İki toplumlu teknik, tek toplumlu tıkanık

banner37

Cep telefonundan elektriğe, sivrisinekle mücadeleden postaya kadar her işbirliği kararı Rum tarafının “Son dakika” engellerine takıldı

İki toplumlu teknik, tek toplumlu tıkanık
banner99

İsmail VOLKAN

İki toplumlu teknik komitelerde, hayata geçmek için güneyden onay bekleyen çok sayıda çalışma var.

Müzakere sürecinin önemli bir boyutunu oluşturan İki Toplumlu Teknik Komiteler, aylarca zaman ve enerji harcayarak yaptığı yüzlerce toplantıda aldığı çok sayıda önemli karar uygulamaya geçmedi.

İki toplumlu teknik komitelerde alınan güven iklimine önemli katkı yapacak ortak kararlar, zaman zaman iletişime geçmeyi reddeden Kıbrıslı Rum görevliler, zaman zaman “Yasal engellerimiz var” diyen Rum bürokratların katı tutumu nedeniyle uygulanamadı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Lider Nikos Anastasiadis’in en üst siyasi düzeyde ortak karar alarak talimat verdiği konularda dahi güneyde adım atılmaması, cep telefonlarının Kıbrıs’ın tümünde çalışmasının önündeki tek engel olarak hala duruyor.

İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin tüm üyeleri tarafından “Sağlık açısından önemli” olarak tanımlanan Sivrisinek Tipleme Projesi bile, uygulamanın yürütücüsü niteliğindeki alt komitenin Kıbrıslı Rum görevlisinin, muadili Kıbrıslı Türk alt komite üyesi ile iletişim kurmayı reddetmesi nedeniyle hala raflarda bekliyor.

“Kitaplar hassas, sırası değil”

Kıbrıs Türk tarafının karşılıklı olarak müfredatlar üzerinde kıyaslamalı tespit çalışması yapılması, tarih kitaplarının gözden geçirilmesi, üniversiteler arası işbirliği yapılması ve benzeri önerileri Kıbrıs Rum tarafınca “hassas konular olduğu ve henüz zamanı gelmediği” gerekçesiyle reddedildi.

İki tarafın okullarının, öğretmen ve öğrencilerinin eğitsel etkinlikler için karşılıklı geçişlerinin ve temaslarının düzenlenmesi konusundaki komite mutabakatına karşın, Kıbrıs Rum makamları buna henüz onay vermedi.

Bir öyle bir böyle

Kıbrıs Türk tarafının İki Toplumlu Kriz Teknik Komitesi’nin aktif hale getirilmesine yönelik öneri ve girişimlerine rağmen, itfaiye araçlardaki sembol ve resmi logolar konusunda sürekli değişen fikirler nedeniyle sonuç alınamadı.

Güneyde çıkan bir yangında tüm çabalara karşın muhatap bulunamadığı için İki Toplumlu Kriz Teknik Komitesi’nin devreye giremediği ortaya çıktı.

Daha önceki toplantılarda, her iki tarafın da karşılıklı yardımlaşma durumunda sembolleri gizlemesi yönünde mutabakata varılmış olmasına karşın, 2 Mart 2017 günü gerçekleştirilen son toplantıda, Kıbrıslı Rum üyeler, bir afet durumunda kuzeye geçecek Kıbrıs Rum ekibinin kendi bayraklarını, polis ve itfaiye işaretlerini kullanacaklarını, ancak Kıbrıs Türk ekibinin güneye yardıma gidecek olması durumunda bayrak ve diğer işaretlerinin hiçbirini kullanamayacakları yönünde yeni bir tutum ortaya koydu.

“Firma Rum çalışanlar Türk olsun”

Geçiş Kapıları Teknik Komitesi’nin Rum üyeleri, Aplıç’taki ara bölgenin, bir Rum firmasınca yapılmasını ve Türk işçilerin çalıştırılmasını önerdi. Oysa daha önce varılan mutabakat, ara bölgenin Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum firmaları tarafından ortaklaşa yapılması yönündeydi. Kıbrıs Türk tarafı mutabakata aykırı olan bu öneriyi kabul etmedi.

