İkisi serbest, biri cezaevine gitti

banner37

Gazimağusa’da geçtiğimiz hafta iki farklı uyuşturucu operasyonu sonucu tutuklanan 3 genç aleyhine yürütülen polis soruşturmaları tamamlandı

İkisi serbest, biri cezaevine gitti
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da önceki hafta Narkotik polisinin gerçekleştirdiği iki farklı operasyonda ele geçirilen sentetik cannabionid ve Hintkeneviri türü uyuşturucular nedeniyle poliste tutuklu bulunan 3 genç, dün Gaizmağusa’da nöbetçi mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda görüşülen iki farklı teminat duruşmasında zanlılardan M.E ve İ.S.Ö uygun teminatla serbest bırakıldı.

Operasyon sırasında polisten kaçmak için yüksekten atlayıp iki ayağını kıran S.C, KKTC’de izinsiz ikamet ettiği gerekçesiyle yargılanmaya başlayıncaya değin 45 günü geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderildi.

İlk teminat duruşmasında Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Hüseyin Özdesoy, zanlı İ.S.Ö’nün 13 Haziran 2018 tarihinde saat 20.30’da İsmet İnönü Bulvarı önünde bulunduğu bir sırada üzerinde yapılan aramada yaklaşık 2 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunarak emare alındığını söyledi.

Tanık polis zanlının verdiği gönüllü ifadesinde söz konusu uyuşturucu maddeyi zanlı 2 S.C’den aldığını bildirdiğini kaydetti.

Zanlı 2 S.C’nin kaldığı apartman dairesine gidildiğini kapının çalındığını aynı sırada koşturma sesleri geldiğini anlatan tahkikat memuru, S.C’nin 2’nci kattaki yatak odası penceresinden atlayıp kaçmaya çalıştığını ifade etti.

Polis memuru, S.C’nin atladığı pencerenin altında 3 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde tespit edildiğini dile getirdi.  Her iki zanlının da tutuklandıklarını ve mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhlerine 3’er günlük tutukluluk emri alındığını hatırlatan tanık polis, mesele ile ilgili olarak daha önce tutuklanan diğer 3 zanlının bağlantıları olmadığı için serbest bırakıldıklarını açıkladı.

Hüseyin Özdesoy, zanlı 2 S.C’nin 11 Haziran 2018’den bu yana da KKTC’de izinsiz ikamet ettiğini dile getirdi.  Özdesoy, zanlılar aleyhine yürütülen polis soruşturmasının tamamlandığını açıkladı.

Yarım inşaatta 1 gram uyuşturucu

Bir diğer olayla ilgili teminat duruşmasında tanık polis Hüseyin Özdesoy, 13 Haziran 2018 tarihinde saat 18.00’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne gelen bilgide Yeniboğaziçi köyünde yarım bir inşaat önüne gelen bir araçtan inip inşaata giren şahsın şüpheli hareketlerde bulunduğunu öğrendiklerini söyledi.

Polis memuru, söz konusu inşaata gittiklerini ve zanlı M.E’yi tespit ettiklerini, zanlının not kağıdına sarılı 1 gram ağırlığındaki sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddeyi yere attığını tespit ettiklerini açıkladı. Zanlının söz konusu maddeyi “Christopher” isimli bir kişiden aldığını beyan ettiğini anlatan tahkikat memuru, zanlının suçunu ettiğini bildirdi.

Tanık polis Hüseyin Özdesoy, İ.S.Ö ve M.E’nin uygun bir teminatla serbest kalmalarını talep ederken, KKTC’de izinsiz olarak ikamete den S.C’nin ise yargılanmaya başlayıncaya değin 3 ayı geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderilmesini talep etti.

Yargıç Gökan Asafoğulları, zanlı S.C’nin yargılanmaya başlayıncaya değin hükümsüz tutuklu olarak 45 günü geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderilmesini emretti.

Gökan Asafoğulları, İ.S.Ö’nün ise 8 bin TL nakdi teminat yatırması karşılığında serbest bırakılmasını emrederken, M.E’nin ise 2 bin TL nakdi teminat yatırması karşılığında serbest bırakılmasını emretti.

Yargıç, İ.S.Ö’nün haftada 3 gün, M.E’nin ise haftada 1 gün polise gidip ispatı vücut etmeleri direktifi verdi. İ.S.Ö ve M.E’nin pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışlarına yasak getirildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER