banner6

İlaç ve gıda takviyelerinde KDV sıfırlandı

banner37

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, bazı ürünlere uygulanacak KDV indirimi ve sıfırlanması kararının Resmi Gazete’de yayımlandığını duyurarak, hasta ve hasta yakınlarına müjde verdi

İlaç ve gıda takviyelerinde KDV sıfırlandı
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, bugüne kadar verdikleri emek ve harcadıkları mesainin olumlu sonuç verdiğini açıklayarak, Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ilaç ve gıda takviyelerinde de KDV’lerin sıfırlandığını duyurdu.


Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde ocak ayından itibaren marketlerdeki bazı ürünlerde KDV’yi sıfırlaması, bazılarında ise indirime gitmesi Eczacılar tarafından  “İlaçların, gofret kadar değeri yok” şeklinde tepkisine sebep olmuştu.


Eczacılar ve Ecza Depolarının bir süredir ilaçlardaki KDV’nin kaldırılması için verdikleri mücadele, basına da zaman zaman yansımıştı.


Daha önce konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz ilaçlarda yüzde 5 KDV ve yüzde 2 stopaj alındığına dikkat çekmiş, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu söylemişti.


Öksüz, dün ise mücadelelerinin ve harcadıkları mesainin sonuç verdiğini ve ocak ayından 28 Şubat tarihine kadar ilaç ve gıda takviyelerindeki KDV oranının yüzde sıfıra çekildiğini müjdeledi.

“Sonunda başardık”


Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, geçici süreliğine de olsa ocak ayından 28 Şubat tarihine kadar ilaç ve gıda takviyelerinde KDV oranlarının yüzde sıfıra çekildiğinin Resmi Gazete’de yayımlandığını duyurdu.


Öksüz, uzun bir süredir Kıbrıslı Türk Eczacılar ve Ecza Depoları olarak ilaç ve gıda takviyelerinde uygulanan KDV’nin kaldırılması için çok ciddi mesai harcadıklarının altını çizerek, sonunda başardıklarını kaydetti.


Öksüz’ün konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:


“Hani derler ya emek en yüce değerdir, tam olarak o!


Uzunca bir süredir Kıbrıslı Türk Eczacılar ve Ecza Depoları olarak ilaç ve gıda takviyelerinde uygulanan KDV'nin kaldırılması için çok ciddi mesai harcamış, meslek örgütümüz olarak vatandaşın ilaca erişiminin kolaylaştırması için çözüm yollarımızı teker teker aktarmıştık.


Ve sonunda başardık!


Geçici süreliğine de olsa, ocak ayından 28 Şubat’a kadar ilaç ve gıda takviyelerinde KDV’nin yüzde sıfıra çekildiği Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece vatandaşımız ocak -28 Şubat tarihleri arasında KDV'den muaf bir şekilde yararlanacaktır.


Biz samimi ve somut bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Eleştirilerimizi yaparken çözüm yollarımızı aktarıyoruz, aktarmaya da devam edeceğiz...


Meslek örgütümüzü ve eczacımızı yetkililer göz ardı etmesin! Bizler toplum sağlığı adına eğitim hayatımızı bitirirken meslek yemini edip, her gün yüzlerce vatandaşımıza birebir temas eden bireyleriz. Bu bağlamda, yetkililerin bizlere daha fazla kulak vermesini bir kez daha temenni eder, başta eczacılarımız olmak üzere, vatandaşımız adına teşekkür ederim. Samimi ve yapıcı bir şekilde devam”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110