banner6

İki memur, 125 kişiye ‘usulsüzce çalışma izni’ vermekten yargılanacak  

banner37

Yasa dışı bahis sitelerine canlı destek sağlayan kişilere sahte çalışma izni çıkarılması olayına isimleri karışan iki memur, ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

İki memur, 125 kişiye ‘usulsüzce çalışma izni’ vermekten yargılanacak  
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Mali Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından toplam 125 kişiye ‘usulsüzce’ çalışma izni verdikleri suçlamasıyla tutuklanan Çalışma Dairesi’nde görevli iki memur, aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.


Polis, mahkemede verdiği şahadetinde, Çalışma Dairesi’nde görev yapan zanlı 1 M.Ş.E.’nin 86, zanlı 2 Ç.T.’nin ise 39 kişiye usulsüz işlem yaparak toplamda 125 kişiye çalışma izni çıkardıklarını belirtti.


“Sahte resmi belge düzenleme”, “Sahte resmi evrakı tedavüle sürme”, “Sahte davranışla kayıt temin etmek” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlamalarıyla tutuklanan iki zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, Savcı Senem Palanbıyık, tanık olarak Mali Suçlarla Önleme Şubesi’nde görev yapan polis memuru Hüseyin Yıldıran’ı dinletti.

“Toplam 125 kişiye usulsüz işlem yapıldı”


Mahkemede yeminli şahadet veren Yıldıran, 2021 tarihinde Lefkoşa’da KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma Dairesi’nde görevli olan zanlı 1 M.Ş.E. ve zanlı 2 Ç.T.’nin, sahtekarlık ve dolandırmak niyeti ile Nasır Danışmanlık Ltd. isimli işyerinin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı dairelerine borçları olduğu halde bu borçlar yokmuş gibi gösterip, gerçekte Nasır Danışmanlık Ltd.’de çalışmayan ilk tespitlere göre 27 kişiye Çalışma Dairesi’ne ait İzin Uzatma, Ön İzinden Muaf ve Yatay Geçiş Başvuru Forumlarına Çalışma Dairesi’nin mührünü vurup, konu evrakları imzaladıklarını anlattı.


Polis memuru Hüseyin Yıldıran, zanlıların bu işlemleri yapıp, sahte resmi belge düzenleyerek, ilgili dairede kayıt oluşturmak suretiyle sahte resmi belgeyi tedavüle sürüp, sahte davranışla kayıt temin edilmesini sağladıklarını anlattı.

“Borçlu şirketi borçsuz gösterdiler”


Polis memuru Hüseyin Yıldıran, Nasır Danışmanlık Ltd. isimli işyerlerinde gerçekte çalışmayan ve çalışıyor gibi gösterilen şahıslara, çalışma izni çıkartıldığı dönemlerde bahse konu şirketlerin ve şahısların Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçları bulunduğundan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı Dairesi tarafından borcu yok evrağı verilmediğinin tespit edildiğini de mahkemeye aktardı.


Yıldıran, 14.12.2021 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri gereği zanlı 1’e ait ikametgahta yapılan aramada, kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadığını, zanlı 2’ye ait ikametgahta ise bir şirket için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait Uzatma İşlemleri konu başlıklı yazı tespit edilip, emare olarak zapt edildiğine vurgu yaptı.


Yıldıran, aynı tarihte Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri gereği her iki zanlının da tutuklandığını söyledi.


Yıldıran, söz konusu iki şirket için zanlı 1’in 86 kişiye, zanlı 2’nin ise 39 kişiye usulsüz işlem yapıp, çalışma izni çıkardıklarını belirtti.


Polis memuru Hüseyin Yıldıran, zanlı 2’nin yetkisi dışında, bazı evrakların fotoğraflarını cep telefonu ile çekip, çantasına yerleştirip, daire dışına çıkardığının tespit edildiğini anlattı.


Yıldıran, zanlıların etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını belirterek, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.


Yargıç Temay Sağer, zanlıların yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 20’şer bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı ikişer kefilin 250’şer bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve zanlıların haftada birer gün ispat-ı vücutta bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Calban
Ali Calban - 10 ay Önce

Tùm devletin daireleri denetlensin daha neler ver biz halkta bilelim

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110