Daha sonra BM’nin önerisiyle Ara Bölge’nin AB’den artan kaynakla yapılması kararlaştırıldı. AB’den bu konuda onay bekleniyor.

Derinya’da da…

banner134
Geçiş Kapıları Teknik Komitesi’nin Rum üyeleri, Aplıç kapısında olduğu gibi, Derinya’daki ara bölgenin de mutabakata aykırı olarak AB finansmanıyla yapılması talep etti.

Oysa mutabakat, iki tarafın karayollarının kendileri tarafından yapmasıydı. Bu konuda da AB’den onay bekleneceğinden kapıların açılması süreci daha da uzuyor.

Kıbrıs Rum tarafı, Lefke-Aplıç geçiş kapısında kendi taraflarında tamamlanması gereken hiçbir şeye henüz başlamadı dahi.  Bu nedenle Aplıç kapısının açılmasının gecikeceği, en iyi ihtimalle Kasım’da açılmasının söz konusu olabileceği ortaya çıktı.

Çevrede de işbirliğine engel

Çevre Teknik Komitesi’nde de benzer gerekçelerle adım atılamıyor. Çevre Teknik Komitesi’nde çevreyle ilgili tesislere karşılıklı uzman ziyaretleri düzenlenmesi planlanmasına karşın, Kıbrıslı Rum üyeler bu ziyaretleri tek taraflı olarak durdurulduğundan, gerçekleştirilemedi.

Atık tesisleri konusunda yapılması planlanan işbirliği, güney Kıbrıs’ın kendi mevzuatlarının aynen alınıp kuzeyde de kullanılması konusundaki ısrarlı tutum nedeniyle sonuçsuz kaldı.

Lefkoşa surlarında yürüyüş yerleri yapılması konusunda Kıbrıs Türk tarafınca hazırlanıp Kıbrıs Rum tarafına iletilen projeye yanıt verilmedi.

Ceplerde ayrılık devam

Mobil telefonların her iki tarafta da çalışabilmesini sağlamak için yürütülen hazırlık çalışmaları tamamlanıp he iki liderin de onay vermesine karşın, Rum tarafındaki bir yasa maddesi gerekçe gösterilerek, aradan geçen onca sürede söz konusu maddenin değiştirilmesi yönünde Rum yetkililerce herhangi bir girişim yapılmamıştır.

Elektrik şebekelerinin birleştirilmesi yönündeki karar da Rum tarafınca çıkarılan engeller nedeniyle hala hayata geçirilemedi.

Ticari araçların Güney’e geçişi ve araç sigortalarının karşılıklı kabul edilmesi konusunda Kıbrıs Rum tarafından onay çıkmamıştır.

İmza yok, frekans anarşisi var

Başta hızlı ve düzenli çalışmaya başlansa da bir uzlaşı anlaşması (Gentilmen’s Agreement) yapılmasına Kıbrıs Rum tarafı karşı çıktığından radyo ve televizyon frekans çakışmaları devam ediyor, düzeltilenler ise müdahalelerle yeniden karışıp kaos yayın kaosu yeniden başlıyor.

BRT’nin bir kanalının üzerinde halen bir Rum kanalı yayın yapıyor.

Bir uzlaşı imzalanması konusunda Kıbrıs Türk tarafının yaptığı girişimler Kıbrıslı Rum eşbaşkanın uzlaşıya imza atmaması nedeniyle gerçekleştirilemiyor.

“Bizde sorun yok”

İnsancıl İşler Teknik Komitesi’nin gündemine Kıbrıslı Türklere veya diğer ülke vatandaşlarına yollanan, karışıklık nedeniyle güneye giden posta gönderileri sorununun çözülmesi geldi.

Ancak komitenin Rum üyeleri “Bizim posta sistemimizde bir sorun yok” diyerek konuyu bir sorun olarak dahi gündeme almaya itiraz ettiler.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75