İki günde 25 ton patates satıldı

banner37

Toprak Ürünleri Kurumu’nun 10 kiloluk torbalarda, kilogramı 3.8 TL’den sattığı patatese talep çok… Uygun fiyata patates almak isteyen vatandaşlar dün Lefkoşa ve Gazimağusa’daki TÜK ambarlarında uzun kuyruklar oluşturdu

İki günde 25 ton patates satıldı
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) tarafından ülkemize ithal edilen 100 ton patatesin, ülkemize ulaşan 25 tonluk ilk bölümü cuma günü satışa çıktı ancak vatandaşın yoğun talebi nedeniyle dün itibarıyla tamamen tükendi.

Mersin’den Mağusa Limanı’na gelen 75 tonluk ikinci bölüm ithal patatesin çuvallanmasına da dün başladı. TÜK personeli çuvallama işlemi için gece geç saatlere kadar çalıştı. İkinci parti ithal patates de yine aynı fiyata yani kilogramı 3.8 TL’den 10 kilogramlık torbalarda bugün de satışta olacak.

Vatandaşlar, ucuz ve sağlıklı patatese ulaşabilmenin sevincini yaşadı ancak TÜK ambarlarında oluşan uzun kuyruk nedeniyle büyük çile çekti. Uzun süre beklemek zorunda kalan vatandaşlari bu duruma tepki gösterdi.

Doğancı Elye Patates Üreticileri Birliği eski Başkanı ve Patates Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu eski üyesi Mehmet Bicen, patates ithalatının yerli ürün arttığında son bulması gerektiğini ayrıca, bundan sonra ülkenin patates sıkıntısı çekmemesi için hükümetin üreticilere destek olmasını talep etti.

Mehmet Bicen, vatandaşın patates ihtiyacını karşılamak için yüzde 60 verim kaybına rağmen erken söküm yaptığını işaret ederek, bu ürün kaybının ileride yine patates eksikliğine yol açabileceğini bildirdi.

TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hadımcı ise, vatandaşın ithal ettikleri patatese ilgisinin oldukça yoğun olduğunu söyleyerek ithalatın yerli patates artıncaya kadar devam edeceğini, yerli patatesin artmasıyla da yerli üreticiyi mağdur etmemek için ithalata son vereceklerini açıkladı.

Hadımcı, internet sisteminde yavaşlama olduğu için TÜK ambarlarında uzun kuyruklar oluştuğunu, vatandaşın da bunu hoşgörüyle karşılamasını istedi.

Hadımcı: 25 ton bitti, 75 ton daha geldi

Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hadımcı, vatandaşın önemli besin kaynağı olan patatese daha ucuz fiyata ulaşabilmesini sağlamak maksadıyla Türkiye’den 100 ton patates ithal ettiklerini söyledi.

banner134
Hadımcı, ithal ettikleri patatesin Mersin Limanı’nda Zirai Garanti Birimi, Gazimağusa Limanı’nda Tarım Teftiş Kurumu ve TÜK tarafından gerekli kontrollerinin yapıldığını ve oldukça güzel ve sağlıklı bir patates olduğunu kaydetti.

İthal ettikleri patatesin 25 tonluk ilk bölümünün geçtiğimiz perşembe günü ülkeye ulaştığını ve cuma günü sabah vatandaşa kilogramı 3.8 TL’den 10 kilogramlık torbalarda satıldığını anlatan Hadımcı, dengeli dağıtım için her vatandaşa bir torba patates satıldığını bildirdi.

Hadımcı, 25 tonluk bölümün dün itibarıyla tükendiğini, ancak 75 tonluk bölümün TÜK ambarlarına ulaştığını ve hemen paketlenip bugün sabah yeniden satışa sunulacağını açıkladı. Hadımcı, patatesin kaliteli oluşuna da dikkat çekti.

Hadımcı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin tüketicinin koruduğumuz gibi üreticinin de korunması üzerinde titizce durduğunun altını çizerek kendilerinin yerli patates üreticisini yok etme niyetinde olmadıklarını vurguladı. Hadımcı, yerli patatesin aralık ayı sonu ve ocak ayı başı gibi artacağını, yerli patatesin artmasıyla da TÜK olarak yerli üreticiyi korumak adına patates ithalatına son vereceklerini söyledi.

Mustafa Hadımcı, “Vatandaşın patates alımı sırasında elimizde olmayan nedenlerden ötürü uzun kuyruklar oluştu. Buradan patates alanlara fatura kesmek zorundayız. Bu işlem online olarak yapılıyor. İnternette sorun olduğu için bu işlem yavaş ilerledi. Aynı sorun bankalarda da yaşandı bugün. Ben bugün (dün) bir işlem için bankada 45 dakika bekledim. Halkımız bizi hoşgörü ile karşılasın. Her şeye rağmen halkımızın anlayışı için onlara teşekkür ederiz” dedi.

Bicen: Patates ithalatı yerli patates çıkınca son bulmalı

Doğancı Elye Patates Üreticiler Birliği eski Başkanı ve Patates Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu eski üyesi Mehmet Bicen, hükümetin patates ithalatının önümüzdeki günlerde durdurmaması halinde yerli patates üreticilerini bu durumdan etkileneceklerini söyledi.

Patatesin pahalı olduğu dönemde patates ithaline ses çıkarmadıklarını ifade eden Bicen, hükümetin ayrıca sanayi tipi patates ithaline kotayı kaldırmasına da ses çıkarmadıklarını bildirdi.  Bicen, ancak yerli patatesin tam anlamıyla çıkmaya başlayacağı önümüzdeki günlerde hükümetin yeniden sanayi tipi patates ithaline kota koyması gerektiğini belirtti.

Yine sanayi tipi ithal patatese fon da konması gerektiğine değinen Bicen, bunun olmaması halinde yerli üreticinin çok zor durumda kalacağını açıkladı.  Bicen, sanayicilere yerli patatesi işlemesi için teşvik verilmesi gerektiğini dile getirdi. Günümüzde üreticinin bir kilogram patatesi 3.80 TL’ye mal ettiğini elektrik, akaryakıt ve gübrenin zam almasını sonucu maliyetlerinin de oldukça arttığını anlatan Bicen, bu nedenle de maliyetin artması nedeniyle patates fiyatının da artacağını ifade etti.

Bicen, bu nedenle önümüzdeki günlerde yerli patates fiyatının düşeceğini ve toptan olarak 5-6 TL’ye kilogramının satılacağını aktardı.

Ülkede geçtiğimiz günlerde piyasada patates olmaması nedeniyle patates üreticilerinin yüzde 60 ürün kaybını göze alarak patates söktüklerine değinen Bicen, bu kaybın da önümüzdeki dönemde patates eksikliğine neden olabileceğini açıkladı.

Mehmet Bicen, “Hükümetin yapması gereken üreticilere yaptıkları teşvikleri desteklemektir. Hükümetin üreticinin girdi maliyetini aşağı çekmesi gerekir. Üretici üretime küstü. Hükümeti ithalatı kollayacağına, üretimle ilgili gerekeni yapsın. Eğer hükümet bunları yaparsa fiyatlar düşecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75