İhalesiz yakıtın analiz sonucu henüz gelmedi

banner37

KIB-TEK’in ihalesiz şekilde aldığı akaryakıtın ‘kalitesi’ konusunda birçok kesimin endişesi var. Söz konusu yakıtın insan sağlığına ve çevreye zararı olup olmadığı en merak edilen konuların başında geliyor. KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Büyükyılmaz,yakıttan alınan numunelerin test için Mersin’deki bir laboratuvara gönderildiğini, sonucun da 2 gün içerisinde çıkacağını söyledi

İhalesiz yakıtın analiz sonucu henüz gelmedi
banner8

Ali ÇATAL

“TEST SONUCUNU BEKLİYORUZ”… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, ihalesiz alınan yakıtın, kendisinin başkanlığı döneminde alınan diğer altı yakıt gibi Türkiye’nin Hatay ilinin Dörtyol ilçesinden temin edildiğini söyledi. Büyükyılmaz, boşaltımı başlayan yakıttan alınan numunenin Mersin’e gönderildiğini, verilerin de iki gün sonra ellerine ulaşacağını ifade ederek kara tankerleriyle getirtilen yakıtın halen bekletildiğini, Mersin’den gelecek rapor doğrultusunda tavır alacaklarını açıkladı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, ihalesiz şekilde satın alınan yakıtın kalitesine yönelik tartışmaları değerlendirdi.

Büyükyılmaz, boşaltımı dün itibarıyla başlayan yakıttan alınan numunenin Mersin’e gönderildiğini ve yakıtın uygunluğuna yönelik verilerin de iki gün sonra ellerine ulaşacağını söyledi.

“Bu işler, kolay işler değil” diyen Büyükyılmaz, Mersin’deki merkezin, bu alanda dünya çapında saygınlığa sahip bir laboratuvara sahip olduğunu belirtti.

Bahse konu yakıtın, kendisinin başkanlığı döneminde alınan diğer altı yakıt gibi Türkiye’nin Hatay ilinin Dörtyol ilçesinden temin edildiğini aktaran Büyükyılmaz, “Yakıtın nerden geldiği değil; nerede analiz edildiği önemli. Yakıt, Dörtyol’dan da Malta’dan da Yemen’den de gelebilir. Önemli olan, analizlerin yapıldığı merkezdir” ifadelerini kullandı.

Gemilerle ülkeye getirilen yakıtın, Girne ve Mağusa Limanlarından tankerlerle santrallere götürülen ve ‘tartışmalara yol açan’ kısmının da halen bekletildiğini savunan Büyükyılmaz, Mersin’den gelecek rapor doğrultusunda tavır alacaklarını açıkladı.

banner134

“Elektrik üretimi için şu anda kullanılan yakıt, son dönemde alınan yakıt değil, ki zaten 48 saat dinlenmemiş bir yakıtı kullanmak da mümkün değil” şeklinde konuşan Büyükyılmaz, bu konudaki tartışmaların da gerçekçilik taşımadığını iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75