İkinci etap çalışmaları haftaya başlıyor

banner37

Girne-Lefkoşa Anayolu yenileme çalışmasını üstlenen yetkili firma ile yol yapımında çalışan nakliyeciler arasındaki anlaşmazlık halen devam ediyor

İkinci etap çalışmaları haftaya başlıyor
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Girne-Lefkoşa Anayolu yenileme çalışmasının ihalesini üstlenen HASKAR firması ile temmuz ayından bu yana ödemesini yapmadığı nakliyeceler arasındaki anlaşmazlık halen çözülemezken, çalışmaların yürütülmesi için farklı formüller değerlendiriliyor.

Yapımına 7 aydır devam edilen Lefkoşa- Girne Anayolu’nda çalışan nakliyeciler ödemelerini almadıkları gerekçesiyle iş bırakırken, 1 haftadan beridir yol yapımı da durdu.

Konuyla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı ile nakliyecilerin yetkilisi Savaş Can, KIBRIS’a değerlendirmede bulundu.

Bağzıbağlı, Girne-Lefkoşa Anayolu’nun Türkiye tarafından finanse edilip, ihale edilen bir proje olduğunu belirterek, firmanın nakliyecilerle sorunlar yaşamasından dolayı çalışmaların durduğunu doğruladı, ancak yerli bir firmayla yapılan anlaşmayla çalışmaların yeniden başlanacağını söyledi.

Can, uzun bir zamandan beridir firmanın alacaklarını ödememesi nedeniyle çalışanların işi bıraktığını belirterek, yetkili firmanın yasadışı davrandığını, Türkiye’den sağdan soldan toplama araçlarla ve çalışma izni olmayan işçilerle işi yürütme gayretinde olduğunu ve bakanlığın da bu olaya göz yumduğunu iddia etti.

Bağzıbağlı: Yaşanan sorunlardan dolayı çalışma durdu

Girne-Lefkoşa Anayolu’nun Türkiye tarafından finanse edilip, ihale edilen bir proje olduğunu belirten Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, firmanın nakliyecilerle bazı maddi sorunlar yaşaması nedeniyle çalışmaların durduğunu söyledi.

Bağzıbağlı, firmaya ait bazı kamyonların olduğunu Türkiye’den de gelecek olan kamyonların seyrüseferi ve şoförlerin çalışma izni için ise firmanın başvuru yapacağını ifade etti.

Firmanın getirmiş olduğu araçlar ile çalışanların yasal işlemleri tamamlanmadığını hatırlatan Bağzıbağlı, bu yasal süreç tamamlanıncaya kadar ihaleyi alan firmanın yerel bir firmayla çalışmalarını yürüttüğünü ve haftaya kadar asfaltlama çalışmasına başlanacağını belirtti.

“Proje bedeli TC, seyrüsefer ve çalışma izinleri KKTC tarafından ödeniyor”

Bu projeler kapsamında Türkiye ile yapılan bir anlaşmanın söz konusu olduğuna işaret eden Bağzıbağlı, proje bedelinin Türkiye tarafından ödendiğini, gelen araçların seyrüseferi ve projede çalışacak işçilerin çalışma izninin Bakanlar Kurulu kararıyla KKTC devleti tarafından ödenmesinin kararlaştırıldığını vurguladı.

banner134
Ülkenin ekonomik anlamda belirsiz bir dönemde geçtiğine değinen Müsteşar Bağzıbağlı, Türkiye’den kaynaklı ödemelerin ve hak edişlerin ödenmemesi ve halen ne zaman ödeneceğiyle ilgili belirsizliğin devam etmesinden dolayı sorunlar devam ettiğini açıkladı.

“Ödemelerin yapıldığı bilgisini aldık”

Projenin ne zaman biteceği ile ilgili bir tarih belirtmenin doğru olmayacağını açıklayan Bağzıbağlı, yeni araçlar ve çalışanların işe başlamasıyla en kısa zamanda iki etabın tamamlanacağını kaydetti.

Bağzıbağlı, nakliyecilerin ödenmesiyle ilgili sorunun Türkiye’deki gecikmeden kaynaklandığını, ancak bu sorunun da kısa süre önce giderildiği yönünde bilgi aldıklarını söyledi.

Can: Firma yasadışı davranıyor, bakanlık göz yumuyor

Yetkili firmanın temmuz ayına ait 65 bin TL’lik alacaklarını ödememesi nedeniyle çalışanların işi bıraktığını belirten nakliyecilerin yetkilisi Savaş Can, yetkili firmanın yasadışı davrandığını, Türkiye’den sağdan soldan toplama araçlarla ve çalışma izni olmayan işçilerle işi yürütme gayretinde olduğunu ve bakanlığında bu olaya göz yumduğunu iddia etti.

“Burada TC plakalı araçlar nakliye yapamaz”

Can, “biz nasıl kendi araçlarımızı alıp Türkiye içinde nakliyecilik yapamıyorsak, Türkiye’den gelen araçların da burada serbest nakliye yapmaları yasaktır. Ancak bakanlığımız Türkiye’deki nakliyeciyi adaya getiriyor. Arabaların muayeneleri, şoförlerin çalışma izinleri yok. Burada hiçbir sürüş deneyimi olmayan şoförler, direksiyonları sağda olan araçlarla burada iş yapacak. Ada içerisinde hiçbir Türkiye plakalı araç nakliye yapamaz. Ancak gelip yükünü alıp gidebilir buna kimsenin itirazı yok, olmaz da.

“Yolları yeniden kapatacağız”

Firmanın bazı nakliyecilerin yarım kalan ödemelerini yapmadığını, bundan dolayı nakliyecilerle istişare ettikten sonra yeni bir karar alacaklarını ifade eden Can, ödemenin kısa süre içerinde yapılmaması halinde araçlarla yolun yeniden kapatılacağını söyledi.

Firmanın nakliyecilere olduğu gibi, benzinciye, lastikçiye ve esnafa da borcu bulunduğunu söyledi.

Olay nasıl başlamıştı?...

Yetkili firmanın uzun bir süreden beridir ödemesini yapmadığı nakliyeciler, ödemeleri yapılmadığı gerekçesiyle uyarıda bulunmuştu. Uyarıları dikkate alınmayan nakliyeciler, yapımına devam edilen Lefkoşa’dan Girne istikametini içeren kapalı haldeki yola iş araçlarını bırakarak eylem yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75