banner6

İki uçak düşme tehlikesi atlattı

banner37

Türk Hava Yolları’nın Ercan-İstanbul ve Atlas Global Hava Yolları’nın İstanbul-Ercan seferini yapan yolcu uçakları havada fırtınaya ve doluya yakalandı

İki uçak düşme tehlikesi atlattı
banner99

İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinin bir kısmında etkili olan fırtına ve yoğun yağış hayatı felç ederken, havacılık sektörü de ciddi şekilde etkilendi.

Dün KKTC’den İstanbul’a giden bir uçak ile İstanbul’dan da KKTC’ye gelen bir uçak havada büyük tehlike atlattı.

Düşme tehlikesi atlatan Türk Hava Yolları’na (THY) ve Atlas Global Havayolları’na ait uçaklardaki yolcular büyük korku yaşadı. Her iki uçak da ciddi şekilde zarar gördü.

Burnu hasar gördü kokpit camları çatladı

Atlas Global Hava Yolları’nın İstanbul-Ercan seferini yapan yolcu uçağı Atatürk Havalimanı’dan kalkışından kısa bir süre sonra doluya yakalandı. Dolu yağışı nedeniyle uçağın kokpit camları çatlarken, burun kısmı hasar gördü.

Atlas Global Hava Yolları’nın İstanbul-Ercan seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan havalanan Airbus A320 tipi uçak kalkışından kısa bir süre sonra 5 bin feette dolu yağışına yakalandı.

Yağış nedeniyle uçağın ön kokpit camları çatlarken, uçağın radomu ise yıldırım çarpması nedeniyle hasar gördü.

Bunun üzerine Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ile irtibata geçen pilot geri dönüş için izin istedi.

Dolu yağışına yakalanan uçak Atatürk Havalimanı’na iniş yaparken, uçakta radom olarak adlandırılan burun kısmında ciddi hasar meydana geldi. Dolu yağışına giren ve kokpit camları çatlayan uçağın pilotu taksi yolunda yandaki camlara bakarak ilerledi.

Dürüst: Yolcuların sağlık durumu iyi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, dün saat 16.35 sıralarında Ercan Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yolları’na ait olan Airbus 320 uçağının da İstanbul semalarında büyük tehlike atlattığını açıkladı.

Dürüst, yaptığı açıklamada 156 yolcu ile hareket eden THY uçağının İstanbul’da fırtına, yoğun yağış ve dolu nedeniyle ciddi hasar gördüğünü belirtti.

banner134

Bakan Dürüst, Ercan-İstanbul uçağına çarpan dolu ve yıldırım nedeniyle uçağın radar sistemi, kokpitin ön camı ile uçağın ön tarafının hasar aldığını söyledi.

Hasar nedeniyle Çanakkale Askeri Havalimanı’na acil iniş yaptırılan uçağın ciddi hasar görmesi nedeniyle uçamayacağını belirten Dürüst, uçak içerisindeki yolcuların yine Türk Hava Yolları’na ait başka bir uçakla dün akşam İstanbul’a götürüldüğünü belirtti.

Dürüst, İstanbul’daki olumsuz hava koşullarından sadece bu uçağın değil 3-4 uçağın daha zarar gördüğü bilgisinin verildiğini de söyledi.

Bu arada, bir dizi ziyaret için Çanakkale'de bulunan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova havaalanına gelip yolcularla görüştü.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88