'İhaleye verilen teklifler açılırken gözlemcilerimiz dışarı çıkarıldı'

banner37

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada, Gazimağusa Kanalizasyonu Tamirat İşleri ile ilgili Avrupa Birliği tarafından açılan ihalede ilgili şartnameye aykırı olarak izlenen yöntemin kafalarda soru işareti yarattığını vurguladı. Tekliflerin açılması esnasında Birlik gözlemcilerinin dışarıya çıkarıldığını belirten Gürcafer’in açıklaması şöyle:

banner87
'İhaleye verilen teklifler açılırken gözlemcilerimiz dışarı çıkarıldı'
banner90
banner99

“Gazimağusa Kanalizasyonu Tamirat İşleri ile ilgili Avrupa Birliği tarafından açılan ve teklif verme süresi bugün itibarı ile son bulan ihalede, tekliflerin okunması hususunda şartnameye aykırı olarak izlenen yöntem kafamızda bazı soru işaretlerine neden olmuştur.

İhalelerde tekliflerin nasıl ve nerede açılacağı hususunda ilgili şartnamenin 21.1. maddesi, zarfların halka açık bir ortamda açılmasını (Tenders will be opened in public session) zorunlu kılmaktadır. Buna rağmen, Birlik adına görevlendirdiğimiz gözlemciler AB yetkililerince dışarıya çıkarılması ve tekliflerin, ihaleye teklif vermiş olan iki yabancı firma yetkilisi huzurunda okunması bizler açısından bu ihaleyi şaibeli bir duruma sokmuştur.

Özellikle, Gazimağusa Kanalizasyonu işinin bütünü 6.000.000 Euro’ya yapılmış iken, kanalizasyonun tamiratı için ihalede verilen 20.000.000 Euro üzerinde teklifin, Kıbrıs Türk halkı için ayrılmış Mali Yardım Tüzüğü çerçevesindeki paradan karşılanacağı hasebi ile KKTC makamlarınca konu mercek altına alınmalıdır.

Geçmişte yaptığımız açıklamalarda da belirttiğimiz gibi, tamiratların çok daha ucuza ve çok daha getirimli yapılabileceği tarafımızca tespit edilmiştir.

Hal böyle iken, toplum adına ayrılan kaynakların, AB kaynaklı dahi olsa, har vurulup harman savurulmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Cafer GÜRCAFER

K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği (a)

(Başkan)

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75