'İhmali olanlar cezalandırılmalı'

banner37

Ercan-İskele yolunda meydana gelen feci kazada anne ve babasını kaybeden Zerrin Başarır KIBRIS’a konuştu

'İhmali olanlar cezalandırılmalı'
banner90
banner99

Serkan SOYALAN

Ercan-İskele anayolunda 23 Haziran Cumartesi günü meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren Kaleil Bdwan ve Emine Bdwan’ın ailesi, kaza sonrasında İskele Polis Müdürlüğü ile Çalışma Bakanlığı’nın kendilerine gerekli bilgileri vermediği iddiasında bulundu ve bu duruma tepki gösterdi.

Ercan - İskele anayolu üzerinde Ramazan Tomruk yönetimindeki çakıl yüklü kamyonun yol içerisinde devrilmesi sonucu, Kaleil Bdwan yönetimindeki araç kamyon altında kalmış ve bu kazada Kaleil Bdwan’ın yanı sıra araçta yolcu olarak bulunan eşi Emine Bdwan da şekilde can vermişti.

 

Tomruk, cezaevine gönderildi

Kaza sonrasında polis tarafından gözaltına alınan kamyon sürücüsü 57 yaşındaki Ramazan Tomruk, İskele Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılarak, davaları görüşülünceye kadar 3 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Yaşanan talihsiz kazanın ardından hayatını kaybeden Bdwan çiftinin yakınları, bilgi almak için İskele Polis Müdürlüğü’ne başvurduklarını, ancak kendilerine gerekli bilgilerin verilmediğini iddia etti.

Kendilerinin farklı kaynaklardan edindiği bilgilerin, teyit edilmesi için İskele Polis Müdürlüğü’ne başvurduklarını söyleyen Bdwan çiftinin kızı Zerrin Başarır, kendilerine kazayı gerçekleştiren şoförün hangi şirkete bağlı olduğunun dahi söylenmediğini öne sürdü.

banner134
 

“Şoför hangi şirkete kayıtlı açıklanmadı”

Kaza yapan kamyon şoförünün emekli olmuş ve sigortasız çalıştırılan bir şoför olduğunun bilgisine ulaştıklarını da iddia eden Başarır, tutanaklarda ve kayıtlarda kazaya karışan şoförün ve kamyonun hangi şirkete ait olduğunun kaydının neden geçmediğini sordu.

Yaşanan kazada anne ve babasının hayatını kaybettiğini vurgulayan Başarır, “Kazada ihmali olan tüm kesimler yargı huzurunda hesap vermeli” dedi.

Avukatları vasıtasıyla yasal süreci başlattıklarını ve konunun takipçisi olacaklarını söyleyen Zerrin Başarır, kazaya karışan kamyonun bağlı olduğu şirketin çalışmalarına devam ettiğini ve trafikte dolaşan kamyonların başka kazalara da sebep olabileceğinden endişe duyduklarını söyledi.

 

“Tonajın üzerinde yük taşıdığı iddia edildi”

Polisin olayı bu kadar kolay kapatmasının ve kendilerine bilgi verilmemesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyen Başarır, Çalışma Bakanlığı’nın da bu şirketlere gerekli denetimleri yapmadığını iddia etti.

İhmaller zincirinin bu kazaların başlıca nedeni olduğunu iddia eden Zerrin Başarır, bölgedeki kamera kayıtlarına göre kamyon şoförünün hız limitini aştığını, sigortasız çalıştığını, emekli olduğunu, tonajından fazla yük taşıdığını iddia etti. Devletin yetkili organlarının gerekli denetimleri yapmadığını da söyleyen Başarır, “Devletin ihmali bizim iki canımızı aldı” dedi.

Yaşanan bu acı olayın tanınmış bir ailenin başına gelmiş olması halinde devlet ve polis yetkililerinin daha farklı bir tutum içinde olacaklarını da savunan Başarır, bu olayda ihmali olanların cezalandırılması için yargı sürecinin takipçisi olacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 08:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75