İkinci iş kavgası

banner37

Pandemi nedeniyle ülkedeki işsiz sayısı her geçen gün artarken, geçim derdi de büyüyor. Kamu çalışanlarının ve işçilerinin, özellikle böyle bir dönemde ekmeğini sadece özel sektörde çalışarak kazananların iş alanlarına girmesi, “haksız kazancı” gündeme getirdi

İkinci iş kavgası
banner99

HAKSIZ REKABET… Kamu Görevlileri Yasası’na göre kamu görevlilerinin ikinci iş yapması yasak olmasına rağmen, aynı düzenlemenin kamu işçilerini kapsamaması, kamu işçilerinin ikinci iş yapmasına açık kapı bırakıyor. Bu durumun, özel sektörde haksız rekabete, devletin vergi toplayamamasına ve kamudaki işlerde de hantallaşmaya neden olduğu belirtiliyor. Bu arada “maaşının yetmediğini” söyleyerek ikinci iş yapan kamu personelinin (geçici memur, geçici işçi, sözleşmeli ve Özelleştirme Yasası kapsamında işe girenler) maaşı 5 bin 583 TL’den başlarken, özel sektörde çalışanların büyük bir bölümünün aldığı asgari ücret ise brüt 4 bin 400 TL.

SEKTÖRLER TEPKİLİ… Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, sıhhi tesisatçılık mesleğinin bazı kamu görevlileri tarafından ikinci iş olarak yapıldığını ve bunun pademi sürecinde daha da arttığını iddia etti. Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı ise seracılığın yıllardır kamu personeli tarafından ikinci iş olarak yapıldığını öne sürerek bu sorunun bir türlü çözülmediğini anlattı.

“DENETİM YAPILMALI”… Kamu görevlilerinin örgütlü olduğu KTAMS’ın Başkanı Güven Bengihan, “Sendika olarak kamu personelinin ikinci iş yapmasına karşıyız” derken KAMU-SEN Başkanı Metin Atan da “Bu sorunun önüne geçilmesi için denetim olmalı” dedi. Kamu işçilerinin örgütlü olduğu KAMU-İŞ’in Başkanı Ahmet Serdaroğlu da kamudaki ikinci iş yasağının işçileri kapsamadığını belirtti.

“KAMU REFORMU ŞART”… Maliye eski bakanlarından Kamu Maliyesi Uzmanı Zeren Mungan, kamu çalışanlarının ikinci iş yapması konusunda Personel Dairesi ve ilgili personelin çalıştığı daireler başta olmak üzere kamuya düşen görevler olduğunu belirtti. Mungan ayrıca, bu ve benzer sorunların çözülmesi için kamu reformunun şart olduğunu ifade etti.

Ceren ÖZBİL


Kamu Görevlileri Yasası’na göre kamu görevlilerinin ikinci iş yapması yasak olmasına rağmen, aynı düzenleme kamu işçilerini kapsamıyor.


Bu durum ise kamu işçilerinin ikinci iş yapmasına açık kapı bırakıyor. Hatta bazı kamu görevlilerinin de yasağa rağmen kaçak şekilde ikinci iş yaptığı konuşuluyor.


Kamu çalışanlarının ve kamu işçilerinin ikinci iş yapması ise özel sektörde haksız rekabet, devletin vergi toplayamaması ve kamudaki işlerde hantallaşma olarak geri döndüğü belirtiliyor. Bu arada maaşının yetmediğini söyleyerek ikinci iş yapan kamu personelinin maaşı 5 bin 583 TL’den başlarken, özel sektörde çalışanların büyük bir bölümünün asgari ücreti ise brüt 4 bin 400 TL…


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, sıhhi tesisatçılık mesleğinin bazı kamu görevlileri tarafından ikinci iş olarak yapıldığını ve bunun pandemi sürecinde daha da arttığını iddia etti.


Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı ise seracılığın yıllardır kamu personeli tarafından ikinci iş olarak yapıldığını öne sürerek ve bu sorunun bir türlü çözülmediğini anlattı.


Kamu görevlilerinin örgütlü olduğu KTAMS’ın Başkanı Güven Bengihan “KTAMS olarak kamu personelinin ikinci iş yapmasına karşıyız” derken; KAMU-SEN Başkanı Metin Atan ise “bu sorunun önüne geçilmesi için denetim olmalı” dedi.


Kamu işçilerinin örgütlü olduğu KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu da kamudaki ikinci yasağının işçileri kapsamadığını belirtti.


Ayrıca konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan bir diğer isim Maliye eski bakanlarından Kamu Maliyesi Uzmanı Zeren Mungan da bu ve benzer sorunlarının çözülmesinin yolunun kamu reformundan geçtiğini ifade etti.

