İhracatçıların yaklaşık 6 milyon TL alacağı var

banner37

Yerel üretim ve ihracat için can suyu niteliğinde olan “navlun ile gümrük” destek ödemelerinin 2 yıldır yapılmadığı, bu durumun ise ihracatla uğraşan sanayicileri zor duruma düşürdüğü belirtildi

İhracatçıların yaklaşık  6 milyon TL alacağı var
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

“HÜKÜMET, İHRACATIN ÖNÜNÜ TIKIYOR”… Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, hükümetin ayakta kalmak için büyük mücadele gösteren sanayi üreticilerine yaklaşık 2 yıldır navlun ve gümrük desteği vermediğini belirterek ihracatçıların yaklaşık 6 milyon TL alacağının olduğunu söyledi. Avunduk, söz konusu meblağın devlet için oldukça düşük olduğuna işaret ederek hükümetin ihracatın önünü tıkadığını savundu.

Ülkemizde yerel üretim ve ihracat için can suyu niteliğinde olan ‘navlun’ ve ‘gümrük desteği’ ödemelerinde yaşanan gecikmeler zaten pandemi yüzünden zor durumda kalan ihracatçılara bir darbe daha vurdu.

Dış Ticaret Yasası altındaki İhracatı Teşvik Tüzüğü kapsamında asgari yerel katma değeri yüzde 30 veya asgari yerel girdi oranı yüzde 40 olarak tespit edilen KKTC menşeli sanayi ürünlerinin ihracatına navlun iadesi ödenmesi gerekirken bu desteklerin yaklaşık 2 yıldır verilmemesi ihracatı neredeyse durma noktasına getirdi.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, hükümetin ayakta kalmak için büyük mücadele gösteren sanayi üreticilerine yaklaşık 2 yıldır navlun ve gümrük desteği vermediğini belirterek hükümetin ihracatın önünü tıkadığını söyledi.

Avunduk, ihracatçıların yaklaşık 6 milyon TL alacağının olduğuna dikkat çekerek, devlet için oldukça düşük olan bu meblağın verilmemesi yüzünden birçok sanayicinin zor duruma düştüğünü dile getirdi.
Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) 1994 yılında aldığı kararlardan sonra ülkemizde üretilen ürünlerin haksız ambargolara maruz kaldığını belirten Avunduk, bu durumun sanayiciler tarafından üretilen ürünlerin ihraç edilirken ek maliyetlerle karşılaşmasına neden olduğunu dile getirdi.

“Sanayiciler maddi sıkıntı çekiyor”

banner134
Avunduk, bu bağlamda ortaya çıkan haksız rekabet koşullarının sanayicilerin ihracat ve üretim kapasiteleri ile uluslararası ihalelere katılımını olumsuz etkilediğini ifade ederek sanayi faaliyetlerinin navlun ve gümrük desteklerine ve maliyetlere göre planlandığına işaret etti.

İhracatın sürdürülebilir olabilmesi için hayati öneme sahip navlun ve gümrük desteği ödemelerinde 2 yıldır gecikme yaşandığını anlatan Avunduk, bu gecikmelerden dolayı da sanayicilerin maddi sıkıntılar yaşadığını, personel azaltmak zorunda kaldığını ve yeni ihracat imkanlarından yararlanamadığını söyledi.

Avunduk, turizm ve yükseköğrenim gelirlerinin düştüğü pandemi sürecinde ülkeye döviz getirme ve ihracatı geliştirmenin ‘hayal olma’ yolunda olduğuna dikkat çekti.

“İhracata köstek olunuyor”

Avunduk, yerli üretim ve ihracatın, bu zor dönemlerde üzerinde yoğunlaşmamız gereken en önemli konuların arasında olması gerektiğini, ancak navlun ve gümrük desteklerinin ödenmemesinin adeta ısrarcı bir tutum halini aldığını ve yalnızca ağızlardaki nutuklarda kaldığını belirtti.
Sanayicilerin ihracatı artırmak, mevcut ihracatı sürdürmek ve ülkeye döviz getirmek için sağlıklarını riske atıp fuarlara katıldığını, ancak buna rağmen navlun ve gümrük desteğinden mahrum bırakıldığının altını çizen Avunduk, bu konunun dayanılabilir veya sabredilebilir bir yanının kalmadığını söyledi.

Sanayi sektörüne verilmesi gereken navlun ve gümrük vergisi desteğinin ihracatın sürdürülebilir bir yapıda geliştirilmesi ve istihdamın artırılması için can suyu olduğunun altını çizen Avunduk, ödenmeyen bu destekler yüzünden ihracata “köstek” olunduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75