İki ayrı müzakere masası formülü

banner37

Kıbrıs sorununun çözümü çabaları çerçevesinde müzakerelerin, iki ayrı masada yapılması yönünde girişim olduğu iddia edildi.

İki ayrı müzakere masası formülü
banner90
banner8

Politis gazetes: “İki Masayla Formül Arıyorlar – İki Masalı Formül – Toprak ve Güvenliğin Eş Zamanlı ve Paralel Müzakeresi” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, yabancı faktörlerin, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin “iki ayrı müzakere masasında yeniden başlaması” şeklinde bir formül öngördükleri iddiasında bulundu.

Gazete, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinin ardından bu yönde hemen harekete geçtiğini belirti. Gazete, henüz hazırlık ve özellikle de Türkiye’yle istişare aşamasında bulunulan formülün iki ayrı müzakere masası kurulmasını içerdiğini öne sürdü.

Bir masada Akıncı ile Anastasiadis, diğerinde Türkiye ile Yunanistan

Habere göre, söz konusu formül, Akıncı ve Anastasiadis’in bir müzakere masasına oturarak toprak konusunda uzlaşıya varmak için görüşmelerini, diğer müzakere masasında ise Yunanistan ve Türkiye’nin temsilcilerinin güvenlik ve garantiler konusunu görüşmeye başlamalarını öngörüyor.

Formüle göre, iki sürecin tatmin edici bir düzeyde ilerlemesi durumunda ise, nihai çözümde yer alacak diğer ülkeler çağırılarak uluslar arası konferans gerçekleştirilecek.

Gazete, formüldeki uzlaşılamayan unsurun, Türkiye’nin “ikinci masada sadece Yunanistan’ın değil, çoklu konferansa katılacak tüm tarafların bulunması talebi olduğunu” iddia ederken, Kıbrıs Rum tarafının ise bu öneriyi, “toprakta uzlaşı olmadan çoklu konferans yapılacağı” gerekçesiyle reddettiğini savundu.

Anastasiadis yabancı yetkililerle temaslarını sürdürüyor

banner134
Öte yandan gazete, Anastasiadis’in yabancı ülke lider ve yetkilileriyle telefon görüşmelerini sürdürdüğünü ve tüm görüşmelerinde, “toprak ve garantiler konuları açıkken bir al-ver sürecine girmeyeceğini” ilettiğini yazdı.

Habere göre, Anastasiadis, “toprak kriterleri üzerinde uzlaşıya varılabilmesi, haritaların sunulması ve eğer görüş ayrılıkları küçükse, her iki haritanın da nihai bir çözüme ulaşılması amacıyla çoklu konferansa götürülmesi için sürecin, iki tarafça uzlaşıya varıldığı şekliyle ve BM Genel Sekreterinin doğrudan müdahil olmasıyla sürmesi gerektiği” yönündeki görüşünü temaslarında dile getirdi.

Anastasıadıs: Kapıları açık tutma istiyoruz

Gazete, Anastasiadis’in dün müzakerelerin devam etmesi yönündeki görüşünü ise bir kez daha yinelediğini yazdı.

Habere göre, hayatını kaybeden eski Yunanistan Cumhurbaşkanlarından Kostis Stefanoofulos’un taziye defterini imzalamak amacıyla dün Yunanistan’ın Güney Kıbrıs büyükelçiliğine gitmeden önce, Rum Başkanlık Sarayı çıkışında yaptığı açıklamada, Anastasiadis, “Kapıları açık tutmak istiyoruz. Uzlaşıya varılan şeylere uyulsaydı mevcut sürecin her iki toplumun da beklentilerini sağlayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Merkel,May, Lavrov ve Netanyahu ile görüştü

Gazete, Anastasiadis’in bilgilendirmelerini dün de sürdürdüğünü, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Teresa May, Rusya Dışişleri Bakanı Segey Lavrov ve İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’yla telefonda görüştüğünü aktardı.

Haber göre Anastasiadis muhataplarına, Türkiye’nin çözümü gerçekten isteyip istemediğini gösterme zamanının geldiği ve Kıbrıs Türk tarafının istediği tüm konuların görüşüldüğü, artık Kıbrıs Rum tarafının talebi olan toprak ve güvenlik konusunun ele alınmasının gerektiği mesajlarını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75