İki doktor, ‘ihmalkarlık sonucu ölüme sebebiyet vermekten” yargılanacak

banner37

Adli ölüm yargıcı, ‘ihmal’ olabileceğine bulgu yaptı, iki doktor 6 yıl önce hayatını kaybeden Fikri Orakcıoğlu’nun ölümüyle ilgili yargılanmak üzere dün mahkemeye çıkarılarak teminata bağladı

İki doktor, ‘ihmalkarlık sonucu ölüme sebebiyet vermekten” yargılanacak
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

4 YILA KADAR HAPİSLİK… Güzelyurtlu Fikri Orakcıoğlu’nun 18 Eylül 2015 tarihinde Başkent Hastanesi’nde ameliyattan hemen sonra yaşamını yitirmesiyle ilgili adli ölüm yargıcının ihmal olabileceği bulgusunun ardından Dr. T.K., ve Anestezi Doktoru S.K., dün sabah Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 210. Maddesi altındaki “Tedbirsizlik ve ihmalkarlık sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçundan yargılanmak üzere teminata bağlandı. Mahkum olmaları halinde iki doktor, asgari ücretin 10 katına kadar para veya 4 yıla kadar hapislik veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

Güzelyurtlu Fikri Orakcıoğlu’nun 18 Eylül 2015 tarihinde Özel Başkent Hastanesi’nde ameliyattan hemen sonra yaşamını yitirmesiyle ilgili adli ölüm yargıcı, ihmal olabileceğine dair bulgular olduğundan soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Soruşturmanın ardından Dr. T.K., ve Anestezi Doktoru S.K., dün sabah KKTC Başsavcılığı’nın görüşü doğrultusunda Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 210. Maddesi altında “Tedbirsizlik ve ihmalkarlık sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçundan teminata bağlandı. Doktorlar, mahkum olmaları halinde asgari ücretin 10 katına kadar para veya 4 yıla kadar hapislik veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek. 

Özel Başkent Hastanesinde sakral bölgede enfekte kist (kalçada sivilce) teşhisi ile ameliyat edilen 59 yaşındaki Fikri Orakcıoğlu, ameliyat sonrası hayatını kaybetmişti. Ailesinin talebi üzerine mahkeme kararıyla mezardan çıkarılan Orakcıoğlu’nun cenazesine otopsi yapılmıştı.

İki doktor teminata çıkarıldı

banner134
İki doktor dün sabah teminat talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Fatma Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis çavuşu Cemil Özalkın’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Özalkın, Fikri Orakcıoğlu’nun 18 Eylül 2015 tarihinde Başkent Hastanesi’nde ameliyattan hemen sonra yaşamını yitirmesiyle ilgili adli ölüm yargıcının ihmal olabileceğine dair bulgular olduğundan soruşturma başlatılmasına emir verdiğini belirtti.

Özalkın, Dr. T.K., ve Anestezi Doktoru S.K.’nin etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirterek, ilerde davalarında hazır olmaları için mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 210. Maddesi altındaki “Tedbirsizlik ve ihmalkarlık sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçunun 4 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Sağer, ölüm sorgu yargıcının ihmal olabileceğine dair bulguları olduğuna dikkat çekti. Sağer, iki doktorun davaları görüşülünceye kadar yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırması, birer kefilin 200’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşullarıyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75