banner6

İlaç bulamadığı için eczanemde ağlayan hasta var!

banner37

İlaç bulamadığı için eczanemde ağlayan hasta var!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkemizde sağlık sektöründe yaşanan ilaç sıkıntısı uzun zamandır devam ediyor. İhraç yasağı kapsamında olduğu için aylardır KKTC’ye yeterli miktarda ilaç gönderilemiyor ve hastalar ne devletten, ne de özel eczanelerden ilaç bulabiliyor.

   Özellikle kronik hastalığı bulunan hastalar düzenli olarak kullanmak zorunda olduğu ilaçların temininde ciddi sıkıntılar yaşıyor.

   Kronik rahatsızlığı olan hastaların tedavilerinde kullandığı ilaçları sadece devletten temin edebilmesi ise hem eczacılar, hem de hastalar için ciddi bir problem haline geliyor.

   Eczacılar Birliği, ilaç sıkıntısının ciddi oranda devam ettiği ülkemizde, meslek yasasının hayata geçirilmesiyle ilaç ve eczacılık sektöründeki denetimsizliğin son bulacağına inanıyor.

   KIBRIS’a konuşan Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner, ülkemizde sürekli olarak hükümet değiştiği için komitelerde görüşülen meslek yasasının meclise gidemediğini, bu durumun da eczacılık sektörünü olumsuz etkilediğini ifade etti.

   Tekiner, KKTC’nin ihraç yasağı kapsamında olduğu için ülkeye yeterli miktarda ilaç gönderilemediğini belirterek, bu nedenle ilaç sıkıntısının ciddi oranda devam ettiğini vurguladı.

   Ülkemizde ilaç üretiminin geliştirilmesi ve ihraç yasağının kaldırılmasıyla ilaç sıkıntısının önüne geçilebileceğini kaydeden Tekiner, bunun için yetkililerin, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu ile iletişime geçmeleri gerektiğini söyledi.

   Tekiner, devlette istihdam olmadığı için işlerin aksadığını ve Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan her öğrencinin eczane açtığına dikkat çekerek “Dünyada her 2 bin 500-3 bin kişiye 1 eczane düşerken, ülkemizde 800 kişiye 1 eczane düşüyor” dedi.

“Meslek yasasının olmaması denetimsizliğe yol açıyor”

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner, ülkede yaşanan siyasi istikrarsızlığın eczacılık sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek, meslek yasasının 3 yıldır mecliste beklediğini hatırlattı.

   Sürekli olarak hükümet değiştiği için komitelerde görüşülen yasanın meclise gidemediğini ifade eden Tekiner, “Yasa meclise gidemeden tekrar komiteye dönüyor, yani yasa sürekli kadük oluyor” dedi.

   Tekiner, yasanın meclisten geçmemesinin eczacılık sektörünü olumsuz etkilediğini, ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle ‘önlerini göremediklerini’ kaydetti.

   Meslek yasasının olmamasının ilaç ve eczacılık sektöründe denetimsizliğe neden olduğunu vurgulayan Tekiner, şöyle devam etti:

   “Özel eczaneleri denetleme yetkisinin Eczacılar Birliği’nde değil de İlaç Eczacılık Dairesi’nde olması, İlaç Eczacılık Dairesi’ndeki personel sayısının yetersiz olması, bu yapıyı ciddi bir şekilde hantallaştırıyor. Görev tanımlarının tekrardan belirlenmesi ve bazı sorumlulukların Eczacılar Birliği’ne verilmesi, devletin ve Sağlık Bakanlığı’nın iş yükü azaltacaktır. Meslek Yasası ile bunların önü açılacaktır.”

   Tekiner, yasanın bölgesel ecza odalarının kurulmasına da olanak sağlayacağını belirterek, bölgesel sorunlara daha kolay çözüm sağlanabileceğini belirtti.

“Sürekli yönetim değişiyor, uygulama yapılamıyor”

   Devlette eczacılık faaliyetlerinin şu anda tek bir merkezden yönetildiğini anımsatan Tekiner, yasa sayesinde Karpaz bölgesinde problem yaşayan hastanın Lefkoşa’ya gelmesine gerek kalmayacağını söyledi.

