İhmal olup olmadığı ortaya çıkacak

banner37

Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili mecliste oluşturulan araştırma komitesi rapor yazma aşamasına geldi

İhmal olup olmadığı ortaya çıkacak
banner99

GENEL KURULA SUNULACAK… Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili mecliste oluşturulan özel komitenin araştırmalarıyla ilgili raporu yazmaya başladığı öğrenildi. Komite tarafından hazırlanacak rapor, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na sunulacak

ÖNERİLER DE OLACAK… Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi’nin hazırlayacağı raporun, hem yaşanan felaketin nedenlerini ortaya koyması, hem de alınması gereken önlemleri içermesi bekleniyor

Ceren ÖZBİL

Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili mecliste oluşturulan özel komite, çalışmalarını tamamlayarak raporu yazmaya başladı.

Bilindiği üzere, Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis   Araştırma Komitesi oluşturulmuş ve hükümet değişikliği, bilgi ve belgelerin incelenmesi derken, rapor hazırlanamamış, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan ek süre istenmişti.

Ek sürenin verilmesinin ardından da komite üyeleri bütçe görüşmeleri başlamadan yani ekim ayı içerisinde raporu tamamlamayı planladıklarını açıklamıştı.

Ancak hedeflenen bu sürede de rapor hazırlanamadı. Raporun 11 ayda hazırlanamaması ise akıllarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

banner134
Ayrıca her gün Ciklos yolunu kullanmak zorunda kalan vatandaşlar da yolun güvenliği konusunda endişeli…

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan komite üyelerinden UBP Milletvekili Ersan Saner, raporun yazılma aşamasında olduğunu ve kısa süre içerisinde açıklanmasının planlandığını söyledi.

Raporun amacı:

Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi’nin hazırlayacağı raporun, hem yaşanan felaketin nedenlerini ortaya koyması, hem de alınması gereken önlemleri içermesi hedefleniyor.

Neler yaşanmıştı?
   Ülke genelinde etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle birçok araç, ev ve işyeri sular altında kalmıştı, bazı yollar trafiğe kapanmış, bazı okulların binalarında hasar oluşmuştu. Ancak en büyük felaket 5 Aralık gecesi Ciklos’ta yaşanmıştı. Girne-Lefkoşa anayolunda yaşanan yoğun yağış sonrası, 5 Aralık 2018’de, Ciklos mevkiinde, anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlanmıştı. Olayın ardından araçta bulunan 4 gence ulaşmak için çalışmalar başlatılmıştı. Uçuruma yuvarlanan araçta bulunan ve sel sularına kapılarak kaybolan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cesetlerine 6 Aralık 2018 tarihinde ulaşılmıştı. 18 yaşındaki Gaye Soyutok’un cesedi ise olaydan 3 gün sonra, yani 8 Aralık 2018’de bulunmuştu. Bu felaketin nedenleri hakkında çeşitli açıklamalar yapılmış, iddialar ortaya atılmıştı.


KTMMOB raporu…
   Felaketin kısa bir süre sonrasında Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası konuyla ilgili araştırma yapıp, hazırladığı raporu da Başbakan’a sunmuştu. Hazırlanan raporda felaketin sebepleri arasında, “menfezlerin tıkanması”, “derelerin önünün kesilmesi”, “meteorolojinin yağış şiddet zaman grafiklerini oluşturmaması”, “havza yönetiminin uygulanmaya başlanmaması”, “drenaja gerekli önem verilmemesi”, “korkuluklarda eksiklikler olması” olduğu yer aldı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75