banner6

İhtiyat Sandığı’nda yeni müşavirler yaratılabilir!

banner37

Üçlü kararname ile kamuda üst kademe yöneticiliğine atanan kişilerin görevden alındıklarında “müşavir” olmalarını engelleyecek yasal düzenlemenin 9 Mayıs 2018’de yürürlüğe girmesine rağmen, İhtiyat Sandığı Yasası’nda bu konuda değişiklik yapılmadı

İhtiyat Sandığı’nda yeni müşavirler yaratılabilir!
banner99

Ceren ÖZBİL

Üçlü kararname ile kamuda üst kademe yöneticiliğine atanan kişilerin, görevden alındıklarında “müşavir” olmalarını engelleyecek yasal düzenlemenin 9 Mayıs 2018’de yürürlüğe girmesine rağmen, İhtiyat Sandığı Yasası’nda böyle bir düzenleme yapılmaması, ülkede yeni müşavirler oluşmasına açık kapı bırakıyor.

İhtiyat Sandığı Yasası’nda bu durumla ilgili 64’üncü madde şöyle:

“İhtiyat Sandığı Müdürü görevden alındığı zaman kamu görevlileri arasından atanmış ise, bağlı bulunduğu bakanlıktaki müşavir veya ona denk görevlerde, İhtiyat Sandığı’nda çalışan sandık personeli arasından atanmış olması halinde ise de İhtiyat Sandığı Dairesi’nde müşavir veya ona denk görevlerde görevlendirilir.”

İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürü Erman Yaylalı’nın bu görevden alınarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müsteşar olarak atanması ve İhtiyat Sandığı’ndaki müdürlük koltuğunun boşalmasıyla, bu göreve kimin geleceği ciddi bir tartışma konusu oldu.

Yani şu anda kamuda görevli bir kişinin İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürlüğü’ne atanıp, görevden alınması durumunda yeni müşavir yaratılmış olacak ve bu durum da devlete yine külfet olarak yansıyacak.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan İktisatçı Devrim Barçın, yapılması gerekenin, maliye ve ekonomi bakanlıklarında müşavir olan birinin o göreve getirilmesi ve meclisin açılmasının ardından, İhtiyat Sandığı Dairesi Yasası’nın Kamu Görevlileri Yasası’na uyumlu hale getirilerek  yani müşavir yaratmayacak bir düzenleme yapılması, gerekirse de kamu çalışanı birinin oraya müdür olarak görevlendirilmesi olduğunu belirtti.

“Yapılması gereken basit”

banner134

Barçın, İhtiyat Sandığı’nda müdürlük görevine şu anda kim atanırsa atansın görevden alındığında müşavir olacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Yapılması gereken, mevcut finans alanında uzmanlığı da olan, maliye, ya da ekonomi bakanlıklarından bir müşavir bürokratın İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürlüğü’ne yeni maliyet getirmeyecek şekilde ve zaten halihazırda o maaşı çeken bir müşavirin atanmasıdır.

Ekim ayında da İhtiyat Sandığı Dairesi Yasası’nın Kamu Görevlileri Yasası ile uyumlaştırılarak değiştirilmesi ve o daireye içerden bir atama yapılacaksa yapılmasıdır. Sorun, yasada, müşavirliğin devam etmesidir. Ama bu sorunu aşmaya yönelik şu anda atılan bir adım yok.”

Yasada, maaşını İhtiyat Sandığı bütçesinden çekeceği belirtiliyor

İhtiyat Sandığı Dairesi Yasası’nda, atama yetkisi altında durum açıkça belirtiliyor. İlgili madde şöyle:

“İhtiyat Sandığı Müdürü, İhtiyat Sandığı’nda çalışan sandık personeli arasından veya kamu görevinde çalışan kamu görevlileri arasından bakanın önerisi ile Bakanlar Kurulu’nca atanır.

 İhtiyat Sandığı Müdürü, kamu görevlileri arasından atanması halinde, maaşını İhtiyat Sandığı bütçesinden çeker ve İhtiyat Sandığı’nda geçirdiği süreler, emeklilik açısından fiili hizmet gibi işlem görür.

Kamu görevlileri arasından atanan İhtiyat Sandığı Müdürü’nün emeklilik periyodik iştirak payı kesintisi, Emekli Sandığı Fonu’na yatırılır ve maaşını, İhtiyat Sandığı’ndan çekmiş olmasına bakılmaksızın, İhtiyat Sandığı Müdür mevkiinde görev ifa ederken, ayrılmak istemesi halinde tüm hizmetleri birleştirilerek emeklilik menfaatleri verilir.

 İhtiyat Sandığı Müdürü görevden alındığı zaman kamu görevlileri arasından atanmış ise bağlı bulunduğu Bakanlıktaki müşavir veya ona denk görevlerde, İhtiyat Sandığı’nda çalışan sandık personeli arasından atanmış olması halinde ise de İhtiyat Sandığı Dairesi’nde müşavir veya ona denk görevlerde görevlendirilir.

Müdür görevden alındığı takdirde bu göreve alınmazdan önce bulunduğu kadro bareminde kazandığı hak dereceleriyle barem 17B üzerinden müşavirliğe getirilir ve bu baremde müdürlük yaptığı her hizmet yılına karşılık bir kademe ilerlemesi alır.

Ancak müdür olarak atanmadan önce bulunduğu kadronun baremi en az barem 17B olan veya atanmadan önce bulunduğu kadronun baremine bakılmaksızın asgari iki yıl müdürlük yapan sandık personeli veya kamu görevlisi, müdürlük yaptığı mevkinin maaşını almaya devam eder.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104