacağız” dedi.

Göker, ihalenin iptaline yönelik gönderilecek yazının “ihaleye katılan firmaların evraklarının teknik şartnameye uygun olmadığı” şeklinde olacağını öğrendiklerini, ancak kendi şirketine ait evrakların orijinal, ıslak imzalı ve noter onaylı olduğunu söyledi.

“Evraklarımızın uygun olmadığını kesinlikle kabul etmiyoruz” diyen Göker, resmi yazı geldikten sonra ihalenin iptal edilmesi kararının iptali için dava açacaklarını bir kez daha vurguladı.

Merkezi İhale Komisyonu’nun kayıtlarında, ihale için verdikleri evrakların ‘dört dörtlük’ olduğunun görüldüğünü savunan Göker, TPIC’in idari şartnamede yer alan rafineri ve gemi opsiyon belgelerinin olmadığını, ancak buna rağmen ihalede ikinci tura kaldığını iddia etti.

banner134

TPIC’in ihalenin ilk turunda elenen AKSA gibi ikinci tura katılmaması gerektiğini öne süren Göker, TPIC’in evrakları eksik olmasına rağmen ihaleye alındığını savundu.

Göker, akaryakıt temini ve taşınması için açılan ihalenin iptal edilmesine karşı mücadele vereceklerini söyledi.

İhale nasıl iptal olmuştu?

Aralık 2020’den bu yana yılan hikâyesine dönüşen akaryakıt alım ihalesinin “İhaleye katılan firmaların evraklarının teknik şartnameye uygun olmadığı” gerekçesiyle iptal edilmişti.

AKSA, TPIC ile Sidereal Ltd.’nin katıldığı ihalede, tekliflerin açıldığı gün eksik evrak nedeniyle AKSA ihaleden elenmişti.

TPIC ile Sidereal Ltd.’nin belgelerinin incelenmesi için de Polis Genel Müdürlüğü’ne ve Başsavcılık’a başvuru yapılmıştı.

Polis’in görüşü ve Başsavcılık’ın da yazılı raporunda, “ihaleye katılan firmaların evrakları teknik şartnameye uygun değil” denildiği için Merkezi İhale Komisyonu, ihaleyi iptal etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88