'İki üniformalı birbirine kırdırılmaya çalışılıyor'

banner37

Eşit Hak ve Adalet Sendikası'nda(HAKSEN) örgütlü Merkezi Cezaevi personeli, 2006 yılından beridir gardiyanlar için terfi ve yükselme prosedürü uygulanmadığı gerekçesiyle bugün greve gitti.

'İki üniformalı birbirine kırdırılmaya çalışılıyor'
banner8

Ahmet Karagözlü

Tüm uğraşlara rağmen İçişleri Bakanlığı'ndan olumlu bir yanıt alamayan gardiyanlar eylem yapma kararı aldı. Merkezi Cezaevi girişini kapatan gardiyanlar bugün davası olan mahkumların cezaevinden çıkışına müsaade etmedi ve mahkumları almaya gelen araçların içeriye girişine izin verilmedi. Yapılan müzakereler sonucu gardiyanlar, mahkumların mahkemeye gitmesi için işlemleri yaptı ve mahkumlar çıkış yaptı. 

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan HAKSEN Başkanı İzzet Türkmen, saat 11.00'de İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile görüşeceklerini ve eylemin gidişatı ile ilgili açıklamayı ardından yapacaklarını bildirdi. 

banner134

Türkmen açıklamasında şunları kaydetti:

“İki üniformalıyı birbirine kırdırmaya çalışan zihniyet iktidardadır. Merkezi Cezaevi çalışanlarının tamamı, eylemi HAKSEN yapmış olmasına rağmen, merkezi cezaevinde 3-4 görevli var. Üst rütbeli arkadaşlardır. Diğer tüm arkadaşlar, yüzde 100 katılımla, bakan ve diğerlerinin entrikalarına rağmen grevdedir.

Talep edilen şey, gardiyanlar için ek mesai ve tahsisat değildir. 40 yıldır gasp ettikleri barem haklarımızın iadesidir. Bugün bu direniş, halk alınarak sonlandırılacak. Gerekirse iyi niyet göstergesi olarak mahkemeleri polise teslim ettik. 11.00’de İçişleri Bakanı ile görüşeceğiz. Beklediğimiz şey çıkmaması durumunda grev süresize geçecek. Polisle çatışmak gerekirse çatışılacak. Grev yasağına uyulmayacak. Ta ki haklı olduğumuzu bizi yönetenler algılasınlar. Bu ekonomik krizde evine ekmek götüremeyen kişiler konumuna getiriliyoruz. Yaşanılan dramı kimse bilemez. Bugün 3 saat nöbet tutulan kulelerde, insani hiçbir ihtiyacın giderilmediği, haşerelerin olduğu yerde nöbet tutuyorlar. Merkezi Cezaevinde koridorlara 2 kişilik gardiyan bakmaya çalışıyor.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88