banner6

İlaç eksikliğinin yüzde 80’i giderildi

banner37

İlaç eksikliğinin yüzde 80’i giderildi
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, devlet hastanelerinde uzun süredir eksikliği hissedilen ilaçlar ve sağlık sektöründe yaşanan bazı sorunlarla ilgili vatandaşa olumlu mesajlar verdi. Altuğra, hastanelerdeki ilaç eksikliğinin yüzde 80’inin giderildiğini açıkladı.

   KIBRIS’a konuşan Altuğra, ilaç eksikliğinin yüzde 80 oranında çözüldüğünü, eksik yüzde 20’nin ise hammadde eksikliği sebebiyle üretiminde sıkıntılar olduğunu, bu yüzden temin edilemediğini söyledi.

   Eksik olan ilaçları da teker teker piyasadan satın alarak hastalara ulaştırmaya çalıştıklarını vurgulayan Altuğra, Sosyal Sigortalar Dairesi bünyesinde temin edilen ve sigorta tarafından ödenen ilaçların kalem yelpazesini genişletmek için de çalışma yürüttüklerini kaydetti.

   Altuğra, yeni Girne Hastanesi’nin tamamlanması için ihaleye çıkma işlemlerinin hazır olduğunu ve çok yakında ihaleye çıkılacağını söyleyerek, Bülent Ecevit Kronik Hastalıklar Hastanesi’nin de ikinci katını çıkmayı planladıklarını vurguladı.

   Lefkoşa Hastanesi’nde yanan Kardiyovasküler Cerrahi Servisi’nin (KVC) yenilenmesi için çalışmanın bitmek üzere olduğunu anlatan İzlem Altuğra, servisin tadilatına başlanacağını, gerekli paranın da ayrıldığını vurguladı.

   Altuğra, geçtiğimiz hafta 4 doktor istihdam ettiklerine de işaret ederek, bunların 2’sinin pratisyen, diğer 2’sinin de uzman hekim olduğunu ifade etti.

   Şu anda devlette 290 hekim ve 808 hemşirenin görev yaptığını belirten Altuğra, ilk kez bu dönem kadrolu doktor istihdamı için sınav yapılacağını duyurdu.

   Altuğra, hemşirelerin nakillerinin de bundan böyle olması gerektiği gibi yapılacağını, bu konuda Nakil Tüzüğü’nün çalıştırılacağını söyledi.

“İlaç sıkıntımız yüzde 80 oranında giderildi”

   Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, devletin sağladığı ilaçlarda yaşanan sıkıntıların büyük oranda giderildiğini kaydederek, şu an için ilaçların çoğunun tamamlandığını, eksikliğin ise yüzde 20 olduğunu ifade etti.

   Bakan Altuğra, en çok “dikkat eksikliği” rahatsızlığı yaşayan ve bunun için kullanılan ilaçların eksikliğinden söz edildiğini, bu ilaçların 3 kalem olduğunu ve tamamının tedarik edildiğini söyleyerek, MS ve böbrek hastalarının uzun süre yaşadığı ilaç sıkıntılarının da giderildiğini belirtti.

   En çok eksikliği hissedilen ilaçlar arasında yer alan kanser hastalarının kullandığı Zoladex isimli ilacın da eksikliğinin üretimdeki sıkıntıdan kaynaklandığını ifade eden Altuğra, bu ilacı da teker teker piyasadan satın alarak hastalara ulaştırmaya çalıştıklarını vurguladı.

   Türkiye’de ilaç üreten firmaların yaşadıkları hammadde tedarikindeki sorunlardan dolayı üretim eksikliği yaşandığını kaydeden Altuğra, bunun dışında diğer kanser ilaçlarının adet adet değil, koli koli Onkoloji Servisi’ne İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden gönderildiğini bildirdi.

   Altuğra, Türkiye’nin, ülkemize, ilaç temininde ihracat yasağı uygulamadığını, imkanları dahilinde bize ilaç gönderdiğini, yaşanan sıkıntının da hammadde eksikliği olan ilaçlarda olduğunu ifade etti.

   Eksik olan kalemleri raflara yerleştirmek için ciddi bir çalışma olduğuna dikkat çeken Altuğra, yüzde 20 eksik ilaçlar için de ihaleye çıkıldığını, ama ecza depolarının elinde hammadde olmamasından dolayı teklif almadığını söyledi.

