İlaç fiyatlarındaki dalgalanma yeni sistemle artık olmayacak

banner37

KTEB Yönetim Kurulu, “Rumlar’ın ilaçlarını daha ucuz olduğu için Kuzey Kıbrıs’tan aldığı” iddiasının doğru olmadığını belirtti; üzerinde çalışılan yeni programla da Türkiye’de yaşanan fiyat değişimlerinin anında ülkemize de yansımasının sağlanacağını açıkladı

banner87
İlaç fiyatlarındaki dalgalanma  yeni sistemle artık olmayacak
banner99

SEVİNÇ: FİYAT KIRMA ÇABASI VAR… Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Süay Sevinç, Rum basınında yayımlanan “Rumların güneyden daha ucuz olduğu için ilaçlarını kuzeyden aldığı” haberinin doğru olmadığını söyledi. Sevinç, “Kuzey Kıbrıs’ta 2 Euro’ya satıldığı savunulan ‘Micardis’ adlı ilacın KKTC’deki fiyatı 38,19 TL. ‘Bu ilacı falanca yerde şu kadara aldım’ diyerek fiyat kırmaya çalışan Rum ve Türk müşteri portföyü her eczane için geçerli ama böylesi manipülatif faaliyetler üzerinden genelleme yapmaya çalışmak da son derece yanlış” dedi.

GÜVENİR: İLAÇ FİRMASI PİYASADAN ÇEKİLİNCE, HALK MUADİL İLACA KALIYOR… KTEB Genel Sekreteri Sevcan Güvenir, “Türkiye’de sistem dahilinde her yıl belirlenen Euro kuru üzerinden ilaçlar fiyatlanıyor. Bu rakam nedeniyle zarar eden bazı firmalar, piyasadan çekilmek zorunda kalıyor; halk da ‘muadil ilaca’ yönlendiriliyor” dedi. Birlik Veznedarı Cevher Cem de, eczanelerde kullanılan satış programı ve akıllı telefon aplikasyonu olduğunu ifade ederek “Program sayesinde, Türkiye’de yaşanan fiyat değişimi hemen bizdeki fiyatlara da yansıyacak. Farmakom Satış Programı ile hem güncellemeler kolaylaşacak hem de halkın memnuniyeti artacak” dedi.

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Yönetim Kurulu, geride bıraktığımız hafta Rum basınında yayımlanan ve Rumların, tansiyon ilaçları ve ağrı kesiciler başta olmak üzere tıbbî ihtiyaçlarını ‘Güney Kıbrıs’a nazaran çok ucuz olduğu için’ Kuzey Kıbrıs’tan karşıladıklarını iddia eden haberi yalanladı.

   Birlik adına görüş bildiren Başkan Süay Sevinç, Genel Sekreter Sevcan Güvenir, Veznedar Cevher Cem ve Faal Üye Umut Öksüz, söz konusu haberin doğru olmadığını zira bu iddiayı temellendirecek rakamlara ulaşmanın imkansızlığı bir yana, bu tarz manipülatif faaliyetlerin de yeni bir şey olmadığını belirtirken; özellikle yazılı medyada ciddi bir ‘bilgi kirliliğinin’ varlığından da yakındı.

   “Güney Kıbrıs’ta, Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki ilaçlar bin kaleme yükseldi. Bu kapsam dışındaki ilaçların KKTC’de Güney Kıbrıs’a göre ucuz olduğu da sadece bir iddiadan ibaret” ifadelerini kullanan KTEB yöneticileri hem ‘işin aslını’ hem de kamuoyunu meşgul eden diğer pek çok konuyu KIBRIS Gazetesi’ne anlattı.

Sevinç: Kuzeyde ve Güneyde İngiltere menşeli ilaçların fiyatı aynı

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Süay Sevinç, Türkiye’den gelen ilaçların fiyatlarının İngiltere orijinli ilaç fiyatlarından daha düşük olduğunu belirterek İngiltere menşeli ilaçların adanın her iki yakasında da aynı fiyata satıldığını söyledi.

   Sevinç, Rum basınında geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Rumlar, ilaçlarını daha ucuz olduğu için Kuzey Kıbrıs’tan alıyor” başlıklı haberi eleştirerek “Böylesi iddiaların ispatı yok. Çünkü kimin, hangi ülke kökenli ilacı aldığını ölçmek mümkün değil” dedi. Sevinç, söz konu haberin, gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

   Ağrı kesicilerin, Kuzey Kıbrıs’ta 1 Euro’dan satıldığı iddiasına da yanıt veren Sevinç, bahse konu ilacın fiyatının Kuzey’de 32 TL olduğunu söyledi. Sevinç, Kuzey Kıbrıs’ta 2 Euro’ya satıldığı savunulan ‘Micardis’ adlı ilacın KKTC’deki fiyatının ise 38,19 TL olduğunu ifade ederek habere konu olan fiyatların gerçeği yansıtmadığını yineledi.

   Sevinç, “Çok ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu. ‘Bu ilacı falanca yerde şu kadara aldım’ diyerek fiyat kırmaya çalışan Rum ve Türk müşteri portföyü her eczane için geçerli ama böylesi manipülatif faaliyetler üzerinden genelleme yapmaya çalışmak da son derece yanlış” dedi. Sevinç, ‘fiyat kırmaya’ çalışan kişilerin her yerde olduğunu fakat bu gibi eylemlerin fiyatlara herhangi bir etkisi olmadığını aktardı.

