İki ölümlü kazaya, 5 yıl 6 ay hapis cezası

banner37

Güzelyurt-Lefkoşa anayolunda meydana gelen ve 20 yıllık polis memuru Devrim Yılmaz ve eşi Seda Yılmaz’ın ölümüne neden olmakla suçlanan 35 yaşındaki Mustafa Ürcan’ın davası karara bağlandı

İki ölümlü kazaya, 5 yıl 6 ay hapis cezası
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“AŞIRI SÜRATLİ VE ALKOLLÜYDÜ”… Davanın kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, sanığın, 269 promil alkol etkisi altında ve saatte 148 kilometre hızla seyrederek, iki kişinin ölümüne neden olduğuna vurgu yaptı. Kazanın meydana gelmesinin sanığın kusurlarıyla oluştuğuna dikkat çeken Katip, sanığın kazaya adeta davetiye çıkardığını vurguladı. Ölümle neticelenen trafik kazalarının, halkı ciddi şekilde endişeye sevk ettiğinin de altını çizen Katip, sanığı 5 yıl 6 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

269 promil alkol tesiri altında sürücü koltuğuna oturduğu aracıyla 2 Kasım 2019 tarihinde Güzelyurt-Lefkoşa anayolunda aşırı süratli bir şekilde araçlarına arkadan çarptığı Seda-Devrim Yılmaz çiftinin ölümüne neden olmakla suçlu bulunan 35 yaşındaki Mustafa Ürcan,5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mustafa Ürcan, yönetimindeki MH 313 plakalı aracıyla 2 Kasım’da saat 00.45’te 269 promil alkol etkisi altında148 kilometre hızla Güzelyurt’tan Lefkoşa istikametine doğru seyrettiği sırada, önünde aynı istikamete doğru giden Seda Yılmaz’ın yönetimindeki PJ 358 plakalı araca arkadan çarpmıştı.

Çarpmanın etkisiyle yaklaşık 150 metre kadar savrulan PJ 358 plakalı araç, yolun solunda toprak alan içerisinde park halinde duran TIR’ın altına girmiş ve araç içerisindeki Seda Yılmaz ve eşi Devrim Yılmaz olay yerinde yaşamını yitirmişti.

Mustafa Ürcan’ın yönetimindeki MH 313 plakalı araç ise, önünde seyreden araca çarptıktan sonra metrelerce sürüklenmiş ve kazada kendisi de ağır yaralanmıştı.

Sanık Mustafa Ürcan, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma”, “Alkollü araç kullanma”, “Tehlikeli araç kullanma”, “Süratli araç kullanma” , “Dikkatsiz araç kullanma” başta olmak üzere 8 ayrı suçlamayı kabul etmişti.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada Savcı Atilla Enver Etkin ve avukat Doğa Zeki hazır bulundu.

banner134
Davanın kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, sanığı aleyhine getirilen davalardan kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Katip, sanığın işlediği en ağır suçun “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçu olduğuna vurgu yapıp, bu suça 7 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü kaydetti.

Kıdemli Yargıç Şerife Katip, ölümle neticelenen trafik kazalarının, halkı ciddi şekilde endişeye sevk ettiğine dikkat çekti.

Katip, sanığın, 269 promil alkol etkisi altında ve saatte 148 kilometre hızla seyrederek, iki kişinin ölümüne neden olduğuna vurgu yaptı.

Kazanın meydana gelmesinin sanığın kusurlarıyla oluştuğuna değinen Katip, sanığın kazaya adeta davetiye çıkardığına işaret etti.

Katip, kamu menfaati göz önünde tutularak, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti. 

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Katip, oybirliği ile sanığa 5 yıl 6 ay hapis cezası verdiklerini ayrıca 1 yıl motorlu araç sürmekten men ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75