İhtiyat Sandığı faizleri yüzde 15’ten 19’a çıktı

banner37

İhtiyat Sandığı Dairesi Yönetim Kurulu, çalışanların İhtiyat Sandığı Fonu’ndaki mevduatlarına uygulanan faizi 1 Eylül’den itibaren yüzde 19’a çıkarma kararı aldı

İhtiyat Sandığı faizleri yüzde 15’ten 19’a çıktı
banner8

Ceren ÖZBİL

“BANKALARDAN DAHA YÜKSEK FAİZ VERİLİYOR”… İhtiyat Sandığı Dairesi Yönetim Kurulu Türk-Sen Temsilcisi Arslan Bıçaklı, İhtiyat Sandığı’nda çalışanın yatırımlarına uygulanan faiz oranının ocak ayında yüzde 11, daha sonra yüzde 13 ve daha sonra da yani şubat ayında bütçe geçtikten sonra da yüzde 15 yapıldığını ifade etti. Arslan Bıçaklı, bankalarda şu anda birikimi olan insanların yüzde 13, yüzde 14 civarında parasına göre faiz alırken, İhtiyat Sandığı’ndaki oranın ise yüzde 15 olduğunu belirtti ve “TL’nin sürekli olarak değer kaybetmesi nedeniyle biz geçtiğimiz hafta faiz oranının yüzde 19’a çıkarılması kararı aldık. Yani 1 Eylül’den itibaren çalışanın İhtiyat Sandığı’ndaki yatırımlarına yüzde19 faiz uygulanacak” dedi.

“SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ’NİN BORCU VAR”… Bıçaklı, geçmiş dönemlerde Bakanlar Kurulu kararı ile İhtiyat Sandığı’nın gerek devlete gerekse de Sosyal Sigortalar Dairesi’ne kredi vermesi kararı alındığını hatırlattı ve söz konusu borcun şu anda faizleri ile birlikte 280 milyon TL civarında olduğunu kaydetti. Bu borcun ödenmemesi nedeniyle konunun yaklaşık 2-3 yıl önce mahkemeye taşındığını kaydeden Bıçaklı, mahkemenin de bu konuda borcun faizleriyle geri ödenmesi kararı aldığını ifade etti.

banner134


İhtiyat Sandığı Dairesi Yönetim Kurulu, çalışanların İhtiyat Sandığı Fonu’ndaki mevduatlarına uygulanan faizi 1 Eylül’den itibaren yüzde 15’ten 19’a çıkarma kararı aldı.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu kararıyla 2011’de İhtiyat Sandığı Dairesi tarafından Sosyal Sigortalar Dairesi’ne verilen ve geri ödenmemesi nedeniyle de mahkemeye taşınan konuyla ilgili de karar çıktı.

Buna göre mahkeme Sosyal Sigortalar Dairesi’nin, İhtiyat Sandığı Dairesi’ne olan borcunu faizleri ile birlikte geri ödenmesine karar verdi. Söz konusu borç ise faizleri ile birlikte 280 milyon TL’ye ulaştı.  

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu Türk-Sen Temsilcisi Arslan Bıçaklı, İhtiyat Sandığı Fonu’nun mali durumu ve kurumun Sosyal Sigortalar Dairesi’nden alacağı hakkında bilgi verdi.

“İşçi ve işverenin yatırımlarından oluşan bir fon”

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu Türk-Sen Temsilcisi Arslan Bıçaklı, İhtiyat Sandığı birikimlerinin ülkede çalışma izni ile çalışmayan kısacası vatandaş olan işçi ve işverenin her ay sonu yatırdıkları primlerle oluşan bir fon olduğunu söyledi.

Bıçaklı, bu fondan da çalışanların avans alabileceğini ya da 10 yılı doldurması durumunda da yasaya uygun olarak içerideki birikiminin 4’te birini alabileceğini belirtti.

Arslan Bıçaklı ayrıca çalışanın emekli olması durumunda ya da hasta olup, hastalığı nedeniyle 6 aydan fazla çalışamaz duruma gelmesi durumunda veya işçilikten işverenliğe geçmesi durumunda da bütün birikimlerin faizleri ile birlikte alınabileceğini ifade etti.

“Faiz oranı 1 Eylül’den itibaren yüzde 19”

Bıçaklı, İhtiyat Sandığı’nda çalışanın yatırımlarına uygulanan faiz oranının ocak ayında yüzde 11, daha sonra yüzde 13 ve daha sonra da yani şubat ayında bütçe geçtikten sonra da yüzde 15 yapıldığını ifade etti.

Arslan Bıçaklı, bankalarda şu anda birikimi olan insanların yüzde 13, yüzde 14 civarında parasına göre faiz alırken, İhtiyat Sandığı’ndaki oranın ise yüzde 15 olduğunu belirtti ve “TL’nin sürekli olarak değer kaybetmesi nedeniyle biz geçtiğimiz hafta faiz oranının yüzde 19’a çıkarılması kararı aldık. Yani 1 Eylül’den itibaren çalışanın İhtiyat Sandığı’ndaki yatırımlarına yüzde19 faiz uygulanacak” dedi.

