İlaç fiyatları uçtu

banner37

Döviz kurlarının son dönemde aşırı şekilde yükselmesi yurt dışından getirilen ilaç maliyetlerini de artırdı

İlaç fiyatları uçtu
banner8

20 – 30 TL’LİK ARTIŞ… Döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte ilaç fiyatlarında da 20 ile 30 TL’ye varan artışlar oldu. Sambucol gıda takviye edici ilaçlar 65 TL’den 95’TL’ye, kemik erimesi için kullanılan ilaçlar 50 TL’den 70 TL’ye yükseldi. Vatandaşlar tarafından en çok talep edilen ve 60 TL’ye satılan C vitaminleri ise 80 TL oldu. Çocuklar için kullanılan multivitamin ilaçlar 55 TL’den 75 TL’ye, çiğnenebilen jelibon multivitaminler ise 50 TL’den 90 TL’ye yükseldi.

Ahmet UÇAR


Döviz kurlarının artmasıyla birlikte ülkemize yurt dışından getirilen ilaçların maliyetleri de arttı ve birçok ilacın fiyatında 20 ile 30 TL arasında değişen artışlara yol açtı.


Sambucol gıda takviye edici ilaçlar 65 TL’den 95’TL’ye, kemik erimesi için kullanılan ilaçlar 50 TL’den 70 TL’ye yükseldi.


Vatandaşlar tarafından en çok talep edilen ve 60 TL’den satılan C vitaminlerinin fiyatı 80 TL olurken, çocuklar için kullanılan multivitamin ilaçlar 55 TL’den 75 TL’ye, çiğnenebilen jelibon multivitamin ilaçlar ise 50 TL’den 90 TL’ye yükseldi.


Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, yurt dışından getirilen ilaçların ülkemiz adına hayati bir öneme sahip olduğunu belirterek, diğer yandan döviz üzerinden getirilmesi sebebiyle maliyetli olduğuna vurgu yaptı.

banner134

“Devlet politikası geliştirilmeli”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, döviz kurlarının son dönem içerisinde aşırı bir şekilde artış göstermesinin yurt dışından getirilen ilaçların pahalıya satılmasına yol açtığını belirterek, Türkiye’den Türk parasıyla getirilen ilaçların dışında kalan yabancı menşeli ilaçların maliyetlerinin arttığını, ilaçlara gelen son zammın ise şubat ayında gerçekleştiğini kaydetti.


İlaç almak zorunda olan vatandaşların bu fiyatlar karşısında mağduriyet yaşadığını dile getiren Öksüz, bu durumun düzelebilmesi için öncelikle ülke ekonomisinin düzelmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Öksüz, TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle döviz bazlı ilaçların pahalıya satıldığını ifade ederek, devlet yetkililerinin ilaç ithal eden ülkedeki ecza depolarına destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.


Ecza depolarının ithal ettikleri ilaçları o günkü kur değerlerine göre aldığına işaret eden Öksüz, ilaçların vergilerle birlikte maliyetinin arttığını bildirdi.


Öksüz, yurt dışından getirilen bu ilaçlar konusunda devlet politikasının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Burada çok önemli bir nokta var ki o da yurt dışından getirilen ilaçların ülkemiz adına olmazsa olmaz olduğudur. Türkiye’den ilaç getirsek de, bu yurt dışından gelen ilaçlar, Türkiye’nin ilaç piyasasında da eksiliyor. Bu yüzden yurt dışından getirdiğimiz yabancı menşeli ilaçlar bizim için hayati öneme sahiptir. Bu ilaçların halka mağduriyet yaratmayacak şekilde satılması için yetkili olan mercii ise devlettir. Devlet ilaç depolarına destek vermeli, vergilerde yardımcı olmalıdır” dedi.


Sosyal sigortaları bulunan vatandaşların sadece Türkiye’den gelen ilaçları alma noktasında avantajlı olduğunu söyleyen Öksüz, sigortanın yabancı menşeli ilaçları kapsamadığını anlattı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru Söz
Doğru Söz - 12 ay Önce

Enflasyon YOK!

Vatandas
Vatandas - 12 ay Önce

Devlet nerde secim bitti asgari ucrete el atsinlar artik halk erisi kimin omuru

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88