“Nüfusa bağlı eczacı ve eczane sayısına bir an önce geçilmeli”

   Süay Sevinç, ülkede giderek artan eczane sayısına da işaret ederek “Kimsenin eğitim hakkına müdahale edilmesini talep etmiyoruz ama Avrupa Birliği ve özellikle ada ülkesi olmamız nedeniyle, Malta örnekleri, bu işin nasıl yapılması gerektiğini gösteriyor. Nüfusa bağlı eczacı ve eczane sayısına bir an önce geçilmeli” dedi.

   Sevinç, eczane ve eczacı sayısının, bir ülkenin nüfusuyla orantılı olması gerektiğini vurguladı.

   “Her ilacın bir miyadı vardır ve bunu aşan her ilaç aslında kimyasal atıktır” diyen Sevinç, Çevre Dairesi’nin bu konuda yaptığı geri dönüşüm çalışmalarını desteklediklerini lakin ülkemizde bu konuda halen ciddi eksiklik olduğunu belirtti.

Güvenir: Fiyatları biz belirlemiyoruz

   Eczacılar Birliği Genel Sekreteri, Sevcan Güvenir de, Türkiye’deki ‘Beşerî Tıbbî Ürünlerinin Fiyatlandırılması Tebliği’ dahilinde çalışan ve her yılın ilk 45 günü toplanarak ilaç fiyatlarını belirleyen ‘Fiyat Değerlendirme Komisyonu’ olduğunu söyledi.

   Toplumdan gelen “Fiyatlar şu kadar arttı” veya “Bir yerdeki fiyatlar, diğer yerdekinden düşük” yakınmalarının muhatabının kendileri olmadığını ifade eden Güvenir, birliğin, ilaç fiyatlarını belirlemede hiçbir misyonunun olmadığını kaydetti.

   Güvenir, kamuoyunu son dönemde ciddi anlamda meşgul eden muadil ilaç konusuna da değindi:

   “Türkiye’de kamu sağlığı harcamaları, Genel Sağlık Sigortası kapsamında değerlendiriliyor. Mali yapı da dengede tutulmak zorunda olduğundan, ‘Referans İlacı Fiyatlama Sistemi’ vardır. Bu sistem dahilinde her yıl Euro kuru belirleniyor ve ilaçlar da bu kur üzerinden fiyatlanıyor. 

   Bu yıl bu rakam, 19 Şubat itibarıyla, yüzde 26,4’lük bir artışla 2,40 TL olarak belirlendi. Bu rakam nedeniyle zarar eden bazı firmalar, piyasadan çekilmek zorunda kaldı. Bu nedenle halk muadil ilaca yönlendiriliyor. Yani sıkıntının kaynağı, Türkiye’nin sağlık politikasıdır”.

Cem: Teknolojik altyapıyı geliştiriyoruz

   Birliğin veznedarı Cevher Cem de, eczanelerde kullanılan satış programı ve akıllı telefon aplikasyonu olduğunu ifade ederek “Bahsettiğim program sayesinde, Türkiye’de fiyat değişimi olduğunda, hem yükseliş hem de düşüş bazında derhal ve sağlıklı şekilde bizdeki fiyatlara da yansıyacak” dedi. Cem, ülkemiz eczanelerinde yaşanan fiyat dalgalanmalarının önüne bu sistemle geçme çabaları olduğunu vurguladı.

   “Farmakom Satış Programı ile hem güncellemeler kolaylaşacak hem de halkın memnuniyeti. Bunun yaygınlaşması faaliyetlerimiz aralıksız devam ediyor” diyen Cem, özellikle son iki yıldır, söz konusu programın ülkemiz eczanelerindeki kullanım sıklığının arttığını da belirtti.

Öksüz: İlaç fiyatlarındaki düşüş, kâr marjına darbe vurdu

   Birliğin faal üyesi Umut Öksüz ise, eczacılık sektörünün içinde bulunduğu durumun, genel kanının aksine son derece kötü olduğunu söyledi.

   Öksüz, “Son iki yılı saymazsak, 15 yıl boyunca ilaç fiyatlarında düşüş yaşandı ve sektördeki daralma da yüzde 30’u buldu. İlaç fiyatlarında uzun dönem yaşanan düşüş, sektörün kâr marjına ciddi darbe vurdu” dedi.

   Eczacıların güvenlik ve çalışma saatlerinde de sıkıntı olduğunu ifade ederek özellikle Mesarya ve Karpaz bölgesindeki eczacıların, insan haklarına aykırı uzunlukta ve yoğunlukta çalıştığını belirtti.

   Öksüz, büyük şehirlerde çalışan eczacıların dahi günde en az 10 saat çalıştıklarını söyleyerek “Sabah saat 02.00’ye kadar açık yerlerden bahsediyoruz ve ülkedeki güvenlik zafiyeti de malum. Sabaha karşı eczaneye ellerinde içkilerle gelip ‘markette gezer gibi gezen’ üçüncü ülke yurttaşları, bilhassa kadın meslektaşlarımızı tedirgin ediyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108