“İhtiyat Sandığı Fonu’nun şu anda herhangi bir sıkıntısı yoktur”

Arslan Bıçaklı, İhtiyat Sandığı Fonu’nun şu anda herhangi bir sıkıntısı olmadığını belirtti ve para olmayanın İstihdam Destek Merkezi Fonu (İMD) olduğunu söyledi.

Bıçaklı, bununda pandemi nedeniyle bin 500 TL ödeme yapılan fon olduğunu ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“İMD Fonu’nun işlemleri İhtiyat Sandığı’nın bir odasında yapılıyor. Ancak İhtiyat Sandığı ile hiçbir ilgi ve alakası yoktur, yönetimi de ayrıdır, uygulamaları da farklıdır. Ancak İhtiyat Sandığı bakımından net söylüyorum. İhtiyat Sandığı’nın şu anda herhangi bir sıkıntısı yoktur. Ülkede en güçlü fondur. İhtiyat Sandığı’nın kimseye 1 TL borcu yoktur ve günü gününde çalışan talep etmesi halinde bir tamam faizleri ile birlikte çalışanların ödemeleri yapılıyor.”

“Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 280 milyon TL borcu var”

Bıçaklı, geçmiş dönemlerde Bakanlar Kurulu kararı ile İhtiyat Sandığı Dairesi’nin gerek devlete gerekse de Sosyal Sigortalar Dairesi’ne kredi vermesi kararı alındığını hatırlattı ve söz konusu borcun şu anda faizleri ile birlikte 280 milyon TL civarında olduğunu kaydetti. Bıçaklı şu şekilde konuştu:

“O dönemde iki kez Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 50 milyon TL’lik borç verilmişti. Hatta o dönem ben karşı çıkmıştım, olay çıkartmıştım ve hastanelik olmuştum. O tarihten sonrada İhtiyat Sandığı’ndan hiçbir kurum ya da kuruluşa kredi verilmedi. O konu da kapandı. Ancak Sosyal Sigortalar Dairesi aldığı borçları gününde ödemedi. Bunun üzerine de İhtiyat Sandığı Dairesi kararıyla konu mahkemeye taşındı. Yaklaşık 1 ay önce de mahkeme sonuçlandı ve mahkeme Sosyal Sigortalar Dairesi’nin, İhtiyat Sandığı Dairesi’ne olan borcunu faizleri ile birlikte ödemesine karar verdi. Bu da şu anda gündemde olan bir konudur. Mahkeme kararına uygun olarak Sosyal Sigortalar ya da Maliye zamanında aldıkları bu borcu faizleri ile birlikte ödemek zorundadırlar. Zaten mahkeme kararı olsun ya da olmasın ödemek zorundaydılar.”

“Aflar Sosyal Sigortalar Dairesi’ni girdaba sürükledi”

Arslan Bıçaklı, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin şu anda zorda olmasının nedeninin de gününde sosyal sigorta primlerini yatırmayan işverenlere af çıkarılması olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Hükümetler faiz affı, ceza affı getirirse toplanması gereken birikim toplanamaz ve sonuçta daire de devam etmek için bankalardan borç alır. Sonra o bankalardan aldığı borcun faizleri vardır. Bu faizler de ödenince bir girdaba giriliyor. Burada ülkeyi yönettiğini iddia eden mekanizmaların hiçbir zaman gerek Sosyal Sigortalar da gerekse KIB-TEK’te gerekse de başka kurumlarda hiçbir zaman borcunu ödemeyen insanların cezalarını ya da faizlerini affetme hakkı yoktur. Faiz affetme, sosyal sigortalının alacağını sildiniz demektir. Sonra da doğal olarak sosyal sigortalar ekonomik sıkıntıya girer, borçlanmak zorunda kalır. Ne yazık ki son dönemlerde ülkede hükümet diye bir şey yok. Aldıkları kararlarda ortada… Bir gün karar alıyorlar, ertesi gün değişiyorlar.”

“Her iki kurum da Çalışma Bakanlığı’na bağlı”

İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta, İstihdam Destek Merkezi gibi fonların zarara uğratılmaması için bu fonlardaki yönetim kurulunun çoğunluğunun işçi temsilcilerinden oluşması gerektiğini savunan Bıçaklı şu şekilde konuştu:

“Hem Sosyal Sigortalar Dairesi hem de İhtiyat Sandığı Dairesi Çalışma Bakanlığı’na bağlıdır. Borçla ilgili konuyu gelen giden her bakana anlatıyoruz ve ilgili bakanın bunu çözmesini bekliyoruz. Ancak çözebilmesi için de para bulup ödemesi gerekiyor. Para bulup, ödemek için de maliyeden destek isteniyor. Bu borca da devlet kefildi ve Bakanlar Kurulu tarafından alınmış bir karardı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88