   Tekiner, meslek yasasının hayata geçmemesinin büyük bir probleme dönüştüğüne dikkat çekerek, bu sebepten ötürü iki yıl önce ilk kez Eczacılar Birliği’nin eczanelerini kapatarak meclis önünde eyleme gittiğini hatırlattı.

   Bu eylem sonucunda kendilerine sözler verildiğini kaydeden Tekiner, sürekli olarak ülkemizde yönetim değişikliği yaşandığı için bunun hayat bulamadığını ifade etti.

  

 “İlaç eksikliği ciddi oranda devam ediyor”

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner, KKTC’nin ihraç yasağı kapsamında olduğu için ülkemize yeterli miktarda ilaç gönderilmediğini belirterek bu nedenle ilaç sıkıntısının ciddi oranda devam ettiğini vurguladı.

   Tekiner, tansiyon ilaçları, göz damlaları ve antibiyotiğe kadar hemen her grupta ilaç eksikliğinin yaşandığına dikkat çekerek, bazı durumlarda eksik olan ilaçlara alternatif ilaç bulamadıklarını belirtti.

   Eczaneden, alması gereken ilacı bulamayan hastalarla karşılaştıklarını kaydeden Tekiner “İlaç bulamadığı için benim eczanemde ağlayan hasta var. Ne yazık ki devletteki aksamalar nedeniyle paranız olsa bile bu ülkede tedaviye erişemeyebilirsiniz” dedi.

   Tekiner, bu sorunun önüne geçmek için ülkemizin ihraç yasağından çıkarılması gerektiğinin altını çizerek, bunun için yetkililerin Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu ile iletişime geçmeleri gerektiğini vurguladı. İlaç eksikliğinin önüne geçebilmek için başka bir yol daha olduğunu söyleyen Tekiner, ülkemizde ilaç sanayisinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

   Tekiner, ülkede ilaç üretimi yapan bir firma olduğuna dikkat çekerek, ilaç üretiminin geliştirilmesi için

devlet desteği gerektiğinin altını çizdi.

  

“Birçok ilaç eczanelerde satılmıyor”

   Yurtdışında eczanelerde satılan birçok ilacın ülkemizdeki eczanelerde satılmadığını belirten Tekiner, kan ilaçları, onkoloji ve diyaliz hastalarının kullanmak zorunda olduğu ilaçları hastaların sadece devletten temin edebildiğini ifade etti.

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner şöyle devam etti:

   “Bize gelen hastanın yarı reçetesini biz verebiliyorken, geriye kalan yarı reçetesi için hastayı İlaç Eczacılık Dairesi’ne, ya da hastane eczanelerine yönlendirmek durumunda kalıyoruz. Bu da hem eczacılar için, hem de hastalar için ciddi bir problem. Yani devletin elinde ilaç yoksa onkoloji hastaları bu ilaçları başka yerden temin edemiyor.”

“Ülkemizde 800 kişiye 1 eczane düşüyor”

   Tekiner, ülkemizde 8 tane eczacılık fakültesi olduğunu söyleyerek, bu fakültelerden her yıl en az 50-60 öğrencinin mezun olduğunu ve devlete yeterli istihdam olmadığı için hepsinin özel eczane açtığını vurguladı.

   Devlette istihdam olmadığı için hem devletteki işlerin aksadığını, hem de ülkemizdeki eczanelerin sayıca fazla olduğuna dikkat çeken Tekiner, “Dünyada her 2 bin 500-3 bin kişiye 1 eczane düşerken, ülkemizde 800 kişiye 1 eczane düşüyor” dedi.

   Tekiner, hastanelerde ve sağlık ocaklarında eczacı olması gerektiğini ifade ederek, bu yerlere istihdam yapılırsa yeni mezun meslektaşlarına büyük bir iş imkânı sağlanmış olacağını kaydetti.

   İlacın doğru dozlarda kullanılması gerektiğinin altını çizen Tekiner, Girne Akçiçek Hastanesi’nde ilacı veren bir eczacı olmadığını, bu nedenle hastalara ilacı teknisyenlerin, ya da memurların verdiğini kaydetti.

   Tekiner, bu yerlerde eczacı olmamasının hastanın sağlığını tehlikeye attığına dikkat çekerek, ilaç israfı ya da yanlış ilaç kullanımı riskini de arttırdığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104