İki sendika tepki gösterdi, bir sendika destek verdi

banner37

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde, adı yolsuzluk olayına karışan Sercan Çavuşoğlu’nun, hakkındaki yargı süreci tamamlanmadan bu kez Sağlık Bakanlığı’nda işe alınması, geniş yankı uyandırdı

İki sendika tepki gösterdi, bir sendika destek verdi
banner99

Ceren ÖZBİL

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde, adı yolsuzluk olayına karışan ve hakkında polis tarafından soruşturma başlatılan Sercan Çavuşoğlu'nun, Sağlık Bakanlığı'nda göreve başlamasıyla ilgili haber, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

KIBRIS’ın dün manşetten yayımladığı “Bu nasıl iş?” başlıklı haberde, yolsuzluk suçlamasıyla hakkında yargı süreci devam eden söz konusu çalışanın bu kez Sağlık Bakanlığı’nda işe başlamasının eleştirilere neden olduğu belirtilmişti.

Dün Sağlık Bakanlığı, söz konusu haberle ilgili açıklama yaparken, bazı sendikalar da tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı, bu durumu Karma İşçi Komitesi’nin kararına dayandırdı ve işe alımı savundu.

Sendikalar ise aleyhine soruşturma devam eden ve geçici olarak işinden uzaklaştırılan bir çalışanın yargı süreci tamamlanmadan işine geri alınmasının doğru olmadığını ve yasaya aykırı olduğunu bildirdi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Çavuşoğlu’nun, Karma İşçi Komitesi tarafından bir yazı gönderilip, 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren, mahkeme sonuçlanıncaya kadar görev yeri Lefkoşa olmak koşuluyla, tam maaş alarak bakanlıkça verilecek hizmetlerde görevlendirilmesinin uygun olduğuna yer verildi.

Ayrıca, bu yazının, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Bütçe Dairesi’ne bağlı Kamu İşçi Komitesi Başkanlığı imzasıyla gönderildiği belirtildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) ve Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) başkanları, aleyhine başlatılan soruşturma devam eden ve geçici olarak işinden uzaklaştırılan bir kamu çalışanının, mahkeme süreci tamamlanmadan görevine geri alınmasının doğruluğunu değerlendirdi.

Türk-Sen Başkanı Aslan Bıçaklı ve Dev-İş Başkanı Hasan Felek, aleyhine başlatılan soruşturma devam eden ve geçici olarak işinden uzaklaştırılan bir çalışanın, yargı süreci tamamlanmadan işine geri alınmasının doğru olmadığını ve yasaya aykırı olduğunu söyledi.

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek ise yasa gereği olarak, hakkında soruşturma başlatılan ve geçici olarak işinden uzaklaştırılan bir kişinin altı ayının ardından yeniden tam maaş alacağını ve bu kişinin yeniden aynı iş yerinde olmamak kaydıyla göreve çağrılabileceğini belirtti.

banner134

Evrakla birlikte açıklama yapıldı...

6 Haziran 2017 tarihli resmi evrakta şu ifadeler yer alıyor:

“Karma İşçi Komitesi’nin, 06.12.2016 tarih ve 6’ nolu kararı ile görevinden uzaklaştırılan ve maaşının

yarısının ödenmesi cezası alan şahıs hakkındaki mahkemenin, henüz sonuçlanmamış olması nedeniyle, Karma İşçi Komitesi’nin 01.06.2017 tarih ve 2 n’olu kararı uyarınca, 01.06.2017 tarihinden itibaren, maaşının tamamının ödenmesi ve mahkeme sonuçlanıncaya kadar görev yeri Lefkoşa olmak koşuluyla bakanlığınızca verilecek hizmetlerde görevlendirilmesi uygun görülmüştür. Bilgi ve gereğini saygı ile arz ederim”.

Felek: Yasaya aykırı davranıldı

Dev-İş Başkanı Hasan Felek, Kamu Görevlileri Yasası'na göre, hakkında yasal soruşturma başlatılıp, geçici olarak görevinden uzaklaştırılan bir çalışanın, dava sonuçlanmadan, yeniden işe alınamayacağını söyledi.

Bu durumun hem yasaya, hem de etik kurallara aykırı olduğunu kaydeden Felek, mahkeme sürecinin bitmesinin beklenmesi gerektiğini anlattı.

Felek, "Yargı, kararını verene kadar herkes sanıktır. Ancak yargı süreci boyunca bu kişi maaşının yarısını alır. Eğer aklanırsa yarım maaş aldığı aylardan geri kalan maaşı ödenir ve işine geri döner. Eğer aklanamazsa cezasını çeker" şeklinde konuştu.

Bıçaklı: Mahkeme sonuçlanana kadar görevden el çektirilir

Türk-Sen Başkanı Aslan Bıçaklı,  bazı suçlarda mahkeme süreci devam eden bir çalışanın görevine devam edebileceğini ancak önceden görevinden el çektirildiyse, mahkeme sonuçlanana kadar görevine dönemeyeceğini söyledi.

Bıçaklı, ülkenin bir hukuk devleti olduğunu söyledi ve bu doğrultuda da herkesin yasalara ve anayasa uygun davranması gerektiğini vurguladı. Bıçaklı, şunları kaydetti:

“Eğer herhangi bir kamu görevlisi disiplin suçu işlemişse, hakkında disiplin soruşturması başlatılır. Durum önce savcılığa, ardından polise ve daha sonra da mahkemeye sevk edilir. Mahkeme sonuçlanınca da suçlu olup, olmadığı tespit edilir. Suçlu ise işlediği suça göre alacağı ceza değişir. Bu, kamuda da, özel sektörde de aynıdır. Ülkede 30, 40 yıldır uygulanan bir sistem var ve bu sisteme göre hakkında soruşturma başlatılan biri mahkeme sonuçlanana kadar görevden el çektirilir. Başka hiç bir dairede işleyemez. Zaten devlet tek bir işverendir. Suçlu ise o suç ne ise ona göre cezasını çeker. Suçsuzsa maaşı ödenir ve işine geri döner. Bazı suçlarda mahkeme süreci devam ederken de işine devam edebilir. Ancak mahkeme sonuçlanana kadar görevinden el çektirilmişse, bu süreç boyunca başka hiç bir dairede çalışamaz”.

Dilek: Altı aydan sonra, tam maaş ödenir

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, söz konusu çalışanın 6 aylığına geçici olarak görevinden uzaklaştırıldığını ve bu süre zarfında da maaşının yarısını aldığını anlattı.

Bu kişiyle ilgili yargı sürecinin devam ettiğine dikkat çeken Dilek, 6 aylık sürenin dolması nedeniyle de yasal olarak artık bu kişinin tam maaş alması gerektiğini belirtti.

Dilek, bu nedenle bu kişinin farklı yerde yeniden çalışmaya başladığını söyledi ve göreve alınsa da, alınmasa da yasal olarak tam maaş ödenmesi gerektiğini, bu nedenle de yeniden işe alındığını kaydetti.

Sami Dilek, ayrıca bu kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini ve yargı süreci devam ederken de kimsenin suçlu ya da suçsuz olduğu konusunda herhangi bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75