Ardıç: Kaçak çalışan sayısı pandemi döneminde arttı


Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, sıhhi tesisatçılık mesleğinin bazı kişiler tarafından ikinci iş olarak görüldüğünü ifade etti ve bu işi, devlet memurlarının, polislerin, belediye çalışanlarının hatta ülkeye bir iki günlüğüne gelen kişilerin kaçak ve ikinci iş olarak yaptığını söyledi.

Ardıç, özellikle bu durumun pandemi sürecinde de daha arttığını belirterek, şöyle konuştu:


“Devletten bu yönde beklentimiz, mesleğimizin ikinci iş olarak yapılmasını önlemeleridir. Devlete ait araçlarla bu işi kaçak olarak yapanlar olduğunu görüyoruz. Bu, hem bizim için, hem devlet için, hem de hizmet satın alan vatandaşlarımız için zararlıdır. Bilmeden bu kişilerden hizmet satın alan vatandaş, bir sorun olması durumunda muhatap bulamıyor. Bunun örnekleri yaşandı. Ayrıca biz vergimizi ödüyoruz, bu kişiler ödemiyor.

Halkımızdan talebimiz ise Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın internet sitesinden kayıtlı sıhhi tesisatçıları bulabilirler, ayrıca gelen sıhhi tesisatçıdan da belge talep edebilirler.


Böylece tekrar ulaşmak istedikleri durumda, ya da bir sorun olduğu durumda ulaşmaları kolay olur.”

Kargı: Birçok seracı zor durumda


Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı, memurların ikinci iş ve kaçak olarak seracılık yapmasının bu alandan ekmeğini kazanan insanları ekmeğinden ettiğini söyledi ve şunları kaydetti:


“Bize bu yönde gelen şikayetler var. Biz de yetkililere iletiyoruz, ancak hiç bir şey yapmıyorlar.

  Hal böyle olunca da olan geçimini bu meslekten sağlayan insanlara oluyor.


Onların zaten bir geliri olduğu için risk alıyor, ürettiği fiyata satıyor. Ancak biz bunu yapamıyoruz. Haksız bir rekabet ortamı oluşuyor. Birçok seracımız da bu nedenlerle zor durumdadır.”

Bengihan: KTAMS olarak kamu personelinin ikinci iş yapmasına karşıyız


KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, Kamu Görevlileri Yasası’na göre kamu görevlilerinin ikinci iş yapmasının yasak olduğunu belirtti ve bir başkasının adına da kamu görevlilerinin ikinci bir iş yapamayacağını kaydetti.


Bir kamu görevlisinin ticari kazanç elde edecek ikinci bir işte çalışamayacağını söyleyen Bengihan, şöyle devam etti:


“Bu, Kamu Görevlileri Yasası’nda düzenlenmiştir. Ancak kamu görevlisi Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından asıl ve sürekli kadrolara atananlardır.


Bu nedenle bugün kamuda kamu görevlisi diye nitelendirdiğimiz asıl ve sürekli kadroda olanların ikinci iş yapma yasağı ve ticari kazanç elde etme yasağı var. Kamu görevlileri, bu yasanın ilgili amir hükümlerine bağlıdır. Bunu yapanların da tespit edilmesi halinde en üst hiyerarşik amir yani ilgili bakan tarafından hakkında soruşturma başlatılması ve sonuçlandırılması gerekir ki emsal teşkil etsin.


Ancak kamuda çalışanların hepsi kamu görevlisi değildir.


Kamu personeli adı altında olan geçici memur, geçici işçi, sözleşmeli ve Özelleştirme Yasası kapsamında işe girenlerin Kamu Görevlileri Yasası’ndaki gibi tefsir kısmında kamu görevlisi adı altında olmadıklarından onların ikinci iş yapma konusunda ya da siyasi partilere üye olma konusunda düzenleme yoktur.


Yani onlar bu yasa kapsamında değillerdir. Çünkü Anayasamız kamu görevlilerinin siyaset yapma yasağını düzenliyor.”

“Haksız kazanç”


Kamu personeli adı altında olanları yasadaki yasakların tam olarak kapsamadığını belirten Bengihan, şunları anlattı:


“İlgili akitlerinde böyle bir düzenleme yoksa ya da ilgili ita amirleri buna bilerek ses çıkarmıyorsa, ne yazık ki bugün ikinci işi yapıyorlar.

  Ekmeğini sadece özel sektörde çalışarak kazanan, kamuda hiçbir şekilde çalışmayanların maalesef alanlarına giriliyor. Haksız kazanç diye düşünüyorum.


Ayrıca bunu yapanlar vergi de ödemiyor. Burada haksız kazancın vergilendirilmemesinden dolayı maalesef burada kazanç da vergiye tabi tutulamıyor.


banner134
Yasamız gereği her türlü kazancın vergiye tabi olması gerekirken, ancak bunlar yasaya aykırı çalıştığı için vergi de ödemiyorlar.


Biz KTAMS olarak bunu doğru bulmuyoruz.”

Atan: Denetim yapılmalı


KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, kamu görevlisinin yasaya göre ikinci iş yapmasının yasak olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


“Biz de kamuda çalışanların ikinci iş yapması yasağının uygulanmasından yanayız. Ancak bunun yapılması için denetim gerekiyor.


İkinci iş yasağının uygulanabilmesi için bir kişinin ikinci iş yaptığının ispat edilmesi gerekiyor, bunun için de denetim gerekiyor.


Bu konuda biz de rahatsızız. Bu konuda denetim yapılması gerekiyor.


Bu da Personel Dairesi’ne düşen bir görev… Tabii geçici personel de ikinci iş yapma yasağı aranmıyor. Ancak kamuda geçici çalışsa bile bence ikinci iş yapmaması gerekiyor. Sıkıntı aslında ülkenin genelindedir.


Denetim yapılması gerekiyor. Ödül ve ceza sistemi diye bir sistem var.


 Kamu reformunun tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Ancak kamu reformu da ülkede 2006 yılından beri gündemde olmasına rağmen hâlâ geçirilmedi.”

“Avrupa ülkelerinde de aynı durum söz konusu”


Metin Atan, ikinci işin Avrupa’da da söz konusu olduğunu söyledi.


Avrupa’da ikinci, üçüncü bir iş yapılırken vergi alındığını ifade eden Atan, “Bizde de belki böyle bir uygulama yapılabilir ancak yine denetim önemlidir. Yani bu işi yaparken de kamudaki işini yapıp yapmadığı denetlenecek” dedi.

Serdaroğlu: Kamu işçilerine ikinci iş yasağı yok


KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, kamudaki ikinci yasağının işçileri kapsamadığını belirtti ve kamu görevlileri eğer ikinci iş yapıyorsa da bunu denetlemenin devletin görevi olduğunu kaydetti.


Sendikaların üyelerini yasalar çerçevesinde savunduğunu belirten Serdaroğlu, “Eğer bir üyemiz yasa dışı bir şey yapıyorsa orada savunacak bir durum yoktur. Sendikalar, yasaların verdiği yetkiye dayanarak üyelerini savunuyor” şeklinde konuştu.

Mungan: Kamuya düşen görevler var


Maliye eski bakanlarından Kamu Maliyesi Uzmanı Zeren Mungan, kamu çalışanlarının ikinci iş yapması konusunda Personel Dairesi ve ilgili personellerin çalıştığı daireler başta olmak üzere kamuya düşen görevler olduğunu belirtti.


Mungan, kamu görevlisinin yasaya göre ikinci iş yapmasının yasak olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:


“Herhangi bir şekilde ikinci iş yaptıklarını yani kamu dışından gelir elde etmeleri söz konusuysa, Vergi Yasaları çerçevesinde o elde ettiği gelirlerden vergi alınıyor.


Ancak bunların genel anlamda yasaya uygun olarak ikinci iş yapmaları ile ilgili prosedürü Personel Dairesi ve ilgili dairelerin sürmesi gerekiyor.


Haliyle bu tür çalışmalar varsa, bu alanda çalışan insanlar için haksız bir rekabet oluşturuyor.”

“Kamu reformu şart”


Mungan, ikinci iş olarak yapılan söz konusu alanda iş hacminin daralacağını kaydetti ve haliyle bu alandaki istihdam oranının da azalacağını söyledi. Zeren Mungan, şöyle dedi:


“Bunların tümüne yönelik sorunların kamu reformuyla bütünsel olarak çözülmesi gerektiği inancındayım.


Yani yalnız başına kamuda çalışanların ikinci işi ile ilgili bir mücadele ya da bu alanda tek başına düzenlemeler yeterli olmaz.


Önemli olan kamu idaresinde çalışan insanların toplumun tümüne en iyi hizmeti sunabilecek şekilde kamuda bir yapılanmanın gerçekleşmesidir.


Performansı dikkate alan ve çalışanı takdir eden, ödüllendiren, çalışmayanı cezalandıran şekilde bir düzenleme olmalıdır. Bu bütünlüklü bir konudur.


Üst Kademe Yöneticileri Yasası’ndan tutun, ilk istihdamların kamu üzerinden yapılması gerektiğine, geçici işçi ve memur sayısının oldukça az seviyede tutulması gerektiği gibi bu süreç oldukça geniş bir süreçtir.


Benim düşüncem, bu saydığım alanlarda tek başına mücadele etmek mümkün değildir. Bu konuda çalışmalar yapılabilir ancak doğru olan bütünlüklü bir yaklaşımla kamuda çalışanların toplumun tümüne eşit mesafede ve en iyi hizmeti sağlayacak şekilde organize olmasıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75