banner6

İkisi de tutuksuz yargılanacak 

banner37

Ülkemize 2000 yılında sahte kimlikle girdikten sonra evlenip, çocuk sahibi olan ve Af Yasası’ndan yararlanmak için polise gerçek kimliği ile başvurunca yakalanan V.D. ile eşi S.G teminatla serbest bırakıldı   

İkisi de tutuksuz yargılanacak 
banner90
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA

   KKTC’ye 23 yıl önce sahte kimlikle giriş yaptıktan sonra evlenerek çocuk sahibi olan ve Af Yasası’ndan yararlanmak için polise gerçek kimliğiyle başvurunca tutuklanan V.D. isimli yabancı uyruklu kadın ile eşi S.G teminat duruşmasına çıkarıldı.

   “Sahte resmi evrak düzenleme”, Sahte evrağı tedavüle sürme”, “Başkasının kimliğine bürünme” ve “Sahte davranışla kayıt temini” suçlamalarıyla tutuklanan V.D. ve eşi S.G. dün teminat amaçlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Hasan Boşnak, tanık olarak polis memuru Nazmi Doğan’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Doğan, 27.01.2022 tarihinde Polis Genel Müdürlüğü Muhaceret Şubesi’ne giden Moldova vatandaşı V.D. ile eşi S.G.’nin, V.D’nin Moldova pasaportunu kaybettiğini ve almış olduğu geçici seyahat belgesi ile çıkış yapıp yapamayacağını sorduğunu anlattı.

   Doğan, V.D. ile ilgili olarak polis sisteminde yapılan incelemede 06.08.1999 tarihinde KKTC’den çıkış yaptığını ve başka girişinin olmadığı, ancak sözlü beyanında 2005 yılı içerisinde Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye işlem yapmadan giriş yaptığını beyan ettiğini kaydetti.
   Zanlıların çelişkili beyanlarda bulunduğunu belirten Doğan, birlikte kaldıkları ikametgahta 15.30-16.00 saatleri arasında yapılan aramada beraber çekilmiş olduğu fotoğraflarının bulunduğu albüm ve A.G. adına düzenlenen evrakların emare olarak alındığını mahkemeye aktardı.

   Doğan, meseleyle ilgili yapılan soruşturmada V.D.’nin 2000 yılında A.G. ismiyle KKTC’ye giriş yaptığını, S.G. ile evli olup 2004 doğumlu bir çocukları olduğu ve Lefkoşa’da yapılan bütün işlemlerde A.G. isminde kayıt yapıldığının tespit edildiğine vurgu yaptı.
   Doğan, mesele ile ilgili olarak V.D.’nin 1999 yılında bir işyerinde konsomatris olarak bir yıl çalıştığı ve bir yıl sonra da çıkış yaptığının tespit edildiğini kaydetti.

   Doğan, soruşturmanın tamamlandığını belirtip, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırması, V.D. için KKTC vatandaşı muteber bir kefilin 75 bin TL değerinde şahsi kefalet senedi imzalaması, zanlı S.G’nin 200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104