İhtiyacın üzerinde kan toplandı

banner37

İskele Avcılık Atıcılık Kulübü, kan bağışı etkinliği düzenledi.

İhtiyacın üzerinde kan toplandı
banner90
banner8

Ayşe BULUT

İskele Avcılık Atıcılık Kulübü kan bağışı etkinliği düzenledi. İskele Düğün Salonu’nda “kan ver hayat kurtar” sloganı ile dün kan bağışı etkinliği düzenledi.

Etkinliğe Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğu ve UBP İskele İlçe Başkanı Osman Kırşan da katıldı.

İskele Avcılık Atıcılık Kulübü Başkanı Salih Aydemir, sosyal sorumluluk bilinci ile hareket eden kulübün böylesi hayati bir önem taşıyan konuya duyarsız kalamayacağını ifade ederek, kan vermenin önemine değindi.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da kan vermenin hem veren hem de alan açısından son derece sağlıklı olduğunu ifade ederek, böylesi konulara karşı vatandaşların son derece duyarlı olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da düzenlenen etkinliklerle haftanın 3-4 günü kan toplandığını kaydederek, ilk defa ihtiyacın üzerinde kan toplandığını vurguladı.

Halkın duyarlılığına teşekkür eden Bakan Sucuoğlu, gidilen her bölgede nüfusa göre ciddi oranda kan toplandığını anlattı.

banner134
Thalassamia hastalarının da bu durumdan son derece memnun olduğunu söyleyen Bakan Sucuoğlu, kan veren ve etkinliğe katkı koyanlara teşekkür etti.

“Okullar açılmadan tahlil yapmak mümkün değil”

Bakan Sucuoğlu, okullarda koli basili mikrobuna rastlanması ve bu tahlillerin okullar açılmadan önce yapılmasının mümkün olup olmadığı yönündeki soruya, okullar açılmadan söz konusu tahlillerin yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

“Bunu yapmamız mümkün değil, çünkü yetkililerin orda olması gerekir. Açık ve net söyleyeyim bugün (dün) sabahtan yapmış olduğumuz toplantıda, şebeke sularından kaynaklanan bir durum yok, ki bu daha da netleşecek ama aldığımız bilgiler bu yönde” diyen Bakan Sucuoğlu, bazı okullarda bulunan depoların çok eski ve kapaklarının da açık bırakıldığını kaydetti.

Depo temizliğini ve ilaçlamasını yapan okullarda koli basili mikrobuna rastlanmadığına işaret eden Bakan Sucuoğlu, bir iki güne kadar hangi okulda nelerin tespit edildiğinin açıklanacağını ifade etti.

Söz konusu sorunun şebeke suyundan kaynaklanmadığını vurgulayan Bakan Sucuoğlu, zamanında yapılmayan temizliklerin bu soruna neden olduğunu belirtti.

Depoların temizlenerek ilaçlandığını anlatan Bakan Sucuoğlu, özel okullardan da örnekler alındığını kaydetti.

Bakan Sucuoğlu, yetkili olmadan okullardan numune almanın mümkün olmadığını yineledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75