banner6

İkisi teminatla serbest kaldı, diğerleri cezaevine gitti

banner37

Yasadışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken Akıncılar’da yakalanan Afrika kökenli 4 zanlı ile onlara yardımcı olan ikisi Kıbrıslı Türk, ikisi yabancı uyruklu 4 kişi teminat amaçlı mahkemeye çıkarıldı  

İkisi teminatla serbest kaldı, diğerleri cezaevine gitti
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA


60 Euro ödeyerek, yasadışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan Afrika kökenli 4 zanlı ile onlara para karşılığı yardımcı olan ikisi Kıbrıslı Türk, ikisi yabancı uyruklu 4 kişi dün teminat amaçlı mahkemeye çıkarıldı ve zanlılardan ikisi yargılanıncaya kadar teminatla serbest bırakılırken, diğer 6 zanlı hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

banner134


“İnsan Kaçakçılığı”, “Birinci derece askeri yasak bölgeyi ihlal etmek”, “Birinci derece askeri yasak bölgeye gizlice girme” ve “Ağır bir cürüm işlemek kastı ile gizli ittifak kurma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Ü.B., H.K., M.L., M.S., M.U., G.S.P., A.B.K. ve C.N.B. isimli 8 zanlı dün teminat talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Ozan Kuşak’ı dinletti.


Kuşak, 18.09.2021 tarihinde saat 22.20’de Akıncılar’da, 1. derece askeri yasak bölgede tarla içerisinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçmek için yetkili makamdan izinsiz zanlı Ü.B.’nin kullanımında bulunan HE 146 plakalı van araç içerisinde, zanlı H.K. ile birlikte yabancı uyruklu dört zanlının, görevli askerler tarafından suçüstü yakalanarak polise teslim edildiklerini mahkemeye aktardı.


Bahse konu aracın emare olarak alındığını söyleyen Kuşak, zanlılara yapılan sorgularında zanlı Ü.B. ile H.K.’nin diğer 4 zanlıyı 60 Euro karşılığı KKTC’den gayrı yasal yollardan Güney Kıbrıs’a geçirmek için gizli ittifak kurduklarının tespit edildiğine vurgu yaptı.


Polis memuru Ozan Kuşak, G.S.P.’nin 21.09.2021 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden alınan emir ile telefonda yapılan incelemede KA 398 plakalı Toyota marka bir aracın resminin olduğu ve konu aracın kendilerini belirtilecek yerden alacağı hususunda internet üzerinden yazışmaların bulunduğunun tespit edildiğini kaydetti.


Kuşak, KA 398 plakalı araç ile sahibi zanlı A.B.K. ve sürücü zanlı C.N.B.’nin tespit edildiğini söyledi.


Kuşak, zanlılar M.L., M.S., A.B.K. ve C.N.B.’nin İnsan Kaçakçılığı suçuna da methaldar olduğunu belirterek, tüm zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.


Yargıç Mine Ozankaya, zanlılar M.L. ve M.S.’nin yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırmaları, üçer kefilin 100’er bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşullarıyla tutuksuz yargılanmalarına, diğer 6 zanlının ise 40 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104