'İki yılda 608 kadın şiddete maruz kaldı'

banner37

25 Kasım kadına şiddetle mücadele günü… KTAMS, nüfus politikalarını eleştirdi

'İki yılda 608 kadın şiddete maruz kaldı'
banner99

 Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), ülkede son yıllarda her türlü şiddetin hızla yayılıyor olmasının en önemli nedenlerinden birinin uygulanan nüfus politikaları olduğunu kaydetti.
KTAMS Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bürosu tarafından 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, hızla değişen nüfus yapısına paralel olarak artan şiddet karşısında devlet şiddet mağduru kadınları korumasız bıraktığı ifade edildi.

“İKİ YILDA 608 KADIN ŞİDDETE MARUZ KALDI”

banner134
Açıklamada, “Son iki yılda 608 kadının şiddete maruz kalması, sekiz kadının da cinayete kurban gitmesi durumun vahametini ortaya koymaktadır.  Uzun yıllar üzerinde çalışılıp yasası hazırlanan  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin acilen işlevsel hale getirilmesi, toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığı ve kadına yönelik şiddeti önlemek adına atılacak  çok önemli bir adım olacaktır” denildi.
Kadına yönelik şiddetin toplumsal bir sorun olduğu; bu nedenle devlet ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda iş birliği içerisinde çalışması gerektiği kaydedilen açıklamada, kadınların eğitim, ekonomi ve siyasal alanlarda yaşadığı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, şiddet konusunda farkındalık yaratmak adına eğitim programları düzenlenmesi, toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren unsurların ders kitaplarından çıkarılması  adına devletin ortaya irade koyması gerektiği vurgulandı.
Açıklamada, “KTAMS Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bürosu olarak; kadına karşı her türlü ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi; fırsat eşitliğinin önüne konan bilinçli ya da bilinçsiz görünür ve görünmez engelleri ortadan kaldırmak için mücadele edeceğimizi kamuoyuna duyururuz” ifadeleri yer aldı.

BİLDİRİ DAĞITILDI

Açıklamada, KTAMS’ın kadına karşı şiddetle mücadele için farkındalık yaratmak adına bu sabah bildiri dağıttığı da yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75