   Altuğra, bugün hammadde ve üretim eksikliğinden kaynaklı bazı ilaçların özel eczanelerde bile bulunmadığını kaydederek, eksikliği yaşanan bu ilaçlara 3’üncü ülkelerin de ihracat yasağı getirdiğini belirtti.

   Altuğra, insanların, ilaç fiyatları için yaptığı isyanda çok haklı olduklarının altını çizerek, sadece ilaçların değil, her şeyin fiyatının ciddi derecede arttığını, bugün bir paket sütün bile 18 TL olduğunu hatırlattı.

   Altuğra, Sosyal Sigortalar Dairesi bünyesinde temin edilen ve sigorta tarafından ödenen ilaçların kalem yelpazesini genişletmek için de çalışma yürüttüklerini kaydetti.

“Yeni Girne Hastanesi’nin tamamlanması için ihaleye çıkılıyor”

   Mali protokolde aciliyete göre hayata geçirilmesi gereken icraatlar olduğunu vurgulayan Altuğra, burada ivedi icraatın yeni Girne Hastanesi’nin bitirilmesi olduğuna dikkat çekti.

   Altuğra, yeni Girne Hastanesi’nin ihalesine çıkmak için Sağlık Bakanlığı’nın tüm hazırlıklarını tamamladığını söyleyerek,  binanın projelerinin tamam olduğunu, Planlama İnşaat Dairesi’nin belirleyeceği keşif bedelinin de belirlendiğini, kendilerinin 30 Haziran tarihi itibarıyla ihaleye çıkmaya hazır olduklarını kaydetti.

   Altuğra, yeni Girne Hastanesi için şu anda Maliye Bakanlığı’ndan hastanenin blokesini almak için imza beklediklerini söyledi.

“Bülent Ecevit Hastanesi’ni büyütmek için planlama yapıyoruz”

   Hedefler arasında Bülent Ecevit Kronik Hastalıklar Hastanesi’nin ikinci katını çıkmak olduğunu vurgulayan Altuğra, bu konuda taleplerin de fazla olduğunu kaydetti.

   Altuğra, bakım gerektiren yatalak ve kronik hastalığı olan hastalar olduğunu, bakacak birilerinin de olmadığı yönünde serzenişler olduğuna işaret ederek, 40 yatağı olan ve sadece 40 kişiye hizmet verebilen Bülent Ecevit Kronik Hastalıklar Hastanesi’nin büyütülmesi kararı aldıklarının da altını çizdi.

“KVC servisinin tadilatı başlıyor”

   Yangında yanan Kardiyovasküler Cerrahi Servisi’nin (KVC) yenilenmesi için çalışmanın bitmek üzere olduğunu söyleyen Altuğra, proje ve çalışmaları bizzat kendinin takip ederek, mühendis ve mimarlarla bire bir konuştuğunu kaydetti.

   Altuğra, yanan KVC servisi ile ilgili elektrik projesinin dün itibarıyla hazır olduğunu, bugün ise Planlama Dairesi’nin keşif bedelinin kendisine ulaşacağını ve hemen tadilatına başlanacağını, gerekli paranın da ayrıldığını vurguladı.

“Kadro için sınav yapılıyor, nakil tüzüğü çalıştırılıyor”

   Doktora her zaman ihtiyaç olduğunun altını çizen Altuğra, gerek pratisyen, gerekse uzman hekime çok fazla ihtiyaç duyduklarına dikkat çekti.

   Altuğra, geçtiğimiz hafta 4 doktor istihdam ettiklerini, bunların 2’sinin pratisyen, 2’sinin de uzman hekim olduğunu kaydetti.

   Şu anda devlette 290 hekim ve 808 hemşirenin görev yaptığını belirten Altuğra, ilk kez bu dönem kadrolu doktor istihdamı için sınav yapılacağını da duyurdu.

   Altuğra, hemşirelerin nakillerinin de bundan böyle olması gerektiği gibi olacağına işaret ederek, “Nakil tüzüğü çalışacak. Genelde hemşireler, poliklinik veya sağlık ocaklarında çalışmak istiyor ve bundan dolayı vardiya çalışan hemşirelerin üzerine çok fazla yük biniyor ve yoruluyorlar. Buna bağlı sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle ağustos ayında Nakil Tüzüğü’nü çalıştırma kararı aldık. Müracaatlar yapılacak ve kurul, nakillere karar verecek” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104