İki akademisyen, bir gazeteci dinlendi

banner37

Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ‘Karikatür’ davası devam ediyor

İki akademisyen, bir  gazeteci dinlendi

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ve kamuoyunda ‘Karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlanmasıyla’ ilgili davanın duruşmasında ikisi akademisyen, biri gazeteci, üç tanık daha dinlendi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yayın Etiği Kurulu üyesi Doç. Dr. Metin Ersoy ve KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay dün dinlenen tanıklardı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukatlar Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu.

Savcı Ergin Atıcı, tanık olarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr. Çağlar Özel’i dinletti. Çağlar Özel, hazırladığı raporu emare olarak sunup, karikatürle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof Dr. Çağlar Özel, karikatürün kişisel hakları zorladığını ve aştığını savundu.

Tanığı sorgulayan Avukat Tacan Reynar, siyasilerin eleştirilere karşı daha hoşgörülü olması gerektiğini savundu. Özel, demokratik toplumlarda siyasilerin, tanınmış kişilerin eleştirileri daha hoşgörülü karşılaması gerektiğinin demokrasinin anlayışı olduğunu söyledi. Reynar, tanığın hazırladığı raporun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları gözetilmeden hazırlanmış, yasal dayanağı olmayan bir rapor olmadığını savundu.

Özel, AİHM’nin kararlarını incelemediklerini belirtti. Özel, “tecrübelerimizi aktardığımız, mevzuata bağlı olmayan bir rapordur” dedi.

 

Ersoy: Kolajı, 30 ayrı meslek ilkesine dayandırarak inceledim

Atıcı, Doğu Akdeniz Üniversite’nde İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yayın Etiği Kurulu üyesi Doç. Dr. Metin Ersoy’u tanık olarak dinletti. Ersoy, hazırladığı raporu emare olarak sundu.

Ersoy, gazetede yayınlanan kolajı, 30 ayrı meslek ilkesine dayandırarak incelediğini kaydetti.

Gazetecilik meslek ilkelerinin 15 ve 21’nci maddelerine aykırılık içerdiğini belirten Ersoy, yayında eleştiri sınırlarının aşıldığını savundu.

Ersoy, toplum liderlerinin, siyasetçilerin eleştirilere karşı daha hoşgörülü olmalarını savunduğunu söyledi.

Ersoy, kolajı etik boyutta değerlendirdiğini ve eleştiri sınırlarının aşıldığını nefret söylemi olduğunu savundu.

Avukat Reynar, raporun AİHM’nin kararları ve yasal mevzuata uygun hazırlanmadığını ve geçerliliği olmadığını savundu.

Ersoy, raporun gazetecilik etiği ilgili değerlendirme içerdiğini belirtti.

Baturay: Gazetecilerin yargılanması ve mahkum olması doğru değildir

Savcı Ergin Atıcı, KIBRIS Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ı dinletti. Ali Baturay, önce genel yayın yönetmeninin görev ve sorumlulukları hakkında bilgi verdi. Baturay, Afrika gazetesindeki fotomontajın üzerinde “Yunan gözüyle” yazdığına vurgu yapıp, söz konusu fotomontajın Yunan medyasından alındığının anlaşıldığını söyledi.

İş yerine gelen polislerin “Genel yayın yönetmeninin görevleriyle ilgili kendisinden bilirkişi görüşü” alacağını söylediğini belirten Ali Baturay, “Bana bunun ‘Afrika Gazetesi Karikatür Davası’nda kullanılacağı ve bu davada savcılığın tanığı olacağım söylenmedi. Bana yeterli bilgilendirilme yapılmadı. Meslektaşlarımla karşı karşıya getirilmekten dolayı rahatsızım. Polislerin bu amaçla geldiğini bilsem görüş vermezdim. Daha önce meslektaşlarımla ilgili hiçbir davada tanık olmayı kabul etmedim” dedi.

Baturay, polisin “masumca bir bilgi istiyormuş gibi” geldiğini ve genel yayın yönetmeninin görev ve yetkileriyle ilgili sorular sorduğunu ancak “Afrika Karikatür Davası” ile ilgili bilgilendirilmediğini söyledi.

Ali Baturay, şöyle konuştu:

“Benim bakış açıma göre Afrika gazetesinde yayınlanan fotomontaja hoşgörü ile bakılmalıdır. Dünya liderleriyle ilgili dünya medyasında bundan çok daha sert karikatürler ve fotomontajlar var ama bunları hoşgörüyle karşılıyorlar. Benim gazetemde yani KIBRIS Gazetesi’nde bu fotomontaj yayınlanmazdı, çünkü bizim yayın politikamıza uygun değildir. Ancak Afrika gazetesinin yayın ilkelerine göre yayınlanabilir. Bu yayını Afrika okuyucusu yadırgamaz. Ben bunu, sıradan bir fotomontaj olarak görüyor ve fazla önem yüklemiyorum. Fotomontajı, basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendiriyor ve hakaret olarak görmüyorum.

Bu fotomontaj, Sayın Erdoğan’a hiçbir şey kaybettirmez. İnsanlar bu fotomontaja bakıp da yargıya varmaz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarihte bir lider olarak anılacaktır. Bu fotomontajı da kimse hatırlamayacaktır ama eğer meslektaşım bu fotomontajdan dolayı hapis yatarsa bu mahkeme tarihe geçecektir.”

“Hapis cezası verilmesi halinde mahkeme tarihe geçecek” sözüne hem Yargıç Cenkay İnan hem de Savcı Ergin Atıcı tepki göstererek, sözlerin amacını aştığını, özür dilenmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Ali Baturay, bu sözler nedeniyle mahkemeden özür diledi ve ifadelerindeki söz konusu bölüm çıkarıldı.Tacan Reynar, Ali Baturay’a gazetecilerin yayınladıkları haber ve görsellerle ilgili yargılanmalarını doğru bulup, bulmadığını sordu. Baturay, “Bana göre gazetecilerin yargılanmaları ve mahkum edilmeleri doğru değildir. O zaman basın özgürlüğü ortadan kalkar. Gazetecilerin yarılanmasını doğru bulmuyorum” dedi.  

Ali Baturay, söz konusu fotomontajda hiciv bulunduğunu belirterek, hemen hemen tüm siyasi karikatürlerin ağır görüntüler ve ifadeler içerdiğine değindi. Baturay, “Karikatürist ya da fotomontaj sanatçısı, politik konuyu işlerken ilgi çekmesi için gülmece öğeleri katar, bu bilinen bir şeydir” dedi.

Merkel, Tramp, Putin gibi dünya liderleriyle ilgili çok enteresan, çok sert karikatürler ve yayınlar olduğunu belirten Baturay, bu karikatürlerin, fotomontajların, yayınların dünyada, özellikle Avrupa’da hoşgörü ile karşılandığını söyledi.

Ali Baturay, mahkemede kendisine gösterilen karikatürleri de değerlendirerek, “Karikatüristler ve gazeteciler özgür ruhlu insanlardır. Yasaklar, engeller onların yaratıcılığını köreltir. Karikatürler, fotomontajlar da işte bu özgür ruha sanat katılarak ortaya konulmuş eserlerdir” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, davayı tanıkların dinlenebilmesine devam etmek üzere 13 Aralık’a saat 